Se gremo igrat?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

19. jun 2007 18:10

A jo čmo z ZS-ji zasut. Saj ni treba, da so grozilni......................................

rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 19. jun 2007 18:11:02

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

19. jun 2007 18:41

Je bilo eno zadosti - "grozilno" pismo namreč.

Kaj so šibka nit, drobni biser, veliki biser, mali lom in veliki lom? Pa seveda, kakšna je razlika med navedenimii? Pa zadnja zadeva na lestvici manjka. Katera?

Pa ne me fentat, ker ne preverjam vsega skupaj ravno pogosto, od jutri naprej sem na dopustu.

Loni Makaroni

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

19. jun 2007 21:36

*ebiga Loni, opisala si stopnje pri kuhanju sladkorja, opisala si pet stopenj, naprej se literatura ne ujema. Po enih je naslednja stopnja karamel ( 182o C , recimo Dictionary of Food od Charles Sinclair  ), po drugih so še dve stopnji: karamel in sladkorna barva ( recimo: Bečka Kuhinja od Olga in Adolf Hess, jaz knjigo imam  v srbohrvaščini, vem pa da je tudi slovenska izdaja ).. 

Kaj misliš pod opisovanjem razlik med njimi? Sladkor se kuha z mal vode brez mešanja  do različnih temperatur ki so opisane na slikovit način, z recimo kapljanjem takega sladkorja v mrzlo vodo in obnašanjem med prsti, drugače če imaš termometer, stopnje se razlikujejo po temperaturi: 103, 107, 115, 121, 157 in 182 vse oC.

Pa lep dopust, kjerkoli že boš. 

ežoj

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1711

19. jun 2007 21:40

Stopnja, ki manjka je zbistren ali kuhan sladkor. To so vse stopnje kuhanega sladkorja ki se ga meri s sladkorno tehtnico. Kot nekekšan plovec, ki ga potopiš v kuhan sladkor.

merska enota je Bé (Baumé).

Kuhan sladkor 28°Bé 

Šibka nit 32 °Bé  oz. 104°c med kuhanjem

Drobni biser 38,5°Bé  oz. 113°c med kuhanjem    etc.....

Upam da je odgovor pravi...Saša

Mir in dobro!

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

20. jun 2007 12:34

Stopinje Celzija so me zanimale, pa dejstvo, da vse stopnje razen karamela lahko preverjamo z roko, karamel je pa že prevroč.

Ežoj, postavljaj vprašanje, v mojih bukvah je tvoja razlaga.

Na dopustu pa bom na kmetih, v lovski koči, pol pa na morju. 

Loni Makaroni

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. jun 2007 19:05

No pa dejmo, mene pa nič ne boste zlasali ( imam namreč prekratke lase ).

Če mal pobrskate po kitajsi ali japonski kuhinji ( pa še kakšni azijski ) nikoli ne zasledite uporabo mleka ali smetane ali skute ali pa kakšnega sira. Izumili so celo tofu ( odlična zadeva, moti le, da je popolnoma brez okusa ), kar je skuta narejena od soje ( ali fižola ) in ga veselo uporabljajo, skuto od mleka ( katerega koli, od krave, ovce, koze.......) pa nikoli. S čem to lahko pojasnimo, a je morda kakšna prepoved religijske narave?

ežoj Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 20. jun 2007 19:06:35

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

20. jun 2007 20:23

Konstitucijska alaktazija oziroma laktozna intoleranca pomeni, da majhen otrok ima encim za razgradnjo mlecnega sladkorja, ko malo zraste, pa tega encima ne zna vec delat (gen za nastanek tega encima se nekako izklopi, celicna biologija pojasnjuje mehanizem - zelo zanimive zadevscine, ce se zacnete vanje poglabljat). Posledica tega je, da mlecni izdelki povzrocajo pester spekter prebavnih motenj, od napenjanja do drisk. Konstitucijsko alaktazijo ima od 2 do 20% Evropejcev (narasca od severa proti jugu) in od oka tam nekje 80% Azijcev. O morebitni religiozni razlagi tega dejstva ne vem nicesar, me pa ne bi cudilo, ce bi se na to dejstvo šlepal tudi kakšen verski predpis, ker je iz najstarejših cajtov znano, da ljudje raje poslušajo vrače kot zdravo pamet (vsaka podobnost s himalajsko soljo je zgolj naključje). lp, proxima

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. jun 2007 21:47

Ej, proxima,

čisto prav imaš, sem mislil kolk sem brihten, ko sem tisto napisal o religijski prepovedi, tisto je bilo mišljeno da mal zavede ( sem pač žleht, rimljanka ponavadi da namig, jaz pa tudi, vendar napačnega )

Glede alaktazije ( nisem imel pojma da se tako reče, jaz pa vem za laktozno intoleranco ) mene je presenetilo ( nisam vedel ) da jo imajo tudi  indijanci, arabci, perzijci in afričani.

Glede vprašanja: sem bil prepričan, da bo trajalo dall časa do pravega odgovora.

Glede tiste himalajske soli: bom pa prebral, ( ponavadi tega nikoli ne berem ), da se ( morebit ) kaj naučim.

Kar naprej z vprašanjem. 

ežoj

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

20. jun 2007 22:17

Hja, kaj hocemo, poklicna dezinformacija, kot bi rekel GW Bush... Si mi pa dal odlicno iztocnico za naslednje vprasanje - verski predpisi v prehrani. Pravoverni Židje imajo kup predpisov v zvezi s hrano, med njimi tudi zapoved, da se mesnega živila ne sme kombinirati z mlečnim - to gre tako daleč, da imajo na primer pogosto v gospodinjstvu dva hladilnika, en je namenjen mesnim, drugi mlecnim jedem. V svetem pismu Stare zaveze je en sam stavek, iz katerega izhaja ta predpis. Moje vprasanje je: Kako se glasi ta stavek (priblizno) in kaksen je bil izvorni smisel te prepovedi? lp, proxima

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. jun 2007 22:18

Ej, proxima,

mal sem pogledal tisto himalajsko sol, nisem si mislil, da je tako zabavno ( no tiste dolge reči nisem bral ).  Iz tega sklepam, da ti in rimljanka ( pa še kdo ) sploh niste razumeli bistva. Verjetno gre za neko skrivno energijo s katero je ta sol nabita ( ki jo mimogrede izmeri xxxenergetik s tapravo bajalico, in ta energija potem deluje ( morda preko vesoljnih energetskih točk ).

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti