Lečina juha in krekerji iz polente
Bograč po štajersko
mesno - zelenjavna enolončnica
Sestavine
1/2 kg govejega mesa
1/2 kg divjačinskega mesa (srna, divji prašič..)
1/2 kg svinjskega mesa (vse meso mora biti narezano na kocke 3 x 3 cm)
1,5 kg čebule (obvezno kolikor mesa, toliko čebule)
1 dl svinjske masti (ali olja)
2 korenčka, ki ju naribamo
3 sveže paprike (mix : rumena, rdeča, zelena), narezane na drobne kocke
1 kg krompirja (prav tako narezanega na kocke velikosti mesa)
1 žlica mlete rdeče paprike
30 dag gob (jurčki, šampinjoni, lisičke..)
1,5 dl pravega domačega vina
voda za zalivanje
in zelo pomembne začimbe :
sol, 7 do 10 poprovih zrn, 2 lovorjeva lista, 3 do 4 zrna (stroki) česna, majaron, kumina, po želji 1 srednje pekoč feferon
Postopek
1. Maščobi dodamo drobno sesekljano čebulo in jo pražimo vsaj 20 minut, da spusti čim več soka, čebula lahko postekleni, ne sme pa spremeniti barve. Dodamo korenček, premešamo in zopet pražimo 10 minut. Dodamo kocke govejega mesa, potresemo s papriko v prahu, prilijemo vodo, a ne pretiravamo, saj mora biti jed na koncu primerno gosta in kuhamo nadaljnjih 20 minut.
2. Dodamo kocke divjačine, med občasnim mešanjem kuhamo še 20 minut. Dodamo tudi kocke svinjine in zopet kuhamo nadaljnjih 20 minut. Dodamo narezano svežo papriko in gobe.
Sledi krompir in vse začimbe (sol, poprova zrna, strt česen, lovor, kumina, majaron in nasekljan feferon). Kuhamo, da se tudi krompir zmehča. Piko na i bomo dali okusu s pravim domačim vinom, tistim, na katerega prisegate.
Opombe
Najboljši bograč je pripravljen zunaj na odprtem ognju, v bakrenem kotličku, ker se segrejejo tudi stene, ne samo dno, kar da bograču še poseben okus. Dobra zamenjava je litoželezna posoda, ker drži temperaturo, jed pa se ne oprime posode.
Najboljša so bukova drva, ki dajo največ toplote.
Najboljši je ob drugem ali tretjem segrevanju, ko čebula razpade in se sestavine spojijo, jed pa se zgosti.
Kuhati se mora počasi. Biti mora primerno gost, maščoba na njem ne sme plavati.
K bograču ponudimo kos dobrega domačega kruha.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Zanimiv recept, toda na moje izkušnje kuhanja sprašujem, če je res po uri in pol goveje meso in divjačina mehka na ugriz?
V čem se bograč po štajersko razlikuje od prekmurskega oz. madžarskega? Saj vem, da so možne različne variacije na isto temo, samo so pa jedi, ki take spremembe po mojem težko prenesejo. Meni znani bograč ima tri vrste mesa, čebulo, krompir, korenje, začimbe, lahko vino, lahko paradižnik, mleto rdečo papriko itd., da ne naštevam, ampak osnovne sestavine so enake. Katera sestavina daje pečat tej jedi, da se imenuje "štajerski"?
Trixi vsaka gospodinja si mora čas kuhanja in pečenja, ko gre za meso, prilagoditi glede na vrsto mesa, na količino in mlado oziroma starejše meso.Bograč se lahko kuha po mojih izkušnjah tudi do 3 ure.
naor gobe vendar (da se porabijo hihi...) in, če ga kuha štajerka, si pridobi pravico naziva štajerski....
Ne vem, no, naj ti bo, ampak Prekmurci se zelo trudijo, da bi bograč zaščitili, izhajam od tu. Sicer pa meni ta trenutek brbota na štedilniku in komaj čakam, da bo gotov. Recept pa imam od originalne Prekmurke, sama sem Ljubljančanka, torej...
Pri tvojih receptih so mi všeč slike, sami recepti pa so mi že znani.
Jožica, saj ne gre zato, a so mi všeč ali ne, sama veš, da so v večini tvoji recepti že železni del slovenske kulinarike, mi je pa res všeč, da so slikovno tako lepo obdelani. Jaz vedno rada pohvalim, težko pa tudi zadržim zase, če me nekaj zmoti. Vse dobro!
naor,preskoči in se ne obremenjuj z mano
A agentica 007 je JožičinaKuhinja? No, kot je rekla naor, recepti so iz železnega repertoarja Kulinarike, znani in poznnai, bolj ali manj preizkušeni. Nič kaj posebno novega torej. Fotke pa, iskreno, tudi niso kaj zelo izrednega.
Tale bograč po štajersko bi se pa lahko imenoval tudi pohorski pisker.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Tortelini z bučkami in slanino