Se gremo igrat?

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

27. feb 2008 20:18

proxima je napisal/a:
Katti, hvala za stafeto - vzela si bom pa vsaj en dan casa za razmislek (in brskanje po zgodovini teme, ker ji ne sledim tekoce...) :)))lp, proxima

A je ( vsaj ) en dan mim.........

ežoj

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

27. feb 2008 22:09

Ups...:))) ezoj, hvala za opozorilo. Sem imela osnutek vprasanja v glavi ze takrat, ko sem obujala temo o LeCreusetkah, samo mi je potem tudi padlo ven. No, pa dajmo. V vecini gospodinjstev se bo naslo nekaj vecnih posod razlicnih velikosti, od emajliranega loncka za pogrevanje mleka do piskra za kuhanje krompirja. Malo pobrskajte po omarah in glej zanimivost: vsaj med starejsimi od njih se gotovo najde precej takih, ki so v profilu priblizno kvadratne oblike - njihov premer je priblizno enak visini. Kdo mi zna nasteti dva najboljsa razloga za to? Namig: pri drugem razlogu je vkljucena tudi pokrovka. lp, proxima

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

27. feb 2008 22:31

Recimo, da je en razlog ta, da se jih je dalo (pa magari s pokrovko vred) postaviti tudi v pečico (te so bile včasih v zidanih štedilnikih majhne, kolikor se spomnim, tudi ne prav visoke.

rimljanka - zasebno mnenje

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

27. feb 2008 22:38

Ne; odgovor velja tako za majhen loncek kot za velik pisker. lp, proxima

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

27. feb 2008 22:53

Ne se mi smejat, prosim, ampak mal bom na plano privlekla geometrijo, hehehe: Višina je enaka premeru - to se pravi, enakostranični valj. Ima dve tretjini volumna krogle. Krogla pa je telo, ki ima pri dani prostornini najmanjšo površino. Torej, približek je enakostranični valj - porabili so najmanj pleha za največji volumen.(dobr, dobr, morebit je tole mal za lase privlečeno, no). in drugi razlog? V takem piskru je voda hitreje zavrela, ker v krogli nekako dosegamo večje tlake, če se mi še nekaj prav sanja iz srednje šole. Če se mi pa narobe sanja, bo pa kdo drug postavil novo vprašanje, hehehe.

Lp

cervus

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

27. feb 2008 23:24

Prvi razlog, da so porabili (in se danes porabijo) za izdelavo takega piskra najmanj pleha, ker je pri najvecjem volumnu najmanjsa povrsina, seveda drzi kot pribito. Razlaga je nekoliko sepava, ker pravzaprav nima nic s kroglo - enacba za povrsino lonca ima pac v odvodu niclo takrat, ko je visina enaka premeru (ja, srednjesolska matematika). In dokler je pri izdelavi in nakupu piskrov prevladala ekonomika nad tako in drugacno estetiko, je bil seveda to zelo pomemben razlog. Kako bo pa s segrevanjem in ohlajevanjem takega lonca, ce se segreva v glavnem skozi spodnjo ploskev, ohlaja pa skozi vse? lp, proxima

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. feb 2008 15:39

Pojma nimam, bom poskusila kar z zdravo kmečko logiko: verjetno je pri tako narejeni posodi razmerje med prejeto in oddano toploto najbolj ekonomično oz. ugodno. (za tistega, ki želi kaj skuhati in rabi gorivo, hehehe)

LP

cervus

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

28. feb 2008 18:25

Ja, drzi. (Uh, pa sem upala, da se bo kaksen wannabe fizik razpisal na temo konvekcije, kondukcije in iradiacije, jaz pa danes ma prow nimam časa). Elaphus, ti kar nadaljuj. lp, proxima

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

28. feb 2008 18:38

He, he elaphus, no, pa daj, razpiši se...................

rimljanka - zasebno mnenje

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. feb 2008 22:07

mam prazno glavo - moram mal pomislit - ene štiri dni mi dajte, prosim!!!!

cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 28. feb 2008 22:32:31

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti