Torta za krst

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

tema odprta - 20. sep 2006 12:14 | ogledi: 2.594 | odgovori: 6

Pa smo spet tam... ni mi problem peči tort, samo zdaj bo pa morala biti malo bolj specialna, ker bo med povabljenimi kar nekaj picajzljev. Imate kakšen preizkušen recept? Najbolj me muči krema, ki bo morala biti (vsaj na eni plasti) bela in kaj dati še noter, da bo malo bolj zanimivo in okusno?

In pa preliv... ojoj! Kako narediti belega, ampak ne sladkega, ker večina ne prenese sladkega preliva? Do sedaj sem se vedno izmazala s čokolado, ampak če uporabim belo, potem pride bolj rumenkasto...

A je kdo že doma poskusil narediti fondant?

No?

Staša

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15830

20. sep 2006 14:05

Bi poskusila s šampanjsko kremo, ali mora biti snežno bela? V tem primeru ti preostane sladka smetana z želatino in dodatkom vanilije, noter pa lahko daž zrezane jagode. Če bo biskvit čokoladen, bo kombinacija učinkovita sto na uro. Ali pa naredi barvno lestvico: temen biskvit za podalgo, svetlo rjava krema, orehov biskvit na sredi, pa bledo rumena krema, rumen biskvit in svetla krema, na vrh pa marcipan (ni sicer bel, ampak razen preliva iz sladkorja mi kaj snežno belega ne pride na pamet? MAmamia mamamia

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

20. sep 2006 14:07

Zelo dobra bela krema pride iz sladke smetane in mascarpone. Marjetka

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

20. sep 2006 14:20

Najbolj bela je seveda sladka smetana! To ne bi bilo v redu? Drugače mi je pa všeč ideja Mamamie z barvno lestvico. Bom uporabila ob priložnosti (sem dobila model za knjigo, da se pohvalim ). Atina

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

20. sep 2006 14:21

No, en začetek je že... Zdaj surfam po netu za recept z doma narejen fodant in sem našla tole: (prepisano iz foruma siol.net) _________________________________________ Potrebujes pa: 500g sladkorja 100g glukoze med 1dcl in 1.5dcl vode (po potrebi) Vodo, glukozo in sladkor pocasi zavres in pri tem ves cas mesas. Ker je mesanica gostejsa od vode, jo lahko zavres tudi nad 100 stopinj. Priporoceno je okrog 115 stopinj, ampak to niti ni tako pomembno. Ko zavre, maso ulijes na marmorno plosco (marmorno zato, ker je hladna in ker ima precejsnjo toplotno kapaciteto) in po njej poskropis malo vode. To preprecuje kristalizacijo. Ko se masa shladi na priblizno 40 stopinj (tega se ze lahko dotaknes z roko), z lopatko zacnes prepogibati sladkor. To storis tako, da postrgas plast sladkorja, jo nalozis na drugo plast in maso spet zgladis. To delaj, dokler masa ne postane gladka. Postopek obicajno traja vec kot pol ure, zato bodi vztrajna. Ko postane gladek in kremast, ga shrani v zaprti posodo (tupperverki). _______________________________________________________ Hmmmm... bom preizkusila ta teden pa če bu uspelo, toliko bolje, sicer pa bomo kakšen navaden biskvit scoprali pa zadevo ponucali... Staša

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

20. sep 2006 17:08

Stasa, ampak a nisi rekla, da ne marajo zelo sladkega? Poleg tega, kako se pa zadeva poliva zgolj po marmorju (zelo težko, da se ne bi prelilo še kam drugam). Vsekakor me zanima, kaj nastane iz tega, poročaj. Drugače pa belo čokolado jaz pobelim s kokosovim mlekom (precejeni, tako da ni moke notri), čokolado topim nad soparo, dodajam mleko in vodo in zeeeeeeelo dolgo mešam in potem prelijem in pride zelo nobel beige preliv. Vendelina jr.

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

20. sep 2006 18:40

Hmmm. dobra ideja Vendelina. Hja, res ne marajo sladkega, to pa je sam cukr. Ampak me pa muči,ker tega še nisem delala, bi pa rada poizkusila. Sem pa tačas našla na internetu še "rolled buttercream fondant", ki je bolj kremi podoben in baje boljšega okusa, pa bom mogoče tega preizkusila. Saj čez dva tedna menda ne bo več problemov s previsokimi temperaturami - zaradi masla v tem fondantu. Jutri eksperimentiram in poročam. Nekaj bom ja scoprala. Ideja od mamemie mi je pa vedno bolj všeč... niti ni tako komplicirano in toliko, kot bi pomislil. Hvala vsem skupaj. Staša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti