Siri

sircek  

član od: 17.1.2007

sporočila: 3

tema odprta - 19. jan 2007 13:15 | ogledi: 7.626 | odgovori: 5

POzdravljeni..

verjetno kdo od vas ve postopke izdelave sira in me zanima kako se nekatere stvari imenujejo naprimer:

-kako se pravilno imenuje "sirilo ali sirisce"

-potem ko termiziramo mleko, dodamo "sirilo ali sirisce", kako se potem imenuje masa ki nastane

-no na kratko, zanimajo me izrazi, ki se pojavljajo kadar izdelujemo sir....sam nisem prevec vesc v teh zadevah, hvalezen vam bi bil za obrazlozitev....

lp

sircek

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. jan 2007 13:39

Na same postopke pridelave sira se ne spoznam, toliko pa mi je jasno: - sirilo je sredstvo za koagulacijo mleka, torej tisto sredstvo, ki se doda mleku, da se sesiri - sirišče je prav tako snov za sesirjanje mleka, ki se pridobi iz siriščnika - siriščnik pa je del želodca iz katerega pridobijo sirilo (želodec posušijo in ga zmeljejo, tako da dobijo prah- od tu tudi vegetarijanski siri, saj jih delajo brez živalskega sirila) fresh

sircek  

član od: 17.1.2007

sporočila: 3

19. jan 2007 15:32

torej ko damo v segreto mleko sirilo nastane koagulioat in iz tega...?...dejte mi malce pojasnit proces in termine, oziroma besede, ki oznacujejo dolocene dele pridelave sira.. sircek

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

19. jan 2007 16:36

sirček, ti, ti, če bi mal prebrskal po internetu bi verjetno našel, pa naj ti bo. Iz knjige ( predvidevam, da tam uporabljajo pravo terminologijo ) : Izdelava jogurta, skute in sira, Nežke Bajt in Slavice Golc - Teger. poglavje: izdelava sira Ne glede naštevilne vrste in različice sira ostaja osnovni postopek enak: - odbira in priprava mleka - usirjenje mleka - obdelava koaguluma - obdelava sirnega zrna - stiskanje - soljenje - zorenje ....................... ....................... ker priporočamo toplotno obdelavo mleka, moramo mleku z uravnanim odstotkom maščobe dodati mikrobiološko cepivo, odvisno od vrste sira. po dodatku kulture kontroliramo naraščanje kisline v kotlu in tik pred usirjenjem dodamo še kalcijev klorid in kalcijev nitrat ( da je sir bolj naraven in zdrav, dodajam jaz ). ...................... ...................... usirjenje mleka Ko ima mleko ustrezno kislost( pH 6,6-6,8 ) in je segreto dona 32-33 st.C ga usirimo. Sirišče v prahu vsaj pol ure pred usirjanjem raztopimo v večkratni količini hladne vode.Med usirjanjem skrbimo, da mleko miruje in se ne ohlaja, zato mora bitiprostor, v katerem izdelujemo sir, topel. Potek usirjenja spremljamo tako, da opazujemonastanek koaguluma in preverjamo na več našinov:..................... .................................. Sirjenje nikakor ne smemo prekinuti prezgodaj, ker bo zaradi premehkega koaguluma nastalo veliko sirnega prahu, kar vpliva na poznejše zorenje in slabši pridobitek sira obdelava koaguluma ....................... kaagulum narežemo s sirarskimi harfamina kocke cca 1 - 5 cm odvisno od vrste sira: čim trši bo sir, tem manjše naj bodo kocke. Isto velja tudi pri nadaljnji obdelavi, ki sledi po 10 min. počivanju ( madonca, se mi ne ljubi tipkat, že do zdej si mi dolžan buteljko vina )....................... ................................. ko dosežemo ustrezno velikost sirneg zrna, je končan postopek predsirjenja, v katerem smo razrezali vezi, ki so nastale med usirjanjem. obdelava sirnega zrna siorno zrno dogrevamo in sušimo..................... ..............................( vse odvisno od vrste sira ).............. ......................... oblikovanje sira stiskanje soljenje zorenje skladiščenje pojdi v knjižnico in si poišči knjigo ( založba kmečki glas, 2002) upam, da ti to kaj pomaga ( pa ne na vino pozabit ). ežoj

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

19. jan 2007 17:55

Jaz jo imam že rezervirano.. Hvala za idejo ežoj.. LP juhica

sircek  

član od: 17.1.2007

sporočila: 3

22. jan 2007 16:26

hvala ezoj, zivim v italiji in sedaj prevajam dalsi tekst o italijanskih sirih, oziroma sirih iz lombardije in mi je vasa pomoc pri taki razdalji veliko pomeni. lahko bi kaj objavil na vasih straneh, dokumenta je za cca 1500mb, cca 20 strani....zanima me tudi kako ste zadovoljni s siri ki so v prodaji pri nas.....pri druzini ki izdeluje nekatere glavne sire v lombardiji imajo ponudbo vojih sirov vecjo kot pri nas v najvecjih hipermarketih.... siri so zelo dobri in okusni..... sircek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti