Se gremo igrat?

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

15. feb 2007 22:16

Suh ko nešplja???????? tega nisem še nikoli slišala in po mojem zato ne more biti prav. Ampak sem se zdajle spomnila, da nam je Lili v CŠOD-ju razlagala, da so v starih časih sadili nešplje ob vsaki hiši, ker so krasno ustavljale drisko, ker so polne tanina. No ja, vladar pa tega vseeno ni ukazal, se mi zdi, hehe.

Me pa firbec matra, kaj je to, ho!

LP

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

15. feb 2007 22:27

Štokviš je pa polenovka, frina. rimljanka

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

15. feb 2007 22:28

Sajenje je zapovedala Marija Terzeija, ker so bile domače zdravilo za drisko ( plodovi).Ime plodov je enako imenu rastline.

Ni nešplja, je pa menda značilna za Štajersko .

Frina

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

15. feb 2007 22:34

Ne vem, zakaj mi prej ni pokazalo vseh odgovorov.

Pravilno je odgovorila Rimljanka, SKORŠ. Po pravilih ona da naslednje vprašanje.

Frina

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

16. feb 2007 7:58

@Frina: kateri vladar je pa to bil? Ker jaz sem slisala za Marijo Terezijo, da je ukazala sadit jablane ob cestah (da bi se trudni popotniki lahko vsaj malo odzejali), tega od skorsa pa se nikoli.

 

lp, proxima 

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

16. feb 2007 10:06

Hvala Rimljanki, jaz sem sinoči dve uri iskala prispevek o skoršu, ona pa je napisala toliko linkov, da je njena informacija res popolna.

Vladarica Marija Terezija je zaukazala obvezno sajenje skorša, saj je bil v tistem času velik problem z grižo, ki se je zdravila tudi s skoršom.

Meni je ostal najbolj v spominu ta njen prispevek k zdravstveni politiki Avstro-Ogrske, najbrž pa je to tudi ukaz o sajenju jablan.

Do pred nekaj leti  namreč  nisem vedela, da je skorš - rastlina !

Sem pa lani stala v mrazu sredi Dunaja in gledala spomenik Mariji Terziji in razmišljala: ali je bila ona tako pametna, ali pa je nejna veličina v tem, da je   poslušala nasvete tistih, ki so  zadeve dobro poznali. Primerjava z današnjim stanjem je zgolj zlonamerna. 

Frina

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

16. feb 2007 11:03

Jaz sem pred leti prebrala knjigo Habsburzani privatno (pravzaprav jo moram kdaj spet prebrat), odkoder se spomnim, da je bila bistra, ambiciozna in delovna kot sto zlodjev - s svetovalci je pa imela z enimi sreco, z drugimi malo manj (je imela vseeno na vesti nekaj spodrsljajev, ki se pa skrijejo v primerjavi z naprednimi ukrepi - se v danasnjih casih bi se jo dalo ponucat!:))

 

Itak se mi zdi, da je prosvetljeni absolutizem edina oblika vladavine, ki je na nasem teritoriju res dobro delovala, kar vedo tudi nasi danasnji politiki - le s prosvetljenostjo so malce na tesnem...:))))))

 

lp, proxima

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

17. feb 2007 11:56

Včasih razmišljamo, kak je ženski način vladanja. Marija Terezija je vladala tako, da je upoštevaka nasvete svetovalcev in da se pri tem ni počutila ogroženo. Evropio je namarevala zasesti  s svojimi  potomci, ki jih je sama rodila kar 16 in ne z mečem, kar je v naturi moškega vladarja. Oboževala je svojega moža in se ni podila za drugimi , kar so počeli njeni moški kolegi v tem času.

 

Vzorec za vladarico na našem območju je: ženska, zaljubljena v svojega moža, ki rodnost izvršuje, celo življenje zvesta možu, ki ga obožuje.

Njeno nasprotje je: moški z ljubicami ali svinger, ki sam ne rodi niti enega otroka, če pa ga že ima, po številu  ne presega  zahtevane kvote , v najboljšem primeru se nikoli ne poroči, ker se izmika odgovornosti pred resno zvezo.

Frina

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. feb 2007 8:33

Ne vem kaj je slabše: ali če zastavljajo vprašanja ( dobim komplekse zaradi mojega (ne)znanja ), ali pa tale feminizem....... ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti