Se gremo igrat?

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

25. okt 2007 21:40

Oprosti, slepakura, blanchy je nestrpna, jaz bom kar lopnila vprašanje: kako se v francoski kuhinji imenuje mešanica sesekljanih živil, ki jo običajno ponudimo z gosto omako, uporabljamo pa jo lahko tudi kot prilogo, nadev za pastetke ali pa iz njega pripravimo ocvrtke?

LP

cervus

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

26. okt 2007 5:18

je to duxelle ? nola

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

26. okt 2007 11:49

Se opravicujem za zamudo, ampak vceraj je bil naporen vecer..Ampak ste situacijo uspesno resili. Dolgujem se odgovor na dodatno vprasanje: Goveja juha je kuhana, ko se dve gospodinji nehata prepirat, ce vre ali ne vre. slepakura

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

26. okt 2007 14:06

Ni duxelle. V duxellu so glavna sestavina gobe, v prilogi oz. jedi, po kateri jaz sprašujem, pa navadno gob ni. Je pa največkrat sesekljana zelenjava.

LP

cervus

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. okt 2007 9:29

Ežoj brska po francoski kuharski knjigi, ki jo je napisala Američanka, pa ne najde nič kaj pametnega. Jaz brskam po kuharici za sladokusce Modri trak, ki sta jo napisali Rosemary Hume in Muriel Downes (tudi ta dva priimka ne zvenita čisto nič francosko ) in tam nekje pri govejih zrezkih po provansalsko najdem to prilogo ali karkoli že je.

Aha, pa začetek te besede spominja na neke ribe, no.

LP

cervus

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

29. okt 2007 5:10

A je mirepoix ? nola

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

30. okt 2007 12:52

ne, ni mirepoix. Kakšna riba pa naj bi bila to? Vem pa, da obstajajo ribe, kot so tune, sardele, skuše, SALPE,.....

Lp

P.s. uh, pardon, ker kričim...

cervus

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

30. okt 2007 15:24

Nadev za pastetke, priloga in ocvrtki: BEIGNETS.

 Pravzaprav jih poznamo dve vrsti; mislim, da imamo tokrat v mislih drugo vrsto ocvrtkov, ki so iz koščkov povrtnine, sadja ali mesa, zavijemo jih, pomočimo v testo in ocvremo.

titta

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

30. okt 2007 22:38

Ne iščite recepta za ribo salpo, pačč pa še enkrat preberite moj prvi namig - riba je tu samo v prenesenem pomenu.

Prejle se mi je zeloooo mmudilo, pa sem noli samo na hitro odgovorila - "sveta trojica" ali tako nekako francoske kuhinje - korenček, zelena in čebula ni tisto, kar sem imela jaz v mislih.

Beignet je po mojem samo vrhnji del (popravite me, če se motim) pit ali pastetk z različnimi nadevi.

Bouillabaise je pa nekakšnja ribja enolončnica - ne, tudi to ni pravi odgovor.

Tisto, po čemer jaz sprašujem, je lahko iz različnih vrst zelenjave in postreženo kot priloga, polito z omako ali pa kot nadev - vsestranska zadeva, torej. Sicer je iz francoske kuhinje, ampak ime pa zveni totalno italijansko.

LP

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti