Se gremo igrat?

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4497

11. dec 2017 21:18

Venturini,  morda sem res preveč zakomplicirala, ampak iskala sem odgovor, da pride do reakcije med klorogeno kislino, ki jo najdemo v sončničem semenu, in med sodo bikarbono. Posledično se zaradi oksidacije sončnično seme med peko obarva sprva bledo rumeno-zeleno (takrat res spominja na obarvanost klora), zanimivo pa je, da se z ohlajanjem intenzivnost zelene barve močno stopnjuje in tako semena v ohlajenem kruhu postanejo celo travnato zelena. 

Idejo za vprašanje sem dobila tukaj, recept za magični kruh in še več fotografij pa najdete tukaj, med drugim tudi  prerez vročega in nato hladnega kruha, kjer se lepo vidi, kako se je z ohlajanjem spreminjala intenzivnost in svetlost zelene obarvanosti sončničnih semen

Kakorkoli,  v končni fazi res gre za zeleno obarvanje semen, ki vsebujejo klorogeno kislino,  kot je  Venturini navedla že na začetku, zato jo prosim, da nadaljuje z igrico

 

Več o tem zanimivem pojavu pa lahko preberete tukaj.

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 11. dec 2017 21:23

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

12. dec 2017 8:37

No zdej če je pa tzole mudrenje igra, pol se pa kar same igrajte kuker hočte :( sem mislil, da se je stanje prepucavanja tuki gor mal ohladilo pa vidimi da ene ne morte brez tega. Drgač pa iz googla znam tudi jaz prepisovat in se delat pametnega :(

hedonist

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4742

12. dec 2017 9:13

hedonist, se popolnoma strinjam s teboj! 

Ognjič

sijasaja  

član od: 21.7.2017

sporočila: 619

12. dec 2017 9:26

Ognjič je napisal/a:

hedonist, se popolnoma strinjam s teboj! 

Ognjič

jaz tudi

sijasaja

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

12. dec 2017 10:10

Katarinči je napisal/a:

Venturini,  morda sem res preveč zakomplicirala, ampak iskala sem odgovor, da pride do reakcije med klorogeno kislino, ki jo najdemo v sončničem semenu, in med sodo bikarbono.

kot je meni znano gre res za reakcijo, vendar le-ta poteka med klorogensko in amino kislino pod bazicnimi pogoji, pri tem nastanejo zeleno obarvani benzakridinski pigmenti

 

 

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4497

12. dec 2017 10:33

rebecca je napisal/a:
Katarinči je napisal/a:

Venturini,  morda sem res preveč zakomplicirala, ampak iskala sem odgovor, da pride do reakcije med klorogeno kislino, ki jo najdemo v sončničem semenu, in med sodo bikarbono.

kot je meni znano gre res za reakcijo, vendar le-ta poteka med klorogensko in amino kislino pod bazicnimi pogoji, pri tem nastanejo zeleno obarvani benzakridinski pigmenti

 

 

"Stressed is desserts spelled backwards!"

O, super, tega nisem vedela, hvala za tole informacijo in povezavo, rebecca, meni se zdi tako krasno in dobrodošlo, kadar na straneh Kulslo izvem kaj novega in zanimivega ... vseživljenjsko izobraževanje & širjenje obzorij pa to

Ognjič & sijasaja, če sem vaju prav razumela, so bila moja vprašanja preveč teoretična, morda pretežka? Ali pa niso bila v skladu s pravili igrice? No, končno tudi ni (več) pomembno, saj nisem na vrsti za novo vprašanje. 

Venturini, saj boš nadaljevala, kajne?

 

Katarinči

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

12. dec 2017 10:34

Venturini je napisal/a:

 Je pa tudi res, da imajo Ph-vrednost +54. Kisline imajo ponavadi vrednosti označene z - (minus).

LP, Saša

Saj se hecaš, a ne? 

Sonja

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

12. dec 2017 10:54

Katarinci, ni problema, to vsestransko ucenje je tudi meni vsec ce rabis cel clanek pa povej.

Limnol, morda je v clanku, ki ga je Venturini preletela govora o pKa-jih, ta je pri mocnih kislinah res  negativen, za alkane pa je vrednost okrog 50.

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4742

12. dec 2017 10:55

ja, Katrinči...nekateri smo pač blond, pa še s kmetov in fakultete smo videli le, ko smo se mimo peljali in se nam zato vprašanja, kot je bilo pred kratkim od elaphus, pa tvoje in najbrž še kakšno kdaj prej, zdijo nekako v tisti smeri, ki jo je hedonist nakazal. In s tem ne mislim, da se mi, ki nismo tako zelo izobraženi v teh smereh, branimo novih znanj. Le v mejah zdrave kmečke pameti in razuma bi bilo zaželjeno, da so. No, vsaj kar se mene tiče. Ko tako zelo pogosto sodelujem v tej temi .

Ognjič

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

12. dec 2017 11:08

Čist nč ne zastopim   ( Čisto nič ne razumem) zadnjih pisanj.  Na Googlu se mi pa tudi ne da iskati pojasnil.  Kdo bo zdaj napisal naslednje vprašanje? 

Katrin11

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti