Se gremo igrat?

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

10. jul 2007 22:23

emily: bravo, ostane še: brushwood eels ežoj

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

10. jul 2007 22:31

saj je katti že uganila, kača, ne? emily

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

10. jul 2007 23:24

ja emily, pravzaprav je katti uganila kačo in podgano ( tudi frina je pomagala ), ti si pa uganila kobilice.

Prav je, se mi zdi, da katti nadaljuje.

Nekdo je zapisal: kitajci jedo vse kar ima štiri noge razen kuhinjske mize, in vse kaj plava razen čebra..

drugače, če se gre v google z: brushwood eels, brushwood shrimps, takoj se vidi, da gre za kače (snakes ) in kobilice ( grasshoppers ), za podgano se je trba mal bolj potrudit, v google z " eating rats " pa se tudi najde ( priložena fotografija je z google )

odstavek iz knjige, ki mi je dal idejo za vprašanje se glasi:

Local specialities - though perhaps not the coolie´s " brushwood eels "( snakes ), brushwood shrimps ( grasshoppers ) or " household deer " ( rats ) - found  their way to the imperial kitchens in the form of tribute, and since specialities often............( lokalne specialitete - čeprav morda ne  ravno od kulijev kače, kobilice in podgane- najdejo svojo pot do cesarske kuhinje v obliki davkov............ ).

Torej, katti, nadaljuj. 

ežoj

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

11. jul 2007 11:06

Tako bolj po skupnih močeh smo prišli do odgovora, odgovorov. Si nas namučil. Dolgo sem razmišljala o vprašanju in se domislila tegale o poljščinah. Glede na način uporabe ločimo poljščine na več skupin (taksonomska klasifikacija, agronomska razvrstitav), tako so ena izmed skupin tudi žita (prava in prosasta). Naštejte mi 6 pravih žit in 8 prosastih žit z latinskimi imeni Koruzo, pšenico in sirek pa še razdelite. Za pomoč, pšenici sta dve, koruze štiri, sirki so trije. Kar pogumno. katti

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

11. jul 2007 14:49

A je pretežko, a ni interesa? Res ni nobene nagrade... katti

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

11. jul 2007 18:00

Mi diploma iz agronomije manjka.............................pa še na počitnicah sem.............. rimljanka

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

11. jul 2007 18:19

Ja... dobro, sem pač malo brskala in... a naj se lotim pisanja, ali ne... to je zdaj vprašanje, ker mi manjka zadnje ime...  naj postavi novo vprašanje tisti, ki bo napisal to zadnje ime... a je prav?

 

prava žita

 

pšenica - triticum aestivum var.specta

ječmen - tordeum vulgare

oves - avena sativa

rž - secale cereale

tritikala - triticosecale wittmack

 

prosasta žita

 

koruza - zea mays

proso - panicum miliaceum

bar - setaria germanica

mohar - setaria italica

sirek - sorghum bicolor

riž - oryza sativa

ajda - fagopyrum esculentum moench

osmo -

sem se prav namuičila s tem pisanjem, zdaj pa da vidimo, kdo zna več

 

 

 

emily

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

11. jul 2007 19:08

Glavni predstavniki pravih žit so: pšenica - triticum aestivum var.specta ječmen - tordeum vulgare rž - secale cereale oves - avena sativa pira (sevka) - triticum spelta tritikala - triticosecale Prosasta žita: Koruza - Zea mays Proso - Panicum miliaceum Bar - Setaria germanica Mohar - Setaria italica Sirek - Sorghum bicolor Riž - Oryza sativa Ajda - Fagopyrum esculentum Koruza - Glede na obliko storža, zrnja in kemično sestavo zrnja poznamo: • zobanko (najbolj razširjena; za krmo) • trdinko (za mlinsko-pekovske izdelke) • poltrdinko (za mlinsko-pekovske izdelke) • pokovko (kokice) • sladkorko (konzerviranje) • škrobnato (škrob) • škrobnato sladkorko • voščenko (pudingi, praški za zgoščevanje omak…) • plevnato (zrnje v plevah; gospodarsko nepomembna) Sirek - sirek za zrnje, krmni sirek in križance s sudansko travo Pšenica - Triticum aestivum L. var. aestivum in Triticum turgidum var. durum (trda pšenica)

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

12. jul 2007 8:52

Lepo sta se potrudili, sem vse pregledala in več je napisala majamarko, zato naj ona nadaljuje. Emily upam, da ne zameriš. Prava žita je majamarko naštela vsa, emily zmanjka ti pira. Pšenica je navadna - aestivum (krušna) in durum (za testenine). Med prosasta žita spada še sudanska trava; tisto o koruzi je super; sirek je pa krmni, sladkorni in za metle. katti

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

12. jul 2007 9:04

katti, je kar prav tako, saj sem že sama predlagala. Piro sem pa izpustila pri prepisovanju iz "mojih" zapiskov, česar nisem niti opazila... ja tako je no ... malo so leta, malo večerna utrujenost ...

pa lep dan 

 

emily

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti