Se gremo igrat?

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4334

20. mar 2007 22:36

3. Cimet namesto sladkorja Cimet vam bo pomagal premagati željo po sladkem. Zato si ga natresite v jogurt ali žvečite žvečilni z okusom cimeta.

 

To čisto tako "usput" za vse, ki bi radi shujšali, pa smo preveč sladkosnedi, da bi nam to izi uspelo  -  saj je kaj povezave s tem, o čemer se pogovarjate

rrr

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. mar 2007 7:08

Hehe, ste pa zaštartale! Ni ga čez češpljeve cmoke s cimetom in sladkorjem! Proxima, kar nadaljuj, prosim!

LP

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

21. mar 2007 7:15

No ja, marelični se lahko vsaj kosajo s češplevimi, elaphus!!!!! rimljanka

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. mar 2007 8:08

Sama bi sicer raje pojedla (oprostite za grafičnost) gram dr* kot gram cimeta, ampak de gustibus et coloribus non est disputandum . Od hude ogabe do slastne zacimbe je torej pogosto le majhen korak, kar bo sluzilo tudi kot navezava na naslednje vprasanje. Vegeto in podobne ojačevalce okusa poznajo vsi in mnogi prezirajo; o njihovi glavni sestavini, natrijevem glutamatu, se da prebrati take kriminalke, da sta stari dami v čipkastih rokavicah s svojim arzenikom navadni amaterki. Večina očitkov je seveda privlečena za lase, kljub temu pa ne mine teden, da se v elektronskem postnem predalu ne bi znaslo novo grozilno pismo, povezano z vegeto. Novejse raziskave kazejo, da je natrijev glutamat povezan s petim okusom, imenovanim umami; prepoznavamo ga zlasti v mesu, siru in drugih živilih, ki vsebujejo dosti beljakovin. Zaradi tega se nam zdi z natrijevim glutamatom zacinjena hrana polnejsega okusa. Zdaj pa vprašanje: katero iz evropske zgodovine znano začimbo oziroma začimbni dodatek bi pravzaprav lahko zaradi visoke vsebnosti natrijevega glutamata šteli za predhodnico vegete; na kakšen način so jo v tistih časih proizvajali? lp, proxima

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

21. mar 2007 9:21

Ko sem sejala luštrek, je imelo seme izrazit vonj po vegeti, na vrečki pa je pislao, da je magijeva zel. Koliko pa ima kaka reč glutaminata, pa se meni pri mojem znanju kemije, ki se je formalno zaključilo leta 1976, že res, da nivoji srednje šole, pa ne vem. Frina

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. mar 2007 10:30

Frina, luštrek spominja na Maggijevo začimbo (Maggi Würze) po vonju, vendar ne deluje kot ojačevalec okusa. Natrijev glutamat v cisti obliki je brez vonja. (Luštrek sam je sicer na drugacnem glasu, podobno kot zelena namrec slovi kot afrodiziak). Nadaljujte z ugibanjem. lp, proxima

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

21. mar 2007 10:59

Še ena ideja - bazilika. Če bazilika popravi okus jedem v taki meri, da jih mneda mogoče jesti neslane, potem vsebuje precej natrijeve  soli  oz nekaj podobnega.

 

Ali je odgovor bazilika?

Frina

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. mar 2007 11:50

če sem prav razumela, proxima sprašuje po začimbnem dodatku, ki so ga morali pripravljati - torej po mojem to ne bo začimbna rastlina.

LP

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti