Se gremo igrat?

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4538

22. nov 2011 12:06

janko1 je napisal/a:

Kaj pa je pepelika? (upam, da ne izpadem kot bedak, ampak nimam pojma o pepeliki). Kar si jaz predstavljam pod pepeliko še zdaleč ne paše v hrano, ampak žajfo.



janko1

 

Mogoče ti pomaga: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8180

lp

mzm

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

22. nov 2011 12:35

Mygrace, , predajam štafeto

http://www.rokodelstvo.si/izdelovalec/cirila_smid

"Ta mal kruhk, lošk kruhk, meden kruhk" vse to so izrazi za medeno pecivo, imenovan "mali kruhek". Narejeno je iz ržene ali bele moke, medu, popra, cimeta, nageljnovih žbic in pepelike.

Mali kruhek so ljudje pekli predvsem ob cerkvenih praznikih, tako ob Sv. Miklavžu, Božiču, Novem letu, Sv. Treh kraljih, pa tudi ob semanjih dneh, raznih žegnanjih in godovih. Primeren je bil kot svatovsko darilo, kot dar na žegnanjih pa tudi po domovih. Tako so ga ob cerkvenih praznikih ženske s košarami in koši ponujale po Poljanski dolini in še južneje do Polhovega Gradca, po Selški dolini pa do Martinj Vrha in Davče in tudi v Kropi, Radovljici ter na Bledu.

 

 

barbara

Sporočilo je spremenil(a) barbara9 dne 22.nov 2011 12:38

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

22. nov 2011 12:50

Mzm hvala za pojasnilo.

 

janko1

Mygrace

sporočila: 6506

22. nov 2011 14:37

Hruško lepe Helene vsi poznamo.

V čast neki drugi Heleni, Helen Porter Mitchell iz Melbourna v Avstraliji, pa je šef kuhinje  hotela v Londonu poimenoval neko drugo sadno sladico ..prav tako žmohtno in polno vanilijevega okusa...

 

Katera sladica je to?

 

Mygrace

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

22. nov 2011 14:41

Hm, jaz bi pa zdej eno to žmohtno iz Perzije izvirajočo osnovo z vsemi dodatki....................

rimljanka

Mygrace

sporočila: 6506

22. nov 2011 15:17

Dobro si ugibala, Venturini

 

Melba se pa imenuje ta breskvica zato, ker se je Helena potem , ko je odkrila Kulinariko in je potrebovala vzdevek, preimenovala v Nelly Melba

Venturini, nadaljuj z igrico

Mygrace

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1711

22. nov 2011 15:23

Ta bo pa težka. Malo potrpljenja prosim...

LP Saša

Mir in dobro!

neznan uporabnik

22. nov 2011 15:32

Grem še malo na rob. A ono s kruhom pa Klarisami si sama zbrisala ali kako to gre? Ker ona disertacija je verodostojen dokument. Klaris na Slovenskem. Ali kaj je bilo tako moteče v objavi avtorjevega imena in Zgodovinskega arhiva Ljubljana. To je prvič dobra knjiga, drugič je pa knjiga dosegljiva. Tretjič je pa nerazumno, da se podatki kr tako brišejo. Četrtič je pa okej, ko kdo omeni kako direkt firmo. Jaz tukaj povem, da sem bivši zaposlen v Zgodovinskem arhivu Ljubljana. Tako kod tudi dr.,ki je knjigo napisal. Saj Zgodovinski arhiv Ljubljana ni valilnica za Škofjeloške kruhke ali pa tudi, ker se ena mogoče počuti zapostavljeno, ker ni več kar je bila.

zlatiribonmb

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1711

22. nov 2011 15:35

Kdo je izumil stojalo za zorenje oz.vrenje šampanjca v steklenicah. Tako stojalo, kjer steklenica visi z vratom navzdol in je zamašek vedno "moker"?

LP Saša

Mir in dobro!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti