Se gremo igrat?

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

23. avg 2006 15:26

Mlade race ločimo od starih po barvi kljuna in nog.Mlada raca ima poleg tega nežno plavalno kožico med prsti na nogah,ki jo lahko pretrgamo. Vsaj tako piše v moji kuharski bukvi. Bernarda

nenika14  

član od: 31.7.2006

sporočila: 87

23. avg 2006 16:30

Ja, tako je. Jaz sem vprašanje pobrala iz Slovenske kuharice Felicite Kalinšek. Bernarda, kar nadaljuj. Mi je pa vseeno malo nerodno, ampak saj naslednjič bom vprašanje res zastavila bolj jasno. Upam, da se ne jezite preveč name, začetniki pač. Lp, Nenika

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

23. avg 2006 16:36

Kaj je marmite (izg.marmit)? Bernarda

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

23. avg 2006 17:03

marmite je lonec tamalaursa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

23. avg 2006 17:05

Marmite je grenko-slan namaz čudnega okusa, a poln vitaminov) Marmite (izg. "marmajt") je morda tudi tista posebnost, za katero sami Angleži priznavajo, da je moraš biti navajen iz otroštva. Temen namaz, ki je primeren tudi za vegetarijance, ima namreč oster, grenek, rahlo slanikav okus. Na jutranji toast z maslom ga je treba namazati v zelo tanki plasti. Nekaterim prija še v opoldanskem sendviču, mnogim pa služi tudi kot začimba v obarah in enolončnicah. In kaj ta marmite pravzaprav je? Gre za ekstrakt iz pivskega kvasa, ki so ga prvič proizvedli leta 1902. Nenavaden okus je prepričal Anglijo in proizvajalec je moral že leta 1907 odpreti novo, večjo tovarno. Dokončen prodor pa je čudno živilo dočakalo leta 1912, ko so znanstveniki odkrili pomen vitaminov. Pokazalo se je, da je marmite bogat vir kar petih vitaminov B. Odtlej so ga uporabljali tudi v šolski prehrani, velik odjemalec pa sta postali britanska vojska in mornarica, ki sta z marmitom preprečevali bolezen beriberi (pomanjkanje vitamina B). Danes, več kot stoletje po iznajdbi, je marmite na vrhu priljubljenosti. Tržne raziskave kažejo, da ga uporablja vsako četrto gospodinjstvo v Angliji. Začeli so celo proizvajati sir z okusom marmita. Bo zadosti? Sicer sem pa prvič slišala zanj, prav lahko živim brez njega, ne rečem pa, da ga ne bi poskusila. Ampak od angleške hrane mi je še najbolj prijalo pivo, pa še to samo nekaj dni, potem smo pa že iskali tisto, čemur mi rečemo pivo. rimljanka

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

23. avg 2006 17:08

Če je francoskega porekla je to kar lepo lonec...drugače pa... p

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

23. avg 2006 17:19

Tamalaursa je bila prva,pa njej predajam besedo.Marmit je namreč jušnik ali tudi lonec za kuhanje juhe-v obeh primerih se namreč uporablja ta izraz. Aja,vprašanje sem pa našla v šolski kuharski knjigi. Bernarda

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

23. avg 2006 17:37

Ampak Rimljanka ima tudi prav. Se spomnim še iz šole, da smo omenjali marmite kot namaz (pri angleščini). Atina

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

23. avg 2006 18:09

Atina,roko na srce,za "rimljankin"marmite sem danes prvič slišala.Sem pa res malo po netu brskala in ugotovila da je vse res kar rim. piše.Se pa pod tem imenom skriva čuda stvari-tudi izpušni lonci(ma to itak z kulinariko nima veze). Bernarda

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

23. avg 2006 18:33

No pa poglejmo. Matevžek gre v kemično trgovino in prodajalko prosi za 1 kg NaCl. Za kaj je prosil prodajalko? tamalaursa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti