Se gremo igrat?

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

16. apr 2008 6:04

Pol je pa odgovor: jevrejska  oziroma židovska kuhinja.

Rimljanka, strinjam se, zato je med ljudmi dovolj ( še preveč, pa čezdalje več ) roparic(jev) in zveri.

ežoj

jass  

član od: 9.4.2006

sporočila: 521

16. apr 2008 8:28

Jože napiši še zakaj, pol pa je štafeta tvoja. jass

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. apr 2008 21:24

jass,

ne vem če bo šlo, ko pride do jevrejske kulinarike, zmeraj je sklicevanje na " kashrut ", prehrambeni zakon, ki ga je Bog dal Mojzesu na gori Sinaj, mnogi od teh  so pojasnjeni v Levictiusovi knjigi in so sprejeti s časom od strani rabinov in učenjakov. Po rabinski innterpretaciji zakonov, jevreji lahko jedo  meso le od živali, ki imajo razceplena kopita  in so prežvekovalci.........................Jestivi ptiči so purani ( tole me pa matra, ne ljubi se mi iskat v slovariju, piše  turkeys, a niso purani iz amerike ) piščanci in golobi pa ne ptice plenilci ( prey- rimljanka). Tisti, ki se držijo kashruta lahko jedo le ribe.........

Citat je iz knjige " the food of israel today ", joan nathan ( ne ljubi se mi pisat velikih črk ), podoben citat je tudi v knjigi "the book of jewish food " claudie roden.

ežoj

jass  

član od: 9.4.2006

sporočila: 521

18. apr 2008 17:32

"Iz židovske su kuhinje izbačene sve ptice grabljivice jer utječu na čovjekov značaj, njegovu prirodu i ponašanje. Isto tako krv je Židovima zabranjena za jelo, jer jedenje krvi vodi okrutnosti i ima razoran utjecaj na ponašanje. Od peradi se smiju jesti guske, patke i pilići zaklani prema religijskim pravilima od kojih je najvažnije da krv pravilno istječe iz tijela životinje." Se tudi meni ni ljubilo prevajat. Ežoj nadaljuj, ker smo malo "zaštekali" s tole zadevo. jass

***amy***  

član od: 24.1.2008

sporočila: 289

18. apr 2008 17:35

Hihi, jass, pa res! Upam, da bo zadeva zopet zažgala, ali pa je mogoče že predolgo tukaj, pa počasi tone v..... Ežoj, reši nas! ***amy***

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

19. apr 2008 5:51

XXX je fermentirana pijača, ki se v Turčiji dela od prosa, včasih tudi od drugega žita. Potiče od Tatarjev. Evropski potopisci je opisujejo kot alkoholno pijačo,vendar je islamski teologi  dovoljujejo.Velja kot osvežilna pijača in se priporoča nosečim ženskam in doječim materam  ( približen citat iz knjige  Clasical Turkish Cooking ).

Kaj pa iščemo?

ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

19. apr 2008 6:46

Boza?

rimljanka - zasebno mnenje

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

19. apr 2008 15:36

Ja, rimljanka veš, da imaš prav, če veš kaj je šejtan, da ne boš vedla kaj je boza. Za nalašč sem napisal pomankljivo, pol bi za namig napisal, da se v Bosni, Srbiji in Makedoniji poleti dobi v slaščičarnicah.

Pa ( če bo morda kdo delal ) še recept iz knjige Kuhar (  lukanc- bešlagić ):

 

1 kg koruzne moke in  5-10 dag sladkorja preliti z 10 l mlačne vode in pustiti čez noč, potem kuhati na majhnem ognju 2 uri. ko se shladi, dodati 2 dag kvasa in pustiti do naslednjega dne, potem bozo precediti, sladkati po okusu, ohladiti in ponuditi.

Res je osvežilno.

rimljanka, beseda je tvoja.

ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

19. apr 2008 16:57

Ežoj, ežoj, to si, če se prav ne motim, že enkrat tule vprašal.

rimljanka - zasebno mnenje

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. apr 2008 6:45

E, rimljanka, rimljanka,

če mi se to dogaja, da pozabljam v najboljših letih, kaj pa bo čez petnajst-dvajset let, ko se bom začel starat.

Jaz se spomnem, da sem spraševal za salep, za bozo se pa res ne spomnem. Kakorkoli: opravičujem se, beseda je pa tvoja.

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti