4. jan 2012 15:59
Pri preizkusih so merili onesnaženost vode z organskimi snovmi, alkalnost pralne raztopine in učinkovitost pranja, in sicer pri pranjih zgolj z vodo, klasičnem pranju s pralnim praškom za barvasto perilo (brez dodanih belil), pranju s kroglico ali oreščki brez praška in še enkrat s pralnim praškom v količinah, ki jih priporoča proizvajalec kroglice oziroma oreščkov.
"Vse se obnesejo enako slabo"
Preizkusili so 11 pralnih kroglic, dostopnih prek spletne in običajne prodaje v Sloveniji, in pralne oreščke, a jih v preizkusu niso ovrednotili posamično, temveč le s povprečnimi vrednostmi. "Nismo želeli ustvarjati vtisa, da so nekatere kroglice boljše kot druge, saj se vse obnesejo enako slabo," je pojasnil Boštjan Okorn, vodja testiranj pri Zvezi potrošnikov Slovenije. Malenkost drugače se obnese le ena pralna kroglica, ki ima dodane tenzide, snovi, ki jih sicer najdemo v pralnih praških: ta kroglica pri pranju učinkuje malo bolje od ostalih preizkušenih, a zato tudi bistveno bolj obremenjuje okolje.
S kroglicami lahko celo slabše kot zgolj z vodo
Rezultati kažejo, da brez pralnih praškov madežev, zlasti trdovratnih, ni mogoče odstraniti. "Brez kemikalij madeži ostanejo," je komentiral prof. dr. Miran Gaberšček s Kemijskega inštituta. Zanj so ti rezultati bili pravzaprav pričakovani.
Rezultati pranja s kroglicami in oreščki brez pralnih praškov so v povprečju celo slabši kot rezultati pranja s čisto vodo, je opozorila Dušica Beskvar iz Zveze potrošnikov Slovenije. "Pri pranju zgolj s kroglicami ali oreščki se že odstranjena umazanija ponovno veže na tkanine, ker ni snovi, ki so sestavni del pralnih praškov in bi zadržale umazanijo v kopeli," opozarja Breskvarjeva.
Praška raje malo manj kot malo več
"Nakupa kroglic in oreščkov glede na njihovo neučinkovitost ne moremo svetovati, ker če ni učinka, je vsaka cena, ki jo plačamo za domnevne alternative pralnim praškom, previsoka," nadaljuje Breskvarjeva.
V testu so sodelovale tudi potrošniške organizacije iz drugih evropskih držav. Ob tem se je izkazalo, da so prav pri nas pralne kroglice požele nenavadno veliko zanimanja. Vsem tistim, ki so se za pralne kroglice odločili zaradi obljub o manjšem obremenilnem vplivu na okolje, v Zvezi potrošnikov Slovenije svetujejo, da v tem primeru raje malo zmanjšajo količino pralnih praškov med pranjem, saj bodo tudi nekoliko manjše količine praška poskrbele za dobro učinkovitost. Nasvet velja zlasti, ker marsikdo napačno razmišlja v slogu "bom raje dal(a) malo več praška, da še bolje opere", s čimer ne dosegajo večje učinkovitosti pranja, okolje pa po nepotrebnem dodatno obremenjujejo.
Suzi