Nasvet za dober kruhek

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

13. dec 2006 10:48

Men se tud zdi, da preveč komplicirate. Taka skodelca, pa tolk dek moke, pa... - če se za moko in za vodo uporablja ista skodelica je razmerje enako, pa ni važn koliko skodelica drži. Jaz sem najprej vzela manjšo skodelico, pa je kruha prehitro zmanjkalo, sedaj pač sestavine dajem z veliko skodelico. Pač malenkost povečaš količino soli in čisto čisto malo povečaš količino kvasa. Četrt žličke je četrt žličke in res ga ne mislim tehtat na grame - tako ali tako noro kipne. Edino kar je res pomembno je, da je pečica res zelo vroča in da je temperatura vseskozi enaka Brez zamere, vanjatajnsek

bozena  

član od: 26.10.2003

sporočila: 234

13. dec 2006 21:05

drži! božena

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

13. dec 2006 22:15

Mislim, da "kompliciramo" zarad tega, ker kruh ni uspel. Če zadeva ne funkcionira, preberi navodilo... In potem poskušaš ugotoviti napako in jo odpraviti. Če pa vam uspe dober kruh, pa supr. Vse pohvale. Bravo!

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

14. dec 2006 9:00

Sy je napisal/a:
Zzvone, hvala. Meni se je tud zdelo, da sem nekje prebrala, da mora prvo rundo počivat 18 ur... na koncu pa že nisem več vedla, al sem si to zmislila. S "počivanjem na hladnem mestu" sem mislila na sobni temperaturi, ne pa, da bi se stvar pogrevala. Dvakrat sem namreč dala vzhajat na radiator, ampak s tem nimam preveč dobrih izkušenj.
Tudi če počiva 12 ur na hladnem, rata. Testo ne sme biti presuho, ne premokro, pečica in pekač vroča, jaz pečem na 210 stopinj, 40 minut pokrito, 10 odkrito, pa mi vedno rata. Edino enkrat sem imela malo preveč mokro testo, se mi je še malo lepilo in je bil tudi kruh bolj moker, ampak še vedno vzhajan z božansko skorjo. Tudi kvasa dam verjetno manj kot četrt žličke, ker sem kruh spekla že šestkrat, pa še nisem porabila cele vrečke (7g). Mi je pa do zdaj vedno vzhajal, enkrat je stal 12 ur, drugače pa 14 ur, sploh ni tako važno. Mogoče bi mogla poskusit še enkrat, ker res ni napake v receptu - tako enostavnega (in dobrega) kruha še nikoli nisem pekla. Veliko sreče. Lp matilda

Trzinka  

član od: 28.1.2004

sporočila: 33

23. dec 2006 17:24

Hvala vsem, ki ste raziskovale po spletu, da sedaj lahko pečemo in jemo tako dober kruhek. Srečno! Trzinka

ninky  

član od: 19.1.2005

sporočila: 127

23. dec 2006 22:51

živjo! zanima me, kako tisti, ki pečete kruhek v lončeni posodi le-to pred peko pripravite. v lončeni posodi sploh še nikoli nisem ničesar pekla, piše pa, da jo je potrebno pred uporabo nekaj časa namakati v vodi. skrbi pa me, da bi se posoda navzela preveč vode, ki bi pri peki kruha izparevala in zato kruhek ne bi uspel oz. bi bil preveč moker. ali pa se sploh ne bi pekel, ampak kuhal LP ninky

lonalina  

član od: 9.11.2006

sporočila: 65

16. jan 2007 13:52

Tale kruh sem spekla že večkrat in mi je vedno uspel odlično. Vedno pa sem ga delala le iz črne moke, sedaj pa bi rada naredila še koruznega. Je mogoče katera izmed vas že delala po tem receptu koruzni kruh? Če torej želim narediti koruzni kruh, ali delam vse isto po tem receptu le da uporabim koruzno moko ali je potrebno zmešati koruzno moko z navadno, ali je potrebno več tekočine... ? Ali je ta recept sploh primeren za koruzni kruh? Mogoče se bo komu zdelo moje vprašanje smešno vendar bi res rada dobila kakšen nasvet preden se lotim peke. Hvala za kakršnokoli informacijo in lep pozdrav vsem. lonalina

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

16. jan 2007 19:04

Po tem postopku pečem tudi koruzni kruh in mešam 1:1 (en del bele, en del koruzne moke), vse ostalo po receptu. Lahko se meša tudi z manj bele, vendar je potem kruh zaradi teže (ne vem kako bi drugače imenovala)koruzne moke bolj gost. Moko imam domačo in kruh je božanski. Lp, kobra 1

lonalina  

član od: 9.11.2006

sporočila: 65

16. jan 2007 19:21

Kobra najlepša hvala.lp lonalina

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

17. jan 2007 14:39

No še moje izkušnje - jaz vzamem (najraje) po en lonček pirine, en ržene in en navadne moke, 1,5 lončka vode, res četrt žličke kvasa in sol. Edino kar se moj postopek malo razlikuje - jaz zadevo pečem v glinenem pekaču s pokrovom - pečico smem segreti po mojem cagarju samo do cca 220 stopinj, pečem pokrito max 35 minut, nič odkrivat - kruh je fantastičen. Prvič sem ga temeljito zažgala ko sem se držala navodil, pa drugič tudi še malo, zdaj je pa v redu. Glinen pekač očitno prevaja toliko toplote, da se ravno tako naredi lepa skorja in ne rabim nič odkrivat za zapečt na koncu. Preizkusila sem na ta način tudi mešanico za zrnat kruh iz Lidla (podobno kot so hoferjeve mešanice za kruh) pa je ravno tako fino prišlo. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti