Se gremo igrat?

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

4. sep 2007 12:15

Trapisti in kartuzijani so menihi, ki kuhajo sami in sami  pospravljajo za sabo. F r i n a

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

4. sep 2007 13:16

Ne, ni prav. Bova vztrajali pri najini varianti pravilnega odgovora. Pride pa kasneje, če bo (pre)več težav, kakšen namig. rimljanka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

4. sep 2007 13:34

Gre morda za liker (najbolj pogosta sta zeleni in rumeni) chartreuse, ki so jih izdelovali kartuzijanci in za pivo trappiste (kakšnih sedem jih je, v glavnem so belgijska), ki so jih varili cistercijanci? nola

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. sep 2007 15:43

Ja, jaz sem tako grozljivo neučakana, da bom kar namignila, čeprav s tem tvegam Rimljankino grajo (se že bojim ). Frina je napisala, da si kuhajo sami. In ker je poudarek na kulinariki, no......

Lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

4. sep 2007 22:30

ne, elaphus, nič ne bom jezna, je prav, da si namignila, se pa bojim, da premalo. počakajva, pa bova videli, velja?

(peipomniti velja, da vir ni ravno znanstvenega ranga, če vam to kaj pomaga).

rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. sep 2007 20:16

Hm, hm, počitnice so minile, dragi moji! Kaj bo z možgansko telovadbo???

LP

cervus

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4742

5. sep 2007 21:38

Kartuzijani = beli menihi (tudi v Šentjerneju so, Pleterje), ki živijo v strogi klavzuri in v glavnem jedo presno hrano, pridelajo jo pa sami. Zelo, zelo skromno živijo.

Trapisti pa imajo rjave kute in so gospodarsko močan red. Tudi v našem koncu so "gospodarili" nekoč, imeli so tovarno čokolade, likerjev in seveda Brestaniški grad = Rajhenburg s posestvi. 

No, kar dosti...za eno ateistko 

 

Ognjič

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

6. sep 2007 6:08

Ja, ja, na pravi poti si, Ognjič, kar vztrajaj, še malo mozgaj in brskaj, pa bo! Lepo, da si se tule oglasila! rimljanka

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4742

6. sep 2007 7:51

Sicer nimam nič novega za povedat v smeri, ki jo vidve kažeta, bo pa mogoče komu zanimivo prebrat, da so imeli trapisti prvi v našem koncu (torej KK - Brestanica) svojo elektrarno. Blagovna znamka njihove čokolade je bila Imperial (kasneje so v KK delali žvečilne in bonbone pod to blagovno znamko), proizvodnja se je preselila v Lesce in postala Gorenjka. Proizvodnja likerjev pa se je nadaljevala na Mirni (Dana Mirna).

Kar se tiče belih menihov iz Pleterij, pa najbrž veste, da tam nastane zelo znana Pleterska viljamovka (hruška v žganju), imajo tudi nasade vinogradov in prodajajo vino v ličnih embalažah, zelo dobro je njihovo maslo. Pri samostanu imajo trgovinico, kjer lahko takšne zadeve tudi kupite. Sicer pa beli menihi redko zapustijo samostan in še takrat le v skupini cca 5 ljudi. Baje je velika čast za župnišče, če jih obiščejo beli menihi in ponavadi to zapišejo v "tiste svoje velike debele bukve", da bodo naslednji rodovi s tem seznanjeni. Edina ženska, ki je smela v Pleterski samostan, je bila Jovanka.

Ker imamo ženske še vedno prepoved vstopa v ta samostan, sem si večkrat želela biti muha, da bi si lahko to življenje znotraj visokih zidov ogledala, saj veste, prepovedan je še pelin sladak

Ognjič

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

7. sep 2007 20:50

Bomo dobili še kakšen namig? Ker vprašanje je zeeeeelo široko zastavljeno? Kdo ali kaj so? veverica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti