Piščanec in kitajsko zelje po kitajsko
Sestavine
piščančje prsi (1 kos)
glava kitajskega zelja (bok čoj)
za palec svežega ingverja
žlička koriandrovih semen
dva stroka česna
sezamovo olje
sladka čilijeva omaka
riževo vino
svetla sojina omaka
1 mlada čebulica
žlica sezamovih semen
pest bazilike
majhna pest koriandrovih liskov
Postopek
Piščanca narežemo na 1 cm debele in 5 cm dolge trakove. Kitajskemu zelju odstranimo uvele liste, odrežemo spodnji del stebla (približno 3 cm) nato pa ga povprek narežemo na približno 2 cm široke trakove. Čebulico narežemo na kolobarčke, česen in ingver pa na drobno nasekljamo.
V voku ali veliki ponvi segrejemo 3 žlice olja. Če nimamo sezamovega, uporabimo kakšno drugo rastlinsko olje. Na olje stresemo koriandrova semena, ingver in česen, med mešanjem pražimo minuto. Nato dodamo meso in na visoki vročini pražimo. Ves čas mešamo in ko začne meso rjaveti, ga prelijemo s 3 - 4 žlicami sladke čilijeve omake. Premešamo, nato pa meso stresemo iz voka in ga pustimo na toplem. V vok damo pol žlice olja in kitajsko zelje, mešamo kako minuto, da se namasti. Nato zalijemo z žlico riževega vina in pokrijemo. Dušimo, da zelje upade, vmes enkrat ali dvakrat premešamo. Nato dodamo meso, dve žlici sojine omake (oz. po okusu – to je namesto soli) in mlado čebulico. Mešamo približno dve minuti, nato ogenj ugasnemo in vmešamo še na grobo nasekljan koriander in baziliko ter sezamova semena.
Postrežemo z lepljivim kitajskim rižem ali rižem basmati.
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
mimika, sem skoraj sigurna, da ne bo šlo. Za avtentiko rabiš železen ali plehnat vok in ogenj. In ne ravnega dna itd. Se pa strinjam, da si pač pomagamo s tistim kar je. in če je rezultat užiten, ni nič narobe.
Vendar vseeno pripominjam - bazilika ni mediteranska začimba. Izvira iz Indije. V temle kvazi azijskem receptu bo ostala :). Mi nikoli ne uporabimo olivnega olja za azijsko hrano, ker praženo sezamovo olje dobiš povsod, z malo truda pa tudi deviško. Če ti je premočno, daš pa pol arašidovega.
malan, življenje je kompromis. Železen vok sem oddala, ko sem se preselila in ni bilo več plina. Takrat sem kupila tega z ravnim dnom. Sedaj trenutno spet imam plin (selitev), vendar se bom (upam) kmalu spet selila. Tam ne bo plina. Razmišjam pa, da bi si ponovno kupila vok iz tolčenega železa in na njem kuhala na plinskem gorilniku zunaj.
Sezamovo olje ne smeš preveč segrevati. Dodaš ga na koncu, ko je stvar kuhana samo za okus. Da bi na njem pražil, to pa ne. Arašidovega olja ne uporabljam več, ker ni preveč zdrav.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Rezanci Barilla s slanino in gobami
Ajdovi svaljki s kislo repo