Se gremo igrat?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17812

23. jan 2008 22:55

Frina, če so navedene dolžine in širine trosov kot določevalni znaki (ali pa razlikovalni od drugih vrst), potem so seveda vrstno značilni. Torej moraš pač priznati, da vsi podatki (razen komercialne zanimivosti, kar je pa lahko relativen pojem), ustrezajo opisu glive, ki jo je kot odgovor navedla Blanchy.

Blanchy je torej odgovorila povsem prav, saj si navedla konkretne podatke (količinski prevladajo nad opisnimi, v taksonomiji je pač tako, ker so bolj objektivni in vsaj načeloma manj variabilni; vsaj v ključih uporabljeni morajo biti taki).

Spustila si pa jasen razlikovalni znak med vrstama, namreč tistega, kakšna je spodnja stran klobuka.

Z elaphus sva pa najperj pomislili na trobento ravno zaradi tega, ker veva, da je le-ta komercialno zelo zanimiva, sploh v Franciji. Ampak, podatki o trosih so povedali, da ni prava.

 , ampak, da Bojan ene same samcate gobice ni uvrstil med smeške.......joj, prejoj......ga bo treba opomniti.

rimljanka - zasebno mnenje

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

24. jan 2008 9:26

Podatek o velikosti trosov ( ki sem ga napačno prepisala), je bolj preverljiv kot komercilana uporaba, zato sem se odločila, da je pravilen odgovor. Če bi videla, da je na prejšnji strani opis sive lisičke, bi opisala tudi spodnjo stran klobuka. Pa nisem .

Sem pa iskala naslikano gobico, ker se mi je zdelo, da jo je Bojan že narisal.

Glede komercilane uporabe. Naša podjetja zbirajo črne trobente, ker jih potem dodajajo  juham , omakam ipd. Posušene in zmlete v prah so primerne za dodajanje v omake, juhe ipd. v majhnih količinah.

Pred leti je moj znanec, strasten gobar, na poti z morja ob cesti kupil vrečko posušenih gob in jih mastno plačal. Ko sem jih pogledala, sem takoj vedela, da gre za trobente. Njegove jeze si ni mogoče zamisliti, pa še skopuh je.

V knjigi piše, da nekateri zamenjujejo mrtvaško trobento in sivo lisičko. Naslednjič bom pri nabiranju pazila tudi na to. Obljubim, da  bom pazila pri postavljanju vprašanj.

F r i n a

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17812

24. jan 2008 12:24

frina je napisal/a:

Glede komercilane uporabe. Naša podjetja zbirajo črne trobente, ker jih potem dodajajo  juham , omakam ipd. Posušene in zmlete v prah so primerne za dodajanje v omake, juhe ipd. v majhnih količinah.F r i n a

 

Jaz prakticiram to v lastni režiji. Kdaj si poglej, koliko stane ona pešička trobent v trgovini.

rimljanka - zasebno mnenje

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

24. jan 2008 21:16

Frina, do mojega odgovora sem prišla predvsem zaradi tele tvoje trditve: "Meso je prijetnega okusa in diši po slivah."  Tudi to velja za sivo lisičko, tako da nisi samo podatkov o trosih napačno prepisala

No, ker sem bila včeraj malo užaljena, ko si rekla, da moj odgovor ni pravilen, boste zdaj lepo do jutri počakali na novo vprašanje

 

Blanchy

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

24. jan 2008 22:21

Ja, tudi ta podatek je bil napisan s strani sive lisičke, ki je eno stran prej.

Sem pa še malo pogeldala. V eni drugi knjigi piše, da mrtvaške trobente ni mogoče zamenjati z nobeno drugo in da ima vonj po sadju. Zato sem precej samozavestno pisala podatke in mi ni prišlo na misel, da je  možna zamenjava s sivo lisičko. Sem pa stavila na tiste smotane številke, ki si jih sploh nisem predstavljala.

Pa ja, nisem vedela, da vsa to piše na internetu, sem mislila, če se vam bo ljubilo brskat po knjigah.

To je tudi izkušnja, da knjige lahko pišejo različno, vsaj moje.

Kar je, je. Meni je žal, sem pa bila pač prehitra.

Vidiš Elaphus, ker si me preganjala.

Še enkrat oprosti Blanchy za mojo napako.

F r i n a

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

24. jan 2008 22:41

Na, zdej sem pa jaz vsega kriva!!!!! Normalno, učitlce smo tako ali tako zmeraj na udaru!!!!!

Dobr, no, naj vam bo, jest sem vsega kriva! Ampak, blanchy, to pomen, da hitr zastavi vprašanje!!!!!!!!!!

LP

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17812

24. jan 2008 23:23

Uboga elaphus, se mi res smiliš! Kok si bila lahko ti obtožena????? TT-t-t-t-t-t.

Upam, da ti bo vsaj Blanchy položila pravi obliž na rano. Jutri. Ampak, saj bo kmalu jutri.

rimljanka - zasebno mnenje

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

25. jan 2008 17:21

   _ _ _ _ _   je tako juha kot enolončnica. Izvira iz Louisiane, svoje ime pa dolguje afriški besedi za okro, sestavino, ki daje tem juham značilno gostoto. Veliko tovrstnih juh temelji na prežganju, in to zelo temnem. Kot prilogo ponavadi ponudimo kuhan ali dušen riž.

Blanchy

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

25. jan 2008 17:22

Aja, frina, pa saj nisem bila zares jezna, no

Blanchy

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

25. jan 2008 17:28

Gumbo.

LP

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti