Verjetno se še vsi spominjate diskusije izpred tedna dni, ko je kalcici povedala, da njeno hčerko na eni spletni strani zmerjajo. Takrat smo se strinjali, da bi bilo treba nekaj narediti, tudi v smislu sesutja tiste strani.
Tisto stran je moč sesuti zgolj z močjo drugega medija. Sesuti - v smislu osamiti, osramotiti, narediti za družbeno nesprejemljivo.
Skladno s tem se v sredo 4. 10 o pojavu s pismom obvestila TV Slo (TV Tednik) in Preverjeno (Pop tv). Nekaj podobnega počenja tudi kalcici. S kalcici se tudi strinjava, da bi bilo fino, če bi se tej akciji pridružilo več ljudi. Tako je bolj verjetno, da bo vsaj eno od omenjenih uredništev prepoznalo problem in na temelju tega naredilo prispevek, ki bo, upajmo, vzpodbudil širši razmislek.
Torej, kdor ima konsistetno moralno vertikalo in pogum za izpostavljanje svoje osebe, je vljudno pozvan, da napiše kakšno pismo. Elektronska naslova obeh uredništev sta na spletnih straneh omenjenih televizij. Pišite vsakemu uredništvu posebej - če bodo že po naslovnikih videli, da je šla zadeva še na drugo televizijo, potem nobeno uredništvo ne bo naredilo prispevka.
Kaj napisati: Prilagam tekst, ki sem ga poslala. Dodajate kaj svojega, odzvemajte (da ne bo izgledalo kot verižno pismo), samo naj bo sporočilo konsistetno in potrudite se po svojih najboljših močeh.
tekst:
Spoštovan o uredništvo IME ODDAJE
Ker oddaja IME ODDAJE zelo sistematično raziskuje družbene fenomene (in tudi spremlja razvoj dogodkov po objavi) , sem se odločila, da vas obvestim o temi, ki bi bila, po mojem skromnem prepričanju, relevantna: gre za spletno nasilje med vrstniki in nevarnosti spletnega nasilja.
Ne samo, da je aktualna in pereča, tudi časovno se zadeve lepo sestavljajo - 20. november je dan otrokovih pravic in otroška življenja velja pogledati z več zornih kotov.
Zdaj pa k temi:
Povod zanjo je naslednji: Znanka mi je povedala, da je njena hčerka izpostavljena verbalnemu nasilju vrstnic. Fenomen bullyinga med mladostniki je pri nas začel obravnavati Unicef, vendar se mi zdi, da so še zelo na začetku. Tudi dlje od nasveta, da je treba nadlegovanje vrstnikov ignorirati (pri tem nisem prepričana, da bo mladostnik, ki "ignorira" nasilje, tako da se umika, zrasel v samozavestnega človeka). V konkretnem primeru se je to verbalno nasilje - zmerjanje in obkladanje z žaljivkami - preselilo na internet. Mladostniki uporabljajo stran glasujzame.com in ko odrasel človek pogleda tisto stran, mu grejo lasje pokonci. Namreč, na tisti strani je moč najti naslednje:
- hvaljenje enih mladostnikov in strahotno žaljenje drugih mladostnikov (beseda luzer je v tem kontekstu že skoraj ljubkovalna)
- vsak mladostnik lahko pošlje svojo sliko. In ker bi bili otroci strašno radi popularni, še posebej mlada dekleta, je tam ogromno fotografij, ki verjetno bolj kot mladostnike, zanimajo ljudi s pedofilsko motnjo.
Zanimiv je tudi naslednji podatek: na strani je napisano, da ima več kot 215.000 uporabnikov. Dajmo tole statistično premisliti: stran je prvenstveno namenjena mladostnikom v Sloveniji. V Sloveniji se vsako leto rodi med 18.000 in 20.000 otrok. Pred 13-18 leti (ciljna demografija je stara 13-18 let) ni bilo posebej drugače. Če so vsi mladostniki v Sloveniji med 13-im in 18-im letom prijavljeni na tej strani (pa zanesljivo niso), še vedno ni jasno, odkod prihaja preostalih 100.000 registriranih uporabnikov? Tudi, če se uporabniki niso odjavili, pa ne hodijo več na omenjeno stran - recimo, da je takih kakih 50.000 tisoč, nam matematika pove, da je na tisti strani vsaj 50.000 uporabnikov, ki zanesljivo ne spadajo v ciljno skupino te strani - jih pa točno ta ciljna skupina zelo zelo zelo zanima.
Z drugimi besedami - omenjena glasujzame.com ponuja vsaj dve novinarsko intrigantni temi in sicer:
- bullying po internetu
- nevarnosti interneta za mladostnike; kaj hitro se lahko zgodi, da bodo otroci, ki nadlegujejo vrstnike (tiste, ki jih ocenjujejo za šibkejše od njih samih), postali žrtve koga drugega. Tu se postavlja vprašanje, kje za božjo voljo je zgrešila domača vzgoja (ali je sploh bila?), česa niso povedali v šoli, česa ni povedal kdo drug (recimo, estradne zvezde, ki jih mladostniki idealizirajo) - skratka, zakaj ta družba ne pošlilja stalnih sporočil mladostnikom, da svoje fotografije v bikiniju na domačem dvorišču se na splet NE POŠILJA, ker je preveč nevarno. Da nevarno ni samo v ZDA, ne samo v Belgiji - temveč tudi tu, v ljubko kičasti deželici. In ker to sporočilo ni prišlo do mladostnikov, se njihova mladostniška nepremišljenost lepo materializira na spletni strani glasuzame.com. Spletno stran je skorajda nemogoče izključiti iz prometa - to je praksa že pokazala. Tudi razni "e-filterji" se najbolj ne obnesejo. Menim pa, da bi bilo treba take neodgovorne zmazke, kot je omenjena stran, osamiti in izolirati z javnim mnenjem in z močjo medija. Moč televizije je v tem, da zelo hitro in učinkovito opozaraja in kreira javno mnenje in to moč velja zelo previdno uporabiti. Kolikor zmorem spremljati vašo oddajo, se mi zdi, da se te moči zavedate in da imate dolžno socialno odgovornost in uparm, da boste oboje uporabili tudi pri preučevanju omenjene teme.
Z lepimi pozdravi
IME IN PRIIMEK
Vendelina jr.
Temo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 06. okt 2006 13:41:00