Aparat za peko kruha

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

9. apr 2006 19:35

pozdravljeni tudi jaz sem se na osnovi vaše debate pred 3 tedni odločila za nabavo aparata. Kupila sem Clatronica, ki ima dve gnetilki. Z njim sem zelo zadovoljna. Najbolj nam je všeč kruh iz bele in ržene moke, z dodatkom pinjenca in semen. V glavnem kruh pećem na hitrem programu, ki pri mojem aparatu traja 1,50 ure. Tudi peka z zamikom mi je uspela. Zelo veliko ga uporabljam tudi za pripravo testa za potice, krofe, žemlje.. Pri tem mi je vaša pekarska druščina zelo veliko pomagala s svojimi recepti in izkušnjami. Najbolj vesela sem, da aparat resnično uporabljam, čeprav je imel mož določene komentarje, ko sem ga prinesla domov. Mislil je, da je to zopet ena stvar, ki nam bo ležala v kuhinjski omari. Sedaj, ko aparat uporabljam skoraj vsak dan, pa samo modro molči.. Mislim, da ima vsak aparat svoj sistem in da je potrebno večkrat poizkusiti različne kombinacije moke, sestavin in program pečenja, da ugotoviš, kako pripraviš najboljši kruh. atic

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

11. apr 2006 15:53

Vprašanje za prekaljene mačke in mačake!!! Že nekaj časa mi ne uspe spečt takega lepega, napihnjenega kruha s kapo. Spečem takega, ki ima na vrhu obliko čolna, ali moje tamale rečejo KAHLE!!! Si morte mislt!!! A dam preveč ali premalo kvasa? Ali preveč ali premalo vode? A je pomembna temperatura vode? Prej mi je vedno ratal, pa sploh nisem bila pozorna na to. Pečem po navadi z zamikom, včasih z emulzijo, včasih s suhim kvasom. Rezultat je vedno isti. Kahla. Lep dan! jasna

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

11. apr 2006 17:09

Hm, odvisno, kako je ta čoln ali kahla obrnjena - če je narobe obrnjena, torej kruh je izbočen - na sredini višji kot ob robovih, vendar pa še vedno nizek in ne zelo izbočen, potem daj malenkost več kvasa ali/in tekočine. če je malo izbočen in čisto polnozrnat,te moram pa razočarat, da je to največ, kar lahko dobiš, velike kape čisto polnozrnati nimajo... Če pa je čoln prav obrnjen, torej ima kruh na sredini vdrtino, potem je kvasa (oz. tekočine) preveč. To se namreč zgodi, če kruh preveč vzhaja, nastanejo preveliki mehurji, ki med ali tik pred peko počijo in kruh "pade skup". Ta druga varianta se mi zdi verjetnejša, kvasa moraš dat res čisto malo, če delaš na dolgih programih - svežega daš od 6 do 8 g, max. 10 g na pol kile moke (odvisno od moke)... Veri

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

11. apr 2006 19:16

Dovolim si pripomniti, da dam jaz kvasa še manj, 5 g na 70 da moke (mešane krušne in ržene), običajne količine kvasa so pri meni veliko preveč, skoraj bi lahko nastavila še eno posodo zraven, potem pa seveda pade dol in je grdo videti. Lep deževni pozdrav vsem kruhopekom riba-ribica

mamazeljka  

član od: 29.3.2006

sporočila: 462

11. apr 2006 20:22

Jasna1 se pridružujem mnenju Veri:ko pečem rženega lai belega nista nikoli enka po izgledu.Ali si mogoče zamenjala moko? Moj recept je sledeči (merice so od aparata Clatronic tiste ki so zraven priložene) 375 mil. vode (lahko tudi mleko ali pol vode pol mleka) 1/2 male merice soli (žličke ki je zraven priložena 1/2 male merice sladkorja 1 mala merica olja (lahko tudi olivno olje) 4 polne merice moke zadnja merica pa je tričetrt moke (to zadnjo merico dam rženo ali polnozrnato moko) 3/4 kvasa suhega Sestavine si sledijo po tem vrstnem redu.In je količina za mali kruh (cca. 900gr) Lep pozdrav in upam da bo jutri lepše vreme mamazeljka

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

11. apr 2006 22:15

Hvala, punce!! Zgleda, da je res problem v kvasu. Mogoče sem v želji po lepšem in lepšem kruhu začela povečevati količino kvasa in dosegla obraten učinek!! Res je tudi, da sem zamenjala moko, zdaj imam fino belo moko iz mlina, ampak ne vem, če je to pravi razlog... Bom probala z manj kvasa. Pri polnozrnatem kruhu sem pa že tako nehala računati na kakšno kapo, glavno, da je dober in zdrav, jem ga pa itak samo jaz (in meni je lep tudi s kahlo, ker je moj... In ja, naj že neha deževati!!!!!!!!! Lep pozdrav! jasna

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. apr 2006 9:46

Res je kar pravi riba ribica, tudi 5 g je navadno čisto dovolj, vsekakor pa ne dat več kot 10. je pa odvisno tudi od količine vode. jaz mam rajši bolj sočen kruh in dam malo več vode in manj kvasa. jasna, tudi polnozrnati bojo meli kapico, malo počakaj, pa bo;) Mogoče ne lih take od vrtnega palčka, baretko pa;) Ne dat še tisto malo kvasa, da bo za ziher. če maš digitalno tehtnico, si ga stehtaj 5-6 g boš videla, to je skoraj nič;) Veri

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

12. apr 2006 18:40

Hvala Veri, ne samo za nasvet, ampak tudi za vzpodbudne besede. Kruh imam pa tudi jaz rada bolj moker. Naslednjič bom probala s 5 g kvasa (imam novo tehtnico, tako lepo, s steklenim pladenjčkom), tako da pri naši hiši zdaj vse natančno stehtamo. Konec šlamparije! Lep sonček, a ne? jasna

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

13. apr 2006 8:18

spekla sem polnozrnat kruh z začimbami (rada ga imam, ker ni treba nič gor dat) z baretko!!!!!! Jupiiiiiiiiiiiiiii!! Je bil kvas, seveda....hvala Veri. jasna

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. apr 2006 10:32

IIIII! No,vidiš, da je šlo! Bravoooo! Sem res vesela! Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti