11. jul 2006 8:35
TORTICA, jaz sem enkrat brskala po nemških straneh za tistim njihovim kislim kruhom. Zaenkrat se še nisem opogumila in ga poskusila narediti, ker je postopek precej zapleten in dolgotrajen.
Kisli kruh je brez kvasa. Pripraviti je treba torej kislo testo, v katerem se razvijejo tiste prave kulture (bakterije), zaradi katerih potem kruh vzhaja. Če imaš nekaj kislega testa od prej (menda se ga dobi pri pekih, pa ne vem, če to velja tudi za Slovenijo - nisem še nič spraševala), pa mislim, da naj bi se dalo dobiti tudi nek prašek s temi kulturami (ne vem, če se ga dobi pri nas), potem je stvar lažja in kislo testo lahko narediš v 18 - 24 urah. Če pa moraš bakterije vzgojiti sam, vsa stvar traja vsaj 3 dni. V vsakem primeru postopek poteka v 3 stopnjah; v prvi stopnji zmešaš določeno količino moke z določeno količino vode in tisto kislo kulturo (če jo seveda imaš), pustiš pri določeni temperaturi (in pri tem moraš biti menda kar dosleden, da ti vsa stvar ne gre v maloro), potem pa v naslednjih dveh stopnjah dodajaš moko in vodo ter spet pustiš pri določenih T.
Še posebej če nimaš tistega kislega nastavka, potem je več možnosti, da se ti v testu razvijejo napačne bakterije. Zato moraš zelo paziti na čistočo, kot sem že omenila, pa moraš biti menda tudi pri temperaturi precej natančen.
Gotovo kislo testo, ki ga dobiš na koncu 3. faze, potem v določenem razmerju zmešaš z moko, dodaš nekaj tekočine, sol, po želji začimbe in zamesiš testo. Testo vzhaja več časa kot tisto s kvasom.
Najbolje naj bi uspelo kislo testo z rženo moko (ni tako občutljivo na vdor tistih bakterij, ki bi utegnile testo pokvariti). Rženo kislo testo ima tudi najmočnejši okus, vendar pa malo težje vzhaja. Kislo testo iz pšenice (pire) je bolj občutljivo, ker se v njem tvori manj kislin, vendar vzhaja hitreje.
Sliši se precej komplicirano, ne? Ampak jaz imam namen enkrat poskusiti. Ne vem, kdaj bo to, ampak bom že poročala.
Sicer pa verjetno obstajajo tudi kakšni malo bolj "instant" postopki.
No, še to sem pozabila omeniti: če ti uspe narediti kislo testo, si ga potem nekaj shraniš in ga uporabiš naslednjič pri izdelavi kislega testa. Bakterije tako živijo naprej in menda delajo vedno bolje. No, že pripravljeno kislo testo je pa treba hraniti v hladilniku.
Me prav zanima, katera se bo opogumila.
Take informacije o kislem testu sem dobila jaz, verjetno pa obstajajo tudi drugi (boljši?) načini priprave.
Lp.
Cornellia