Zelena

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

tema odprta - 21. apr 2007 14:04 | ogledi: 2.470 | odgovori: 10

Zanima me ali obstajata dve vrsti zelene, taka, od katere jemo gomolje in tista, od katere uporabljamo liste?

O zeleni vem res zelo malo, doma vedno uporabljamo le liste, čeprav gomolj je v zemlji. Torej sklepam, da je užiten. Ne me preveč kregat, ker nimam pojma.

Letos bi jo rada posejala, ker pa je verjetno že prepozno, zato bom kupila flance. Verjetno se dobe.

Brala sem, da je zelena zdrava in se prav tako soči pri postu.

katti

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

21. apr 2007 14:57

Prav imaš, obstajata dve vrsti, gomoljna in taka ki ima samo liste. Sigurno se bolj splača posaditi gomoljno, saj pri njej lahko uporabiš gomolj in liste. Kar se tiče flancev jih dobiš skoraj povsod, jih imajo na tržnicah, pa tudi tudi v Kaliji (jaz sem jih že sadila), moraš pa pazit pri rasti - ko se že oblikuje gomolj le-ta mora vedno "gledat-kukat" ven iz zemlje (en delček - cca 1 cm), ne sme biti celi v zemlji. LP gordana Sporočilo je spremenil(a) gordana dne 21. apr 2007 14:59:27

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

22. apr 2007 10:21

Hvala vam za odgovore katti

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

25. apr 2007 10:28

Zakaj pa kej uporabljate zeleno.Pri nas jo damo le v govejo juho. Ima kdo kakšen dober recept? CARLY

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

25. apr 2007 10:55

Videla sem že, da gomoljno zeleno narežejo in spohajo. To naj bi bil afrodiziak.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

25. apr 2007 11:08

Delam juho iz vseh korenovk, stebelno pa veliko uporabljam v omakah, izredno mi je všeč kombinirana s paradižnikom. Pa tudi v solati sta obe vrsti dobri. Stebelna je tudi dobra zapečena v pečici - s parmezanom. Najprej jo blanširam, nato pa zapečem.

Loni Makaroni

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

25. apr 2007 11:41

Zelo okusen je pire iz krompirja in gomoljne zelene. Pripraviš ga kot običajen krompirjev pire. Dobra je tudi surova gomoljna zelena. Olupljeno narežeš ali naribaš skupaj z jabolkom in zabeliš z mešanico olja, kisa ali limonovega soka, soli in popra ali z dobro domačo remuladno omako. Surova stebla pa lahko nadevaš s pasto iz gorgonzole in nasekljanih orehov. Obe vrsti lahko dušiš v maslu, dodaš zajemalko juhe in malo belega vina in ponudiš samostojno ali pa kot prilogo k pečenemu ali ocvrtemu mesu. nola

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

25. apr 2007 11:59

Kot je omenila Nola, je pire iz zelene odličen. Jaz ga občasno naredim tako, da vanj dam še strt česen in olivno olje ter toplo mleko (brez smetane). Nanj naložim rahlo začinjeno rukolo (z limoninim sokom, itd.) in popečene fileje tune. Blazno dobro. V juhi iz gomoljne zelene se božansko znajdejo rezine prekajenega lososa ali lososovi žličniki. Super dobra je tudi solata, v katero vmešaš koščke ananasa in začiniš z javorjevim sirupom. fresh

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

25. apr 2007 22:20

Pa seveda iz sveže Waldorfska solata http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=2747 No, mi jo delamo brez worcesterske omake in brez ananasa, obstaja pa itak nešteto variant - pa za moj okus so vse dobre. JasnaV

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti