1. mar 2007 20:27
Bolj ko berem ( nekatere) predhodne poste, bolj se čudim.
Vesela bom, če mi kdo dopove, v ČEM se je spremenila teža študija prava.
Obdobje Rima, ki se je končalo v postklasicistični dobi Justinjina l. 527/565 ,zaključi rimsko pravo. Zdaj se pa resno sprašujem, če se je zgodilo kaj posebnega v npr. zadnjih desetih letih, da se je študij otežil. Rimljani že niso krivi. (Za informacijo, knjiga ima 359 strani približno A5).
Eden najobseženjših zakonov o obligacijah je imel njega dni 1109. členov, nov OZ pa ima 1062.členov. Pri obsežnosti najbrž ni razilke.
Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih ( Družinska razmerja ) in Zakon o dedovanju ( Dedovanje) ima približno enak obseg, uvod pa tudi. Kje je razlika ?
Podobno bi najbrž našla še na kakem drugem področju. Zakonodaja ni nič bolj obsežna kot je bila.
Glede natančnosti pa mislim, da je treba zakon naštudirati tako,da vsaj takrat poznaš pomembne stvari. Vedno so bile pomembne malenkosti. Jasno, da je treba stesti iz rokava vse o zastaralnih rokih ali začasni odredbi v izvršilnem postopku. Se kdo upa reči, da nekoč profesorji niso zahtevali natančnega znanja na izpitih ?
Pišete od 8 do 10 ur študija dnevno, kar je najbrž veliko pretiravanje. Koliko dni pa to traja ? Po drugi strani pa je potrebno kako delo, recimo temu tudi študija, v kratkem času pripraviti tudi na delovnem mestu in se nihče ne pritožuje, da je porabil 8 do 10 ur, včasih še več, na dan.
Najbrž niso bodoči pravniki in pravince nobena izjema. Kam pa spravijo tisti čas, ko si v potu svojega obraza po raznih študenskih delih nabirajo več kot 200 ur na mesec ?
Najtežji je študij, ki ti ne leži, čeprav z njim računaš na velike zaslužke.
Se mi pa o nenehnem poudarjanju, kako so bile včasih šole in fakultete lahke ,pojavlja vprašanje: Kaj pa če si posamezniki izberejo pretežek študij, za katerega je že vnparej jasno, da mu ne bodo kos ? In kdo se jim to upa povedati v obraz ?
Frina