Se gremo igrat?

neznan uporabnik

22. avg 2010 20:08

Za kaj lahko uporabljamo gnijoča jabolka in k čemu pripomorejo? japaja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

22. avg 2010 20:39

No, pri nas jih z veseljem kljuvajo kosi, sploh pozimi......................ampak to  ni odgovor, se mi zdi.

V pregovoru, kar pripomore k bolj bogatemu besednemu zakladu obeh, tistega, ki pregovor pove in poslušalca.

O etimologiji radla nimam pjma, sem pobrala vse skupaj v nedeljski prilogi ob delavnikih sicer zelo delovnega, v nedeljo pa nedelovnega časpoisa. Pa sploh ne v zadnji.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 22. 2010 20:43

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

23. avg 2010 10:50

[citat=--japaja--]Za kaj lahko uporabljamo gnijoča jabolka in k čemu pripomorejo?japaja[/citat

1/. Lahko jih uporabimo za pripravo šnopsa

2/. Ta pripomore k dobremu razpoloženju

3/. Ne vem zakaj, ampak slutim, da niti  to ni  pričakovani odgovor

nola

neznan uporabnik

23. avg 2010 11:12

Vse to, kar sta povedali, je lahko tudi res. Kakor tudi odgovor :"Lahko jih zamenjamo z granitnimi kockami. Prav tako pripomore k boljšemu razpoloženju." Vendar... Namig: etilen. japaja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. avg 2010 11:51

A morajo biti zato gnijoča??????? Kolikor jaz vem, tudi zrela jabolka izločajo etilen, ki pospeši zorenje drugih vrtnin, npr. krompirja (ki potem dobi cime in ni več dober - moja stara mama je strogo ločevala krompir in japke pri ozimnici), menda pa korenje, ki je skupaj z jabolki, tudi zaradi etilena dobi grenak okus. Ne vem, nisem sprobala.

Če je tole, kar sem zgoraj napisala, ok, pol je tisto "gnila jabolka" zavajanje, hehehe. Aja, če imate zelene banane, jih dajte v vrečko z zrelimi jabolki in tudi banane bodo hitro rumene.

lp

cervus

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

23. avg 2010 12:00

Ja je že odgovorila elaphus, za zorenje seveda.

Dejte punce, hitro!

 

nola

neznan uporabnik

23. avg 2010 12:04

Eh, zavajanje..? Je pa fajn, da zgrebeš pod paradajz recimo in ti bo ta prav zaradi etilena, ki ga gniojoča jabolka oddajajo, lepše dozorel.. Sem se čudila, kako so na kmetih "nemarni", ker v doglednem času niso odstranili odpadlih jabolk..a v bistvu so bili ne glede na internet zelo empirično ozaveščeni. Nekateri so še zdaj. Ja, zaradi etilena ne smemo skladiščiti jabolka skupaj s krompirjem, čebulo itd.... Zaradi etilena se avokado v družbi z jabolkom prej zmehča (če pozabiš nanj, je krasen za hranljivo obrazno masko..) O, Elaphus, si na položaju? No, pa nadaljuj z igrico Iger in kruha japaja

neznan uporabnik

23. avg 2010 12:06

Elaphus, ključna beseda je bila "lahko", torej zavajanje odpade. Nola, sej bo japaja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. avg 2010 12:16

Uh, sem ujela tole za mišji repek, preden spet mrknem v temno, viharno, deževno noč..... No, na hitrco, če bo tudi odgovor hiter, boste morali pa na razsodbo mal počakat, grem v internetno praznino.

Torej: navedite gospodarsko dejavnost (hehehe), ki je bila v preteklosti pomemben vir zaslužka pri kmečkem prebivalstvu v okolici Ljubljane, na Dolenjskem, Goriškem, Štajerskem. V Beneški Sloveniji so za to dejavnost najemali delavke, ki so jih imenovali berice, burje ali žaudarje. Tisto, kar je bilo predmet te gospodarske dejavnosti, so v gričah hranili v kleteh ali senikih in ga vozili na trg v Čedad ali na Laško (ne pri Celju, to je slovensko ime pokrajine s središčem v Tržiču). Ta gospodarska dejavnost je bila prvotno veja krošnjarstva. In o njej (no, samo v zelo manjšem obsegu) piše tudi Branka Jurca v knjigi Rodiš se samo enkrat.

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti