20. dec 2001 13:58
Zelo zanimivo! Pred kakšnim tednom sem se želela na forumu pritožiti, da so prispevki premalo dinamični, če že ne dolgočasni. No, z malo potrpljenja, se vse dobi (npr.Franca in Tino). Kar je pa še bolj zanimivo, da se najbolj vroče diskusije kot po pravilu razvijejo ob najbolj "nedolžnih" oziroma "mirovniških" temah, kot je vegetarijanstvo z vsemi variantami, kajenje, zdravo življenje, alkohol. Vegetarijanci naj bi bili bolj strpni, manj napadalni in prijazni zaradi hrane, ki jo uživajo oz. ne uživajo. Ali to drži? Na nekem drugem mestu sem napisala, da naj vsak sam na svojem telesu (s svojo žlico, bi bilo primerneje) preiskusi različne metode prehranjevanja, potem pa se naj oglasi.
Glede pomanjkanja vitamina B in železa: vegetarijanci v Nemčiji pravijo, da so ta strah pred pomanjkanjem razširile farmacevtske družbe, da bi se njihovi preparati in dodatki bolje prodajali. Če boste uživali čimveč presne hrane (50% in več) in polnozrnatih izdelkov, do pomanjkanja ne bo prišlo. Že nekaj časa je znano tudi to, da minerali in vitamini delujejo kot celota, zato je uživanje posamičnih vitaminov nesmiselno. Po raziskavah in USA, naj bi odločilno vlogo pri presnovi (in s tem sprejemanju vitaminov iz hrane) igrali encimi, ki jih najdemo predvsem v surovem sadju.
Nisem vegetarijanka, imam pa že več let težave z železom, ki jih pa odpravim na dokaj banalen in enostaven način: enkrat na mesec pojem porcijo bio piščančjih jetrc. Ker telo lažje sprejme železo, če je zraven tudi vitamin C, jetrca pripravim z veliko čebule in malo limoninega soka ali vina.
Če želite pravilno kombinirati živila, si priskrbite stare recepte, ki so jih nekdaj pripravljali na kmetih in so predvsem vegetarijanski.
Pozdrav vsem,
Helena