Evo, Staša, ravno sem se hotela lotiti tvoje analize. :) Spodaj bom dodala še mojo vejico pred in. :)
Stasa je napisal/a: |
"Sem bolj lingvistično usmerjena in me morda kaj bolj zbode v oči, kot druge."
- Zakaj je vejica pred "kot"? Nikoli ne vem točno, kdaj je in kdaj je ni (tukaj, recimo, se mi zdi, da je ne bi smelo biti). Obstaja kakšno pravilo (sem prepričana, da ja ??
|
Tukaj vejice pred kot ne bi smelo biti. Vejica pred kot se piše takrat, kadar je kot uporabljen kot veznik ali del večbesednega veznika, ki začenja odvisni stavek. Ko je uporabljen kot primerjalni veznik med členi v enem samem stavku, vejice ni. Tistim malo bolj podkovanim na lingvističnem področju bo to jasno, za ostale smrtnike pa sledi nekaj primerov iz SSKJ. :)
Brez vejice:
Razumeta se kot brata.
Njegov avto je dražji kot sosedov.
Otrok je tiho kot miška.
Z otrokom nima drugega kot skrbi.
S filmom so bili zadovoljni tako gledalci kot kritiki.
Z vejico:
Zgodilo se bo tako, kot si naročil.
Vede se, kot da je on gospodar.
Mogoče bi se dalo to malo lažje razložiti tako, kot si jaz ponavadi pomagam. Namreč, vejica je vedno, ko gre za glagolsko poved, oziroma ko ima tisti del stavka, pred katerega ne veš, ali bi dal vejico ali ne, glagol. Seveda so izjeme, recimo pristavek, zvalniki,...
Pa še to se se spomnim iz šole glede vejic in vezniki, zaimki,... - če dva stojita skupaj, je vejica vedno pred prvim. Zato je tudi vejica pred tistim "in" - ki bi bila, tudi če ne bi bilo "in".
To je moje skromno znanje :) Sicer sem pa slovnico in tudi slovenščino samo imela v šoli ful rada, pa tudi dobro sta mi šli obe. Še zdaj mi slovnica veliko pomeni; najbolj mi "fali" pri velikih začetnicah v stavkih. Tokrat sem se posebej potrudila - če je že tema taka - drugače pa se mi jih ponavadi ne da delat.... Ja, pa ta presledek pred tremi pikami mi tudi še ne gre... Čeprav sem za to zvedela iz ene prejšnje debate iz foruma.
No, pa saj bo :)
Lep pozdrav ... :)
nike
Atina član od: 29.11.2004 sporočila: 3792
9. feb 2007 10:16
Jessy6, če se nočeš potruditi glede tega presledka pred tremi pikami, se res ne boš navadila! Jaz se recimo sem!
Ežoj, pa res ne vem, zakaj tebe te tri pike tako strašno motijo! (Nekje sva že imela debato o tem). No, zaradi mene jih lahko pišeš tudi po 20, ampak zakaj?
Če bi pa za slovnična pravila veljalo, naj nastanejo v praksi, bi pa po moje vladala precejšnja anarhija, saj bi lahko vsak "izumil" svoja pravila.
Aja, še to: Za oklepajem in pred zaklepajem NI presledka: (tako) in ne ( tako )
Upam, da ne boš spet užaljen ...
Atina
Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 09. feb 2007 10:17:56
frina član od: 8.5.2005 sporočila: 3472
9. feb 2007 10:18
Sama veliko pišem, in to toliko, da imam defromiran sredinec. Nisem ne slavistka in ne prevajalka. V srednji šoli sem dobila primerno teoretično podlago, na fakulteti pa nisem imela niti ene same ure predavanj o uporabi jezika, čeprav je bilo jasno, da bom predvsem pisala.
Že pred leti sem se opremila s SSKJ, Pravili slovenskega pravopisa in Slovenskim pravopisom. Večkrat pogledam v te knjige, vendar se zavedam, da moje znanje ni POPOLNO. Včasih kak stavek popravim, ker nisem preprična v pravilnost mojega zapisa.
Nikoli se nisem učila tipkanja, zato so mi velikokrat očitali, da ne delam presledkov za ločili. V pravopisu pa ni pisalo, kako je s presledki po npr. vejicah.
Pred leti sem dobila v roke zapiske z neke, khm, zelo zahtevne višje strokovne šole, kjer sem prvič opazila nekatera nova pravila ( npr. zadeva se ne piše več, podpis ni več strogo desno, Vi se lahko piše z veliko začetnico ipd.). Takrat sem iskala v knjigarnah priročnik za pisno sporočanje in ga nisem našla.
Od leta 1988 uporabljam računalnik in moram povedati, da je mojih napak pri delu z računalnikom bistveno več. Zelo težko kontroliram napake, včasih po lastnem natipkanem besedilu vpisujem vejice, ker jih pač ni tam, kjer bi jih morala že v začetku postaviti.
Ker moje znanje ni popolno, se pa trudim v tej smeri, mi niti na misel ne pride, da bi na takem forumu kogarkoli popravljala. Včasih me res kaka napaka zbode v oči, ampak na tem forumu nisem lektor in tak način ni primeren za sproščen odnos med udeleženci.
Iz svojih izkušenj lahko povem, da je pismenost Slovencev zelo nizka. Pa ne gre le za sporočila po računalniku. Ste kdaj brali vloge za zaposlitev ? V nekaterih kar mrgoli napak, pri drugih pa je jasno, da sta avtor in kandidat dve popolnoma različno usposobljeni osebi.
Ljudje ne pišejo radi. Ničesar, kar ni neizogibno potrebno. Zato je pojav interneta prava priložnost, ki je spravila k pisanju tiste, ki nikoli ne bi napisali niti ene besede.
Vsem, ki se zgražate nad napakami v besedilih, ki jih preberete na tem portalu, pa v razmislek: Ali ste pomislili, da za računalnikom sedijo ljudje, ki so že davno tega opravili z osnovno šolo, ljudje, ki dopoldne delajo v tovarnah, na polju in že leta od njih ni nihče zahteval pisnih izdelkov. Da na portalu pišejo odlične gospodinje, izurjeni ključavničarji, skrbne kmetovalke, ki imajo popolnoma drugačen nivo znanja od prevajalk, pedagoških delavk, ali celo javnih uslužbencev, ki pri svojem delu morajo negovati pravilno pisanje maternega jezika ? Tudi ljudje, ki nimajo izobrazbe in ljudje, ki jim slovenščina ni materni jezik .Nekateri pač niso dosegli osnovnega nivoja znanja jezika, to pa ne pomeni, da so na tem portalu nimajo prostora.
Pred časom sem bila zelo prizadeta, ko je nekemu, za katerega je bilo vsaj meni jasno, da pač nima dovolj znanja, nekdo v odgovoru popravil samo - napačno uporabljen predlog. Ne, ni bil odgovor na vprašnje, ampak lekcija iz slovenskega jezika. Gospo, ki jo sicer cenim zaradi njenih prispevkov , zdaj gledam popolnoma v drugi luči.
Ta portal mi je všeč tudi zato, ker je mogoče jezik prebaviti. In ga bom brala tudi, če bo v prispevkih nekaj pravopisnih napak. Ker še vedno berem časopis, v katerem novinarji napačno uporabljajo 2. in 4. sklon, oni pa bi to morali poznati.
Vnaprej se opravičujem vsem tistim, ki jih bodo zbodle v oči moje napake, saj z njimi nisem hotela nikogar niti užaliti niti izzivati. In bom vesela, če boste tudi druge napake gledali tako.
Predmet maternega jezika je najbolj osovražen predmet pri naših osnovnošolcih. In mislim, da je vsaj meni jasno, da ne gre krivde iskati samo pri otrokih ...
Mene bolj od pravopisnih napak moti netoleranca in superiornost posameznikov. Ampak to je moje mnenje.
Sicer pa, če že pričakujemo natančnost, kako se je ta tema znašla med nasveti za kulinariko ?
frina
Sporočilo je spremenil(a) frina dne 11. feb 2007 09:34:30
valči član od: 5.2.2006 sporočila: 197
9. feb 2007 10:31
Mene pa ne motijo toliko te napake na kulinariki. Mislim, da jih večina nastane zato, ker so naše misli hitrejše kot prsti na tipkovnici (iz lastnih izkušenj). Prav pa je, da se na napake opozori, saj tudi pregovor pravi " na napakah se učimo". Prav pa bi bilo, da vsak preden odpošlje svoje mnenje prej pregleda kaj je napisal, pa bi bilo napak zagotovo manj.
Zelo pa me motijo napake, ki jih delajo voditelji raznih oddaj na TV. Včasih je prava groza, ko jih poslušaš! Žalostno je da, velikokrat delajo pravo sramoto naši lepi slovenščini. Prav bi bilo, da bi njih in odgovorne urednike negdo resno opozoril na ta problem.
Lep dan želim
valči
Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma!
Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Število sporočil: 140, prikazujem sporočila od 21 do 30
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
↑
|