4.rojstni dan

m.schafe  

član od: 3.5.2006

sporočila: 254

tema odprta - 13. dec 2006 12:05 | ogledi: 8.787 | odgovori: 1

prosim, za ideje, kako popestriti rojstnodnevno zabavo.

lani smo otrokom na vrvico navezali majhna jabolka.

vsak je moral ugrizniti jabolko, brez da jo je prijel.

otroci so se zelo zabavali in vsi se še zdaj spomnijo te

zabavne igre.

za ideje vnaprej hvala.

m.schafe

Temo je spremenil(a) m.schafe dne 13. dec 2006 18:59:22

stella  

član od: 9.10.2002

sporočila: 380

13. dec 2006 19:03

Skopirano iz MED OVER NET, upam, da bo kaj uporabnega : PONEDELJEK : Eko, kot sem rekla, za ponedeljek bom dala idejo jaz. JO redno prakticiramo, primerna pa je za malček večje otroke - tam od leta in pol - in za malce kislejše dni, čeprav zadevo redno delamo tudi zunaj na cesti. Ker je naš mulo majhnen na vse, kar ima kolesa, smo že pred več kot letom začeli prositi vse hudo poslovne ljudi, ki imajo na pisalni mizi tiste velike bloke papirja, da nam jih po preteku roka uporabe (beri - ob koncu leta, ko koledarji zastarajo) podarijo (v kakšnem skladišču firm jih imajo vedno na kupe, pripravljene za odpad. No mi jih porabimo takole:: Obrnemo, po 4 do 6 ali celo 8 zalepimo skupaj, da dobimo gromozansko plahto papirja. Potem pa na nasprotno stran narišemo: ceste, železnico, hiše, ne izpuščamo niti podrobnosti kot so jezera z račkami, rondoji, vrtovi ob hišah, otroška igrišče, parkiršče itd. Na začetku sva risala z možem, sine je pomagal in narekoval, kaj naj rišemo, zdaj že veeeliko stvari nariše sam. In potem vozimo po tem, če smo narisali gradbišče (kar smo, seveda) mu tam nasujem prgišče makaronov-polžkov, da ima za gradbeni material, ki ga potem okoli vozi, na jezero damo iz papirja narejene ladjice (enkrat sem mu dala posodico z vodo, pa je laminat stokal od namočenosti )) jaz sem bojda enkraten bager, mi je dejal moj sine. Basiram sto na uro )) Zdaj zbiramo kartonaste škatlice od vsega možnega, jih bomo polepili s papirjem in naredili hiše, drevesa pa iz plastelina, možiclji pridejo iz lego dežele, avti pa so od micenih lesenih, tistih iz kinder jajčk do tistih ta velikih, ki mu jih kupuje očka. Skratka za kisle dni je taka igra prav fajn, otrok uporablja domišljijo pri risanju, postaja vse bolj spreten - pa še eno prednost ima zadeva - ko se strga ali pa se naveličamo, preprosto vržemo v star papir in začnemo znova... Zabavamo se tudi na ceti, ko tako cestno središče delamo s kredami. Lp, jutri pa katera druga. Tole mi je prav všeč, še enkrat - krasna ideja, diversa. T. Tinka: ma kaki, bi šla z veseljem drnjohat. Učila sem se - na netu imam kodeks novinarjev, pa imam danes še zadnjo formalnost na faksu pred diplomo... Saša: Joj, težko takole na suho: vzameš list papirja, kvader, pravokotnik, ne kvadrat, prepogneš na polovico ta daljšo stranico. potem na sredi zgornjega roba, ki je skupen, oba kraka prepogneš do polovice (dobiš takšno strehico). kar ostane roba spodaj , zavihaš enega na eno stran navzgor, drugega na drugo. Če bi zdaj zalepila tiste zavihke, ki visijo čez, bi dobila kapico. Lahko jih zalepiš, ti saj ladjica ne bo razpadala. Razpreš kapico in jo zložiš tako da prosta kraka daš skupaj - dobiš taks mešen kvadrat. Potem oba prosta kraka zavihaš navzgor, vsakega do svoje zgornje š@!#$ in spet polikaš. Potem pa primeš zgoraj zložena kraka in razpreš. In juhu, ladjica je tu, jaz pa pojma nimam, če ti je kaj jasno. Aviončki so pri meni bolj komsi komsa... TOREK : Pri nas so trenutno najbolj zanimivi vodni baloni. Mami jih napolni z vodo, a jih ne zaveže in ko jih tamalčka prime v roke iz njih veselo šprica - po rožicah, še raje pa po mami, očitu ali po sebi. Poleg zalivanja rožic s kanglico, žoganja z vodnimi baloni (kako fino je, ko kakšen poči), čofotanja z nogami po lužici, ki jo naredimo na vrtu in seveda namakanja v bazenčku ... Ta ideja sicer ni čisto moja, pa vendar: vzameš veeelik list papirja, tako velik, kot je velik malček, in ga ragrneš po tleh. Nanj se malček uleže, ti pa narediš njegov obris (tako kot delamo obrise rokic in kot so to nam delali naši starši). Potem obris po potrebi malo popraviš, ker tamaučka žgečka, pa se lahko malo premakne. Narišeš učke, nosek, lase... pa gatke in lahko tudi nogavičke. Potem to izrežeš in nalepiš npr. na vrata. Nato iz papirja izrežeš različna oblačila (kratke, dolge hlače, majčko, srajco, pižamo, oblekico...). Ne pozabi zraven izrezati tudi več pravokotnih zatičev, da obleko zatakneš na otročka. Se spomnite, ko smo take stvari izrezovali iz Politikinega zabavnika? No, približno tako. In fantina ali deklico skupaj oblačite: zvečer v pižamo, zjutraj ali popoldne v druge cunjice. Medtem, ko sem pisala si že dala svoj predlog, zato sta zdaj kar dva. Tvojo idejo smo že preizkusili - je super. Sem pa za dlani in podplate otročku lete namazala z akvarelnimi barvami in jih odtisnila. Je zelo žgečkalo in hkrati sproščalo, tako da smo morali samo barvanje s čopičem v naslednjih dneh večkrat ponoviti. Na koncu sem se znašla in nadaljevala z barvanjem "na suho" - beri: božanje s čopičem kar tako... Si mi naredila "lušte", pa bom morala še kar nekaj časa počakati, da tamalčica zraste. Spomnila pa sem se še pesmice, ki smo jo govorili po tem ustvarjanju obrisa in to na "narisančku" in na živem modelu. Gre pa takole: Pika, pika, pikica, (s prstom kažemo na levo, desno oko in nos) to je tvoja slikica. (s prsti obkrožimo glavo) Tu so ušesa, ( pobožamo obe ušesi) tu je vrat, (požgečkamo vrat) a po glavi ves kosmat... (razkuštramo lase). Hvala, da si me spomnila nanjo, saj jo lahko igramo tudi s čisto majhnimi. LP majda SREDA : ker danes še ni bilo ideje za igranje, vam jaz posredujem eno. Vzamete 1 skodelico moke, 1/2 skodelice soli, zmešate in počasi dodajate vodo, dokler ne dobite homogene zmesi, ki se da lepo oblikovati. S to maso potem naredite ali figurice ali okraske (midve sva naredili recimo novoletne okraske ... sva razvaljali kot testo in z modelčki za piškote izrezali različne oblike, in potem gor dali okraske iz testa in začimb - klinčki.) Medtem ko oblikujete, morate ostalo maso zaviti v folijo, da se ne posuši. Ko končate z oblikovanjem, pustite okraske dan ali dva (odvisno od količine uporabljene mase), da se posušijo na zraku, potem pa jih lahko s tempara barvami tudi lepo pobarvate. Veliko užitkov pri ustvarjanju. ČETRTEK : Včeraj sva z mojo petletnico spet izdelovali sličice. Ker ona to zelo rada počne in je primerno početje za čas, ko si v stanovanju ali na vrtu v senčki, bom opisala, kako midve ti počneva. Vzameš en list papirja A5 ali pa A4 prepogneš na pol. Z drugega lista izrežeš kvadratke velikosti približno en krat en cm. Ker to dela nadebudnica, seveda niso vsi kvadratki enako veliki in enako ravni in v tem je seveda tudi čar. Potem hčerka kvadratke pobarva z barvicami, flomastri, vodenkami itd., da so različnih barv, nakar jih nalepi na robove praznega lista papirja, da nastane okvir. Med kvadratki je nekaj mm praznega prostora. Kvadratke poljubno razporedi po barvah - lahko so na primer kvadratki ene barve na eni stranici, druge barve na drugi stranici ali pa je malo mešano. Kar nekaj prostora je za otrokovo lastno ustvarjanje in ideje. Ko naredi okvirček, v sredino nariše risbico. Pa je sličica tu. Lahko je tudi čestitka. Ko sva včeraj to delali, je njen bratec vzel lepilo in se pomazal z njim po golem trebuščku. Potem je nase nalepil preostale kvadratke, ki jih sestrica ni uporabila. Pa je bila zabava. Spomnila luštkane igrice. Vzela sem Memory in ga razdelila po tleh s slikicami obrnjenimi navzgor. Potem sem vzela eno slikico z npr. telefonom in jo dala Hani da naj poišče še eno tako slikico. Najprej ji ni bilo čisto jasno, kaj mora sploh početi ampak je počasi zakapirala in potem ko je našla par je obe odložila v škatlo in sem ji dala novo slikico. Nas koncu je za vsak par plesala že pravi bojni ples, tako je bila vesela. Pripravimo tekmovalno progo, za deževne dni kar v sobi in sicer: - na tla prilepimo nekaj (5-6, lahko tudi več, odvisno od prostora, ki ga imate) papirnatih ali plastičnih krožnikov, razdalja med njimi naj se prilega otrokovemu koraku, mi prilepimo z obojestranskim selotejpom, biti pa morajo kar dobro prilepljeni, da ne bo kakšnega zdrsa, ko bo otrok hodil po krožnikih - naslednja stvar na tekmovalni progi je lahko klubska mizica, ki jo mora otrok preplezati ali se splaziti spodaj, če nimate primerne mize, lahko uporabite kartonsko škatlo, tako veliko, da se bo lahko otrok splazil skozi - na tla razporedimo npr. nekaj plišastih igrač, v taki razdalji, da bo lahko otrok »vozil« slalom okrog njih - na koncu (ker potem že zmanjka prostora) pa mi postavimo še trip-trap stol (z varovalom), ki je za koš – pri stolu čaka žoga, ki jo potem vrže na »koš« in tekmovanje se lahko prične – lahko v eno smer ali obe (od koša nazaj proti krožnikom). Pri nas je pravo tekmovalno vzdušje – navijamo vsak za vsakega, tekmujeva tudi midva in je prav zabavno. Za lepe dni zunaj pa lahko pripravite na podoben način in malo improvizirate: - ozka, dolga deska, po kateri otrok hodi in lovi ravnotežje - na pribl. 5 cm nažagani hlodi, po katerih stopa - »slalom« okrog »štorov« ali kaj podobnega - »zabijanje« gola v za to določen prostor - zbijanje keglov – postavite plastenke (majhne ali večje), žoga za zbijanje pa je lahko teniška ali katerakoli druga Če boste »priredili« tekmovanje tudi vi, vam zabave prav gotovo ne bo manjkalo! Slike iz plastelina : Lahko jih delaš na papir ali na plastično podlago. V obeh primerih je fino, če plastelin ne packa (se pravi vzameš PlayDoh ali Pelikanov plastelin). Za večje stvari delaš samo obrobe (tako kot bi risal z barvico): - morje: narediš kačico, jo oblikuješ v val in jo sploščiš na podlago - hiša: zidovi, streha - kačica, sploščiš - za jezero/mlako lahko narediš večjo razvaljano ploščico, seveda robovi ne smejo biti pravilni - ljudje, živali: kot bi jih risal - ne postavljaš 3D figuric pokonci, ampak 2D lepo na papir Zame je bilo to pravo odkritje. Mislim, že risati ne znam nevemkako, pri 3D figurah pa odpovem na celi črti. Narediti znam slončka, prašička, mucko in miš. In konec. Vse ostalo se mi sfiži, najprej pa ljudje. Če pa košče plastelina sploščiš na sliko, še kar nekako nekaj ven pride. PETEK : Pri nas doma se zadnji teden vsak dan igramo "trgovino". Na koščke papirja smo narisali denar, malce pa sem se potrudila tudi jaz in na računalniku naredila še prav poseben "denar", na katerem so slikice naših otrok. Denar je raznobarven, vsaka enota ima svojo barvo. Enote so 1, 5, 10, 20, 50 in 100, podobno kot pravi denar. Potem na kavču razporedimo razne predmete (igrače, knjige, videokasete, sadje,...), postavimo pručko za pult in trgovina je odprta. Otroci imajo denar pospravljen v pravih denarnicah (odslužena očkova in mamičina denarnica lahko pride kar prav). Primerno za vse starosti od dveh let naprej in poučno, ker otroci spoznavajo predmete, barve, številke, denar in kako razpolagati znjim in ekologijo (uporabljamo reciklirane papirnate vrečke). Kako narediti denar na računalniku? V Wordu narediš tabelo s 6 stolpci. V prvi stolpec napišeš valuto, pri nas imamo izraz "denarčki", v drugi stolpec veliko, odebeljeno številko, v tretji stolpec pa s copy-paste preneseš slikico (lahko slikico otroka ali kakšne živalce ali kaj drugega). Nato skopiraš v preostala polja, natisneš in razrežeš. V naslednjih dneh pripravljamo še kovance iz das mase. Uf, pa da ne bo kdo v luft skočil, da otroke navajam na potrošniško miselnost, ampak meni osebno se zdi igra kar prava za pripravo na realno življenje. In otroci v njej 100 na uro uživajo. Ko sem bila majhna, smo se otroci vedno igrali trgovino-zunaj na travniku. Denar so bili bezgovi listi, ki smo jih natrgali(male, večje...) Joj, kaj vse smo prodajali:jabolka z dreves, koruzo s sosedove njive, travniške rožice>(vem....koliko jih je bilo smiselno trgati....) trgovino smo pripravljali ene dve uri, že to je bilo nekaj... zgradili smo šotor iz neke stare robe... To so bili časi... Danes imajo pa moji pvc blagajno, ki cinglja, notri natiskan denar, pvc artikle, pvc pulte, nakupovalne vozičke in košarice... nam je bilo kar lepo... Medve s Petro imava skopirani denar, enkrat že eno leto nazaj, sem vse bankovce kopirala dvostransko, tako da je to "pravi" denar, in Petra strašansko uživa v igranju z denarčki. Tole je moj predlog za igranje ali zunaj ali pa v hiši. Ko sem bila mljaša sem se zelo rada igrala "iskanje skritega zaklada". Kot zaklad lahko skrijete karkoli. Niti se ne spomnim kaj smo mi iskali. Karkoli... Velikokrat skrijem čokolado, čeprav vem, da ni najboljše. Do zaklada otroke vodijo listki, ki jih moramo napisati mi. Kam in kako dobro jih skrijete je seveda odvisno od starosti otrok. Če so zelo majhni in ne znajo brati, jim na listek narišemo, kje bodo našli naslednji listek, na katerem bodo napotki za naprej. Listke pa seveda damo na dokaj vidna mesta. Če pa so otroci že starejši, znajo brat, potem jim lahko na listke napišemo tudi kakšno uganko, kakšno vprašanje, tako da morajo ugotoviti kje se skriva naslednji listek, tega pa tudi bolje skrijemo. Če vas še karkoli zanima, ali če nisem bila dovolj jasna, potem me le povprašajte. Nazadnje, ko smo se igrali to igrico, je zraven z vso zavzetostjo sodeloval tudi moj mož :) Hej, Veverica, to je res ful fina igra. Ravno nekaj tednov nazaj je rojstni dan praznoval nečak. Ker je bilo preznovanje na vikendu, daleč proč od kakšne ceste, je bila proga kar dolga. Otroci so bili stari od 4 do 9 let. Naloge so bile napisane. Na vsaki postaji jih je čakal nov listek z uganko, na katero so bili podani trije odgovori. Črke pred pravilnim odgovorom so jim dale zadnjo rešitev, kje se nahaja zaklad. Za nagrado je dobil vsak en balon in čokoladko. Otrokom je bilo strašno všeč. Preden so se odpravili, smo jim tudi povedali, da se morajo držati skupaj, da ne bi taveliki zdirjali naprej in so se res čakali in taveliki so poskrbeli za tamale. mi tako včasih skrivamo darila za roj. dan nekaj malega + navodila mu daš ko mu voščiš, veliko darilo pa je skrito in si ga mora poiskati sam... in je zabavno tudi ko darilo išče očka... Glede na to, da je poletje in da ni problem se skozi prat: - v tej starosti so boljše od temper prstne barve (dobiš celo v 200 tolarjev shopu navadne in neonske) - kulsko je lepilo: vzameš mekol lesno lepilo in barvaste papirčke, ti jih natržeš (na začetku bo pomagal, pa se bo hitro naveličal, ker ne bo šlo nikamor naprej), lepita na malo večji papir sliko nečesa, kar mu je zanimivo - lepilo je fino tudi v kombinaciji s kamenčki, vsemi žiti, gresi, pašticami in ne vem še čem, kar imaš v kuhinji, palčkami in suhimi listi, ki jih pobere na sprehodu itd - iz tulcev od toaletnega papirja/brisač, pisanega papirja in trakcev in lepila ratajo fine ropotulje, ko jim zalepiš še odprtine in daš notri malo riža; pol ratajo iz njih lahko še fine figurice in živalice, če jim nalepiš npr. obraz od leva, narišeš spredaj tace in nalepiš rep iz volne - iz plastelina se da delati tudi 2D slike, sploh nisem vedela, dokler mi ni naša pokazala, kako so delali v vrtcu. sicer je pa fin PlayDoh, ker res ne paca, samo posuši se, če ga ne zapreš - mi smo malo večji in smo ta vikend spet odkrili mehurčke. in mama naredi čudovito milnico iz prila, trdega mila za pranje in čisto malo vode. Pri dvoletnikih se čudovito obnesejo tudi lego kocke duplo -puzzli: take na 6 kosov sestavlja sama, tiste s 25 pa mami kakšno pomaga. -bazenček na balkonu -peskovnik -vožnja po ravnem s kolesom s pomožnimi koleščki (ne tricikel): mala obrača pedala in zavija sama, oči pomaga če je malo naklona in jo drži nazaj če gre prehitro, mami je pa za spremstvo in skrbi za ravnotežje... -plastelin -plastične posodice v katerih »kuha« kavo, čaj, mlečni riž – namišljen seveda -včasih pa te plastične niso dovolj dobre in mami potem posodi eno pravo posodo, pa kakšno metlico, kuhalnico, desko, ... -risanje s flomastri, ki se sperejo -lego kocke -knjiga za čez dan: Pojte, pojte drobne ptice (ljudske pesmice) -knjige za zvečer: Pikijeve zgodbice za lahko noč, Maček Muri, Moj prijatelj Piki Jakob, Peter Pan starost: 2 leti Ustvarjamo iz slanega testa 3 leta: Izkazalo se je že prvič, da Nastja ob tem neizmerno uživa, saj sva presedeli za mizo polno uro in pol. S pomočjo modelčkov, s katerimi sicer pečemo piškote (zvezdica, ribica, rožica, ptička,...), sva izdelovali razne like, v katere sva naredili luknjice za potrebe napeljevanje vrvice. PRIPOMOČKI: 300 g moke, 300 g soli (naj bo fino mleta), 200 ml vode, zobotrebci (previdnost - stalni nadzor, če je otrok še majhen!!), kitajske palčke (kot jih sicer dobimo v njihovih restavracijah), valj (valjanje testa), plastična podloga na kateri oblikujemo testo (plastični pogrinjki na primer), vrvica za verižico in/ali obesek za ključ, predpasnik za otroka ali oblačilo, ki ga ni škoda. Na koncu Nastja imela povsod precej moke, ki je pomešana z vodo ponujala "pisan"pogled na mizo in tla - tj. pogled, ob katerem lahko samo obrvi dvigneš in poprimeš za metlo in krpo ) . PRIPRAVA TESTA: Moko in sol pomešamo in postopoma vlivamo vodo ter fino zgnetemo. Ne vlivati cele vode naenkrat !! Izkazalo se je, da celotne količine vode (200 ml) ne potrebujeva na začetku, saj se na dotik že občuti, kdaj je testo preveč lepljivo. Torej vodo dodajamo po potrebi kasneje, ko že izdelujemo like (če se testo že dodobra izsuši). Velja obratno, dodajamo moko, če se testo preveč lepi na prste. IZDELOVANJE LIKOV: V vsak lik, ki sva ga naredili po svoji domišljiji ali s pomočjo modelčkov za piškote, sva naredili luknjice s pomočjo zobotrebca (če je šlo za manjši lik ali če je bilo potrebno narediti luknjico na ožjem mestu) in s pomočjo kitajske palčke, ki so se fino izkazale pri izdelavi večjih lukenj. Potrebno je opozorilo, da se manjše luknjice (narejene z zobotrebcem) lahko med peko tudi zaprejo in tako izgubimo možnost, da bi v lik vpeljali vrvico. Zato je priporočljivo, da naredimo malce večjo luknjo, kot je debelina zobotrebca. PEČENJE V PEČICI: Like sva zložili nato na pekač, obložen s folijo in malo pomokan ter pekli cca 2 uri pri 100 stopinj C. Lahko tudi malce dlje. Midve sva jih pekli raje dalj časa pri zmerni temperaturi, kot pa krajši čas pri previsoki temperaturi. Pustili sva jih nato sušiti še na sobni temperaturi 1 dan in kot taki so bili ravno pravšnji za barvanje. BARVANJE (izdelava končnih izdelkov): Naslednji dan pa je bilo na vrsti barvanje. Uporabili sva tempera barve in posebne Marabu barve - "Decormatt", ki so namenjene za barvanje lesa, lepenke, modelirne mase, steklo, kovino, kamnov ipd. V pobarvane in posušene like sva napeljali vrvice, in nastali so izdelki, namenjeni : - kot obesek za ključe - kot obesek za novoletno jelko - kot verižica - kot dodatek k doma zavitim darilom ipd.... Risanje z vodenimi barvami, temperami 3 leta: Kako čudovito je pomakati čopiče v vodo, raziskovati barve tudi z rokami in zarisati prve umetnije na karton, papir, kartonsko škatlo, kamenček....Pa vse gre tako lepo z vodo stran - v mamino veselje, seveda ! S tempera barvami dobimo izrazitejše barve in odkrivamo nove barve z mešanjem osnovnih. Risanje z (otroškimi) barvami za steklo Gre za posebne barve za otroke (mi uporabljamo Play Malmit Window color), ki jih ni težko dobiti na oddelku z igračami. Potrebujemo še prozorno folijo, na katero narišemo sami ali po predloženih vzorcih nek lik s konturno barvo in pobarvamo notranjost s poljubnimi barvami. Počakamo, da se posuši in nato enostavno odlepimo od podlage (folije) in pritrdimo na stekleno površino. Ponovna odstranitev je enostavna. Okno v Nastjini sobici je tako že krasila Miki Miška, racman Jaka in Pluton. V tem času Nastja skoraj prazne stekleničke z barvami uporablja kar za barvanje po papirju (pikice, ki nastanejo s stiskanjem iz teh tubic, lahko pričarajo tudi zanimivo podobo na papirju, res pa je da prvotni namen teh barv tu ne pride do izraza). Risanje z voščenkami 3 leta: Malo debelejša pisala so to, pa vendar je fino, ker hitro pobarvamo povšino, pa še mokri nismo v tem primeru ..... Risanje s suhimi barvicami 3 leta: Z njimi se lotimo pobarvank in natančneje zarišemo črte. Še poseben užitek pa je šiljenje. Nastja pri tem uporablja dedijev šilček na vrtenje, ki ima za sabo že tudi 20 let življenja... Risanje s flomastri 3 leta: No, tu je pa treba pravilno pritiskati in pa po končanem risanju dobro zapreti vse flomastre, sicer se moramo spet pogajati pri mamici in očku za nakup novih... Oblikujemo plastelin Mehko in prožno med našimi prsti - jupi, plastelin !!! Lahko se vleče, pritrdi na kuhinjski element, na kozarec, pride za nohte, svaljka.....Mami naredi mi polžka, pa hišico,pa...umij me ) Delo s papirjem, škarjami in lepilom Na papir (najbolje kolaž papir) narišemo like s pomočjo ravnila "šablone", iztrižemo in nalepimo na trši karton. Tako lahko nastane pisan travnik cvetlic, sonce na nebu in še kaj... IGRE : Izrežite veliko drevo z vejami, po možnosti iz kartona, lahko pa tudi iz navadnega papirja (zlepite več kosov skupaj, da bo večje). Nalepite ga na kakšni steno ali omaro. Potem pa lahko narišete cvetove in liste , jih izrežete, nalepite na drevesne veje. Ali pa snežinke...Pa še živali pod drevesom...Pa oblake, sonce, .... Lahko se greste "stanovnjsko skrivanje"- otroka naj se skrijeta in te v skrivališču počakata dokler jih ne najdeš. Seveda skuoaj določite kje se lahko skrijeta in kje ne. Mogoče ste lahko "gospodinje", ki prvo nakupujejo (stvari iz hladilnika), potem kuhajo (ti kosilo za vse, oni dve pa za svoje igrače) in na koncu še pospravijo (ti pomagajo sesati...). Lahko si naredite avtomobile iz škatelj (lahko pa tudi brez), v katerih stojijo (so na dve naramnice) in vozijo, določite predpise (po stanovanju nalepi liste in nariši kaj morajo pri listu narediti; trije počepi, poskoči na vsaki nogi 5x...). Vsak krog je ena sodnica, ki preverja, če vse delate pravilno. Zelo zabavno je tudi podajanje žoge na okroglem prtu. Žogo postavite na sredino prta, ga napnete in skušajte čim dlje obdržati žogo na prtu. Pri tisti, ki pade dol dobi kako nalogo -"kazen". Za vecje ne vem za tam do 2 leti pa je lahko kopica zadev, - postavljanje stolpa iz kock (lonckov,...najbrz ima vsak malcek doma kaj takega (gowi izdelki: loncki, kocke ...) - prenos balonckov iz enega konca na drugi (npr. 5 napihnjenih balončkov mora otrok enega za drugim preloziti iz ene kosare v drugo) - razstaviti stolp iz lego kock in ga ponovno postaviti (tudi kocke se najdejo) - narisati preprosto slikico (lahko tudi ideja za vecje z bolj zahtevno tematiko) - prav tako za malo večje: napisati kakšen stavek.... - tek med ovirami (sodobni agility za otroke :) ) - zapeti pesmico.. - prenios vode iz ene posode v drugo - oblikovanje iz plastelina - tek z zavezanimi nogami (sonožni poskoki torej) ali tek nazaj, po vseh štirih,... čez poligon, ki se ga postavi s stoli ali čim priročnim - tek v vrečah - žakljevina - če bi zbirali par bi par plesal najprej na listu papirja recimo A2, potem prepogneš,... dokler ne stopi dol, takrat izpade - lahko tudi vsak sam pleše in zganja vragolije, ne da stopi dol.... - prenašanje jajca (po možnosti kuhanega) v žlici, ki jo držiš v ustih po poligonu - pantomima (pri komu najprej ugotovijo) za pustne šeme zelo primerno - morali bi pokazat kakšno pustno šemo: klovna, kurenta, čarovnico,... ZEMLJO KRAST Narises krog in razdelis zemljo na toliko enakih delov, kot je igralcev. Eden dobi palico (ali kaj podobnega). Vsak stoji na svoji zemlji, na znak pa stecejo ven, razen tistega, ki ima palico. Potem tisti skusa s palico zadeti katerega izmed igralcev, ki so zunaj - - ce ga zadane, potem mu lahko "krade zemljo", ce pa zgresi, potem tisti drugi krade njemu. Spomnim se se tega, da pri kraji lahko stopis samo na svojo zemljo in krades kolikor dosezes... IGRE V AVTU : Midve ko greva k mojim: - poslušava pravljice na kaseti - ugibava kakšne barve bo prvi nasproti vozeči avto, - se pogovarjava, - največkrat pa gleda čez oken in zaspi. Mi se gremo Risanke uganjevati-zamisliš si risanko in drugi skušajo uganiti katero - odgovori v stilu ja ne. Pri tej igri sodeluje že naša najmlajša, ki še nima 2 leti. Pojemo pesmice. pri daljši poti pa upamo, da kdo zaspi (pa ne šofer!) Mi se gremo: - na zadnji (drugi, tretji, glas)..saj ves hišA-AvtO-OtroK-Konj-..., - nadaljevanje povedi...mama-mama je-mama je zelo-mama je zelo okrogla-...., - ugani število (odgovori da-ne), - spremeni pravljico: npr.Kaj če bi volk v Rdeči kapici bil zajček? - ploskanje na zloge ra-bar-ba-ra - govoriti papagajščino (kapakopo stepe kapaj dapanepes?), - "narobe" povedi Mojca je obrala jabolka-->Jabolka so obrala Mojco. - ustno mesto-reka-država-žival-barva- na točke - če ne vozim jaz pa tudi uno, črni peter, vislice,.. - najraje pa pojemo, sploh take v nadaljevanju kot "Prišla je miška iz mišnice", "Prvo leto ko sem služil..." "Priletela muha na zid.." Stara pa sta 7 in 10 let. Ko smo bili manjši, smo v glavnem poslušali pravljice, ali pa sem se jih jaz zmišlljevala iz stvari, ki smo jih gledali iz avta, in pesmice, da smo lahko peli zraven. Danes imamo skoraj 6 let in se poleg tistega, kar našteva gedeonova, štejemo kakšne barve avtov, s sapo orosimo šipo in rišemo s prstom po njej in uganjujemo, kaj je kdo hotel narisati. Tamauček pa k sreči za zdaj med vožnjo še spi, pol bojo pa verjetno spet par let pravljice na vrsti ... IDEJE ZA IGRICE z dvema malčkoma Mami reče svojima malčkoma (2,5 let in 9 mesecev): "zdaj pa oba na hrbet na tla ležat!" Taveliki je takoj za, tamali ponavlja za njim, če ne, ga pa dam jaz ležat. In rečem:"Zdaj pa res ležet, nič vstajat!" Tamali se hitro začne obračati na trebuščka, jaz pa se v igri hudujem: "Ti, ti Miškolin ti! Sem rekla na hrbtu!" In ga dam spet na hrbet. Potem še tavečji, pa spet tamali, pa spet tavečji in norimo in se valjamo in se režita kot utrgana. Potem je pa mami zmatrana in in pravi, da gre spat. Se uležem kar na tla in smrčim, onadva pa me trepljata:"Mami, mami, ne spat!" in se spet režimo... Potem tavelikega pograbi trma, mami pograbi prvo lego kocko in pravi:"Zdaj gremo pa gasilce poklicat." Odtipkam na kocki, otročka prisluhneta, jaz pa se prav resno pogovarjam z gasilci. In potem čakamo in mami naredi "uiuiuiuiu" in gredo gasilci, .... A SE NI LEPO SPROTI ZMIŠLJAT? Saj je življenje otrok res ena sama igra. IGRE – PRIMERNE ZA PRAZNOVANJE ROJSTNIH DNI Pri izbiri iger pazimo na starost otrok, njihove spretnosti in na to, da so otroci zainteresirani za igro. Če se kakšen otrok noče igrati, ga lahko motiviramo tako, da mu dodelimo vlogo sodnika, »pomembne« komisije, našega pomočnika, skratka vsi otroci morajo biti aktivni tako ali drugače. BIBA BUBA BAJA Biba Buba baja pleše ringa raja malo sem in malo tja buba stopa ena dva sredi kroga buci buc dremlje, dremlje črni muc črni muc se prebudi beži beži biba ti. Otroci se primejo za roke v krogu. Sredi kroga čepi muc, ki dremlje (oči mora imeti zaprte. Otroci zaplešejo pesmico. Ko spregovorijo črni muc se prebudi, se muc lahko prebudi in začne loviti otroke, ki se morajo razbežati. Tisti, ki ga ulovi je naslednji mucek. DRUGE RAJALNE IGRE - Bela, bela lilija / Rdeči, rdeči tulipan - Rdeče češnje rada jem LIMBO PLES Potrebujemo daljšo palico. Animatorja jo držita na določeni višini. Otroci morajo pod njo po taktu glasbe odplesati, brez da bi se dotaknili palice. Tisti, ki se palice dotakne izgubi. Z vsakim krogom se palica niža, dokler ne dobimo zmagovalca. ŠKRIP, ŠKRAP ŠKROP Potrebujemo gumitvist. Animatorja ga držita vsak na svoji strani. Izrečeta Besede Škrip, škrap škrop in z nogami in rokami poiskušata narediti čimbolj prepleteno elastiko. Otroci morajo priti skoznjo tako, da se ne dotaknejo elastike. Kdor se elastike dotakne je izločen. Ko vsi tekmovalci premagajo oviro, se »Škriš, škrap, škrop« ponovi in elastika se spremeni v novo oviro. KDO SE BOJI ČRNEGA MOŽA? MATI KOLIKO JE URA? POMEŽIKOVANJE Razdelimo se v pare. (Če lahko deček - deklica). Stole postavimo v krog. Deklice se posedejo nanje, dečki pa se postavijo za njih. En deček nima para, postavi se k praznemu stolu. Ta fant poiskuša z bolj ali manj vsiljivim pomežikovanjem opozoriti eno izmed deklic nase. Če mu to spodleti, poiskuša pri drugi deklici. Deklica, ki ji fant pomežikne, mora hitro poskočiti in se usesti na prazni stol. Zdaj mora pomežikovati fant, ki mu je deklica pobegnila. Fantje, ki stojijo za stoli morajo paziti, da jim deklica ne pobegne. Ne smejo pa gledati pomežikovalca, ampak morajo imeti uprt pogled v hrbet deklice. Če opazijo, da jim hoče deklica pobegniti, jo lahko primejo za ramena. GNILO JAJCE Mi pojemo takole: Gnilo jajce nosim, nikomur ga ne dam, kdor se pa ozira, po "puklu" jih dobi. MATI KOLIKO JE URA Izberemo otroka (lahko tudi starša), ki prevzame vlogo matere. Postavi se na eno stran, skupina otrok pa na drugo (podobno kot pri Črnem možu). Zariše se črta za začetek. Otroci po vrsti sprašujejo: Mati, koliko je ura? Mati pa odgovarja (si izmišljuje) npr. 2 piščančka, 1 kura. (Ali pa en slon/ 3 piščančke/ 1 krožnik / 1 muca 2 miški...). Otrok se mora premakniti naprej za toliko, kot je odgovorila mati, koraki naj bodo podobni živalim oz. predmetom, ki jih mati imenuje. npr. piščanček je premik za eno stopalo, kokoška normalen korak, slon, največji korak kot ga zmore otrok, krožnik korak z obratom... itd). Otrok se mora potem, ko je naredil ustrezne korake obvezno zahvaliti z "HVALA", če na to pozabi, se vrne na začetek. Povem ti, da je pri nas ravno pri tej besedici največ smeha, ker vsi tekmovalci budno pazijo, če se otrok zahvali. Zmaga tisti, ki prvi pride do mame. P.S. Seveda mora "mati" paziti, da je približno enakovredna do vseh otrok in da ne favorizira samo enega, ki bi mu dajala same "slone", drugim pa "miške in piščance". ŠTAFETNE IGRE VERIŽNE IGRE (žličke, vžigalične škatlice…) SLIKE METAT Vsakega otroka narahlo zavrtimo, ko ga izpustimo, mora obstati čisto pri miru. Ko zavrtimo vse otroke, vodja igre reče: »Spremenite se v muce!« (katerakoli druga žival, predmet, rastlina… igra je lahko povezana s temo npr: princeske, hudobne čarovnice, grajske stražarje….) Nato poiskušajo vsi otroci hkrati odigrati isto vlogo. Po določenem času vodja igre izbere najlepšo »sliko« in jo nagradi z majhnim darilcem npr. bonbonom. Igra se nadaljuje z drugačno nalogo, kjer ponovno izberemo zmagovalca. Pri praznovanju rojstnega dne pazimo, da dobi prvi nagrado slavljenec. SLEPA MIŠ – TI LOVIŠ MAČKA IN MIŠ Postavimo se v krog in trdno primemo za roke, vsi predstavljamo ograjo. Že prej določimo (lahko z izštevankami) dva igralca, eden postane miš, drugi pa muc. Miška začne igro v krogu, muca pa zunaj. Naloga mačke je, da ulovi miš, igralci predstavljajo oviro in lahko enkrat pomagajo muci (tako, da jo spustijo v krog) drugič pa miški, da jo izpustijo, oz. na eni strani spustijo mačko, na drugi izpustijo miško in obratno. Igra se nadaljuje, dokler mačka ne ulovi miši. Nato določimo dva druga igralca. ŠALJIVA TEKMOVANJA - napihovanje balončkov (zmaga tisti, ki mu balonček najprej poči ali tisti, ki napihne v predvidenem času največji balonček) - Oblačenje v prevelika oblačila - tek v vrečah - tek z zavezanimi nogami (lahko skupaj s starši) MIMIKA Že prej si na lističe pripravimo naloge, ki so povezane s temo zabave. Tekmovalec izžreba listič z nalogo. V predvidenem času mora s kretnjami gledalcem nazorno pokazati nalogo, tako da uganejo kaj predstavlja. Da motiviramo gledalce, lahko tistega, ki prvi pravilno ugane, nagradimo. PREROKOVANJE S STEKLENICO Igralci sedijo v krogu. Vodja igre prinese prazno steklenico, jo položi na tla, zastavi vprašanje (npr. Kdo si danes ni umil zob?) in zavrti. Ko se steklenica ustavi, pokaže njen vrat na enega izmed udeležencev. Temu ni potrebno odgovoriti na vprašanje, temveč je na vrsti, da zavrti steklenico in si izmisli novo šaljivo vprašanje. Vodja igre mora na začetku s primernim nagovorom predstaviti, da je to čudežna steklenica, ki vedno pozna resnico, pokaže pravilni odgovor. .. ALI JE KAJ TRDEN TA VAŠ MOST Igralci se postavijo v vrsto in se primejo za rame, nato potujejo naokrog, dokler ne pridejo do mosta, ki ga z rokami naredita dva igralca. Četovodja vpraša: Ali je kaj trden ta vaš most? Odgovorita: Trden kakor kamen kost. Četovodja: Ali lahko gre naša vojska skoz? Odgovorita: Prvega spustimo, zadnjega ulovimo. Vojska nato odkoraka pod mostom, zadnji v koloni pa je ujet. Igralca, ki sestavljata most, se že na začetku dogovorita kaj bo kdo (npr. zlato jabolko, zlata paličica) Ujetnika vprašata, kaj ima rajši: zlato jabolko ali zlato paličico. Ujetnik se sam odloči in se pridruži tistemu, ki si ga je izbral. Prime se ga okrog pasu. Vojska koraka pod mostom toliko časa, dokler niso ujeti in razdeljeni vsi igralci. Mostninarja nato začneta vleči vsak na svojo stran in tista skupina, ki je močnejša, zmaga. RIHTARJA TOLČI KOKOŠ V KOKOŠNJAKU Vsi igralci morajo sezuti čevlje ali copate in jih položiti v označen krog. Eden izmed igralcev je kokoš, ki pazi na jajca – čevlje. Vsi igralci si prizadevajo, da bi spet dobili nazaj svojo obutev, vendar morajo pri tem paziti, da se jih ne dotakne kokoš. Če se jih kokoš dotakne, morajo svoje jajce pustiti v kokošnjaku. Igralec, ki zadnji dobi svojo obutev je nova kokoš. KDO JE VRGEL ŽOGO? Slepa miš je s hrbtom obrnjena proti igralcem. Eden izmed njih vrže vanjo žogico. Če je ne zadane je nova slepa miš, če pa jo zadane, mora slepa miš ugotoviti, kdo ji je vrgel žogo. Če ugane, jo izzivalec zamenja. TEK S KONZERVAMI Že prej si pripravimo preproste hodulje iz konzerv (višina konzerve cca 15 cm + 2 ne pretanki vrvici, ki ju napeljemo tako, da jih otrok, ko se »obuje« v hodulje lahko drži v rokah) Otroci se razdelijo v dve skupini. Določimo razdaljo, ki jo morajo prehoditi. Tekmovanje se lahko začne SKRIVANJE SELITEV Na prostoru označimo »stanovanja« (narišemo kroge) - enega manj kot je otrok. Otrok, ki nima stanovanja, zakliče SELITEV. Zdaj morajo vsi tekmovalci zamenjati stanovanja. To je priložnost, da se »vseli« tudi otrok brez stanovanja. Otrok, ki ne najde stanovanja je na vrsti, da stopi v sredino in ponovi klic. Nihče se ne sme dvakrat zapovrstjo preseliti v isto stanovanje. RAZBOJNIKI IN ŽANDARJI Voditelj vzame v roko kamenček, tako da nihče ne ve v kateri pesti ga drži. Roke odroči, otroci pa se postavijo po želji vsak na eno stran. Tisti, ki so na polni strani so razbojniki, tisti, ki so na prazni strani pa žandarji. Žandarji določijo, kje je zapor, razbojniki pa se razbeže. Ko žandarji polovijo vse razbojnike, ki jih spravljajo v zapor, je igra končana. Seveda morajo žandarji svoje delo organizirati tako, da jih nekaj tudi čuva zapor, saj jim lahko razbojniki poiskušajo uiti. TOMBOLA PLES VESELI TOBOGAN ALI KARAOKE LETI, LETI…. Za umirjanje otrok pred odhodom je odlična igra »Leti, leti«. Otroke posedemo v krog, in s prsti enakomerno rahlo udarjamo po mizi (zraku), zraven govorimo leti, leti, leti… in vstavimo besedo, npr. muca, omara, letalo…. Če stvar v resnici leti, morajo otroci dvigniti roki, če pa ne roke obmirujejo. Tisti, ki se zmoti, izpade. Seznam nekaterih knjig, v katerih lahko najdemo še druge igre: NOVI KRATKOČASNIK, Založba Herlekin Kamnik, 1997 KRATKOČASNIK, Založba Harlekin Kamnik , 1991 365 DNI BREZ TELEVIZIJE – Igre za vsak dan v letu, Mladinska knjiga Ljubljana, 2000 OTROKOVE USTVARJALNE IGRE, Tehniška založba Slovenije, 1992 IGRAJMO SE Katehetski center – knjižice, 1994 100 NAJBOLJŠIH IGER, Didakta 2000 IMENITNA KNJIGA IGER, Mladinska knjiga, 1998 Predloge za igrice smo že imeli... pa so nažalost šle iz mode :(( in pred nekaj dnevi je spet padla ideja, ampak predlogov pa kar ni. Ker so pred nami dnevi, ko bomo radi polharili doma na toplem, bodo igrice take in drugačne prišle še kako prav! In da nas malo zbudim, bom začela jaz, vi pa s predlogi nadaljujete, prav? LISICA, KAJ JEŠ? Potek igre: Z izštevanko določimo "lisico". Ostali otroci (mali in veliki:)) so "kokoši". Kokoši stojijo blizu lisice in jo sprašujejo: "Lisica, kaj ješ?" Lisica si izimišljuje in odgovarja. Ko odgovori "kokoši", se morajo kokoši hitro razbežati in se skriti v označen kokošnjak (s črto, zagrajen s predmeti...). Tisto kokoš, ki jo ujame, "poje" (beri: žgačka do onemoglosti:)) Ko tako poje vse kokoši, se igra konča in jo nadaljuje tisti, ki ga je lisica zadnja ujela. Z igro razvijate motorične spretnosti in miselni odziv, se ob tem razmigavate, sproščate in zabavate. Le lulat pojdite prej, preden vas lisica ujame ;P www.pravljica.com-ogromno pravljic www.radgona.com/otroci/pobarvanke. www.zupca.net/-zgodbice, ki jih pobarvaš www.trobentica.com/ www2.arnes.si/~bridges/zimske_pravljice.htm www.piara.net/ matty.breg.si/besedila/otroske.html - otroške pesmi www.zupca.net www.miniclip.com - stran z dobrimi igračami, ki jih lahko igraš tam igra.volja.net/christmas - veliko igric www.kopa.si/povezave/Otroci.htm - pravljice za otroke v angleščini ( tudi zvok ) www.geocities.com/ - zanimive povezave za otroke www. sraka.com/ - povezave za otroke www.matjazev.net/ www.storybookcastle.com/tales - pravljice za otroke v angleškem jeziku www.ucalgary.ca/~dkbrown/storfolk. - še nekaj pravljic v angleškem jeziku www.pacificnet.net/~johnr/aesop/ae - Andersonova pravljice v angleškem jeziku

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti