Turkish delights

SLONCICA  

član od: 12.3.2004

sporočila: 321

tema odprta - 13. feb 2007 13:23 | ogledi: 2.598 | odgovori: 8

Pozdravljeni,

 

že večkrat sem imela priložnost poskusiti odlične slaščice iz Turčije, ne vem kako se jim že reče, Lokum ali nekaj takega. Narejeni so bili iz pistacij ali iz kokusa, sicer sladki a zelo dobrega okusa.

 

A ima kdo kakšno idejo, recept za takšno slaščico? Pri tem ne mislim na lokume, ki se jih da dobiti v trgovinah s sadjem in zelenjavo pri naših bratih iz bivše juge, ker ti so preveč sladki in so bolj v obliki želeja.

 

No, če ima kdo kakšno idejo je more then welcome, da jo deli z nami...

 

Lep dan

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15829

13. feb 2007 14:45

Torej ne gre za rahatlokum ampak za nekaj druega?

Grem iskat, pa sporočim, če najdem. Mamamia

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15829

13. feb 2007 14:48

http://en.wikipedia.org/wiki/Lokum

 

Če pa greš na google in vpišeš lokum se ti prikaže še veliko več linkov in boš verjetno kaj več našla.

 

Ti si verjetno jedla ta rahat lokum, ampak iz drugačnih sestavin, kot si ga jedla pri naših južnih bratih, zato razlika v sladkosti.

 

Upam, da sem malo pomagala. Pozdrav, Mamamia

mamamia

SLONCICA  

član od: 12.3.2004

sporočila: 321

13. feb 2007 15:01

O hvala mamamia...

 

ja, jedla sem takšne podobne, ki so na 1.slikci zgoraj (roza in bele barve, ki so bolj gumijasti). Prejsnji teden pa je poslovni partner iz Tučije prinesel res dobre, take mehke, da so se kar topili v ustih......niso bili gumijasti ampak so bili take sestave kot npr. rafaeloti, če jih narediš doma, eni so bili iz pistacije, drugi pa kokosa.

 

Na 2 slikci pa je takšen lokum, kakršnega lahko dobiš pri južnih bratih, pa mi je preveč sladek.

 

Hvala za informacije pa lep dan ti želim!

 

 

SLONCICA  

član od: 12.3.2004

sporočila: 321

13. feb 2007 15:06

Ojla, sem šla mal na net pa sem dobla en recept, sam ne vem kakšen je:mislim, da je merica cup (skodelica) - cup pa mislim, da je tam okrog 1,25 dcl. če se ne motim...

 

PISTACHIO TURKISH DELIGHT Recipe By     : Serving Size  : 20   Preparation Time :0:00 Categories    :    Amount  Measure       Ingredient -- Preparation Method --------  ------------  --------------------------------     2       c            Sugar     3       c            Water       1/4   ts           Tartaric acid       3/4   c            Cornflour     1 3/4   c            Icing sugar mixture     1       t            Rosewater     2                    Drops pink food colouring       1/2   c            Shelled pistachios       1/2   c            Cornflour, extra       1/2   c            Icing sugar, extra    Combine sugar and 1/2 cup water in saucepan, stir over    low heat until sugar is dissolved. Bring to the boil,    reduce heat until syrup reaches 115 degrees C when    tested with a sweets thermometer or until syrup forms    a soft ball when tested in a cup of cold water. Add    tartaric acid, remove from heat.       Combine cornflour and sifted icing sugar in a bowl,    add 1/2 cup water, stir until smooth. Bring remaining    water to the boil in small saucepan, whisk into the    cornflour mixture. Return mixture to saucepan, stir    over medium heat until mixture boils and thickens. Add    syrup gradually, stirring constantly over heat.    Continue to boil gently for 30 minutes, without    stirring. Add rosewater, food colouring and    pistachios. Pour mixture into greased 20 cm square    pan. Stand for several hours until set. Cut into    squares using a wet knife. Toss squares in combined    sifted cornflour and icing sugar. Store in airtight    container.       Makes about 20.     

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

13. feb 2007 17:55

Joj, ste me spomnile na te dobrote direkt iz Turčije, res so njaaamiii. Ne, pri nas se ne dobi takšnih . Nekaj se šušlja, da ko bo v LJ džamija, da bo zraven cel kompleks in tudi trgovinice in pekarnice s takimi in podobnimi zadevami...Nekateri se že prav veselijo original baklav, burekov, pit, sladic. Upam, da bo res kaj od tega, pa še blizu bo, saj sem doma pri pivovarni

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

13. feb 2007 17:59

Ja, bo treba v Turčijo! Jaz sem se jih lani najedla in še domov prinesla, ampak so tudi te hitro zmanjkale. Turki jih delajo iz vseh mogočih sestavin, res pa so bolj gumijasti in manj sladki kot od južne braće. Delajo jih iz vrtnic, jasmina, mete, melise, raznih cvetlic, ki jih niti ne poznam, iz vsemogočega suhega sadja in oreškov. Skratka, prava meka za ljubitelje tovrstnih slaščic. Edino napako sem naredila, da nisem prosila recepta , ko smo bili v domači slaščičarni na vasi blizu Adana. No , upam, da mi bo mogoče letos uspelo. Kyara

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. feb 2007 18:13

Kyara je napisal/a:
............................................................................................ res pa so bolj gumijasti in manj sladki kot od južne braće.  ............................................................................................................................................... ................................................................................................................................................ Kyara

To je zato, ker jih delajo za turiste. Pri teh ( jaz rečem " orientalnih sladicah " ) mi je všeč to, da so le dve možnosti: ali so sladke ravno prav ali pa premal..

ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17809

13. feb 2007 18:39

ežoj, zame torej preveč ali pa zeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelo preveč sladke. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti