Se gremo igrat?

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

4. jun 2007 21:56

Angelska marmelada mogoče (iz buč)?

Sveta Uršula je namreč sanjala angela, ki ji je prerokoval njeno mučeništvo pri Kölnu.

Blanchy

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

4. jun 2007 23:04

Trenta, zadela si zebljico na glavico oziroma ali "šrauf u glavo," kot bi rekel Jiri Bezlaj, nas srednješolski profesor za umetnostno zgodovino. Predajam štafeto. lp, proxima

trenta  

član od: 9.5.2007

sporočila: 20

4. jun 2007 23:51

yesss!! v tretje gre rado :) Po nekaterih legendah je bilo to pecivo poimenovano po gospe, (takrat še gospodični) ki ji je zgodovina namenila bolj žalostno usodo, čeprav se ime teh tortic lahko povezuje tudi z enim od bolj veselih dogodkov (no, kakšen moški bi mogoče oporekal) v življenju večine od nas. Ravno ta veseli dogodek je bil namreč eden od glavnih vzrokov, da so ji oddrobili glavo. O kom in o čem je govora? trenta

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. jun 2007 13:31

Hja, mislim, da tole ne bo pravilen odgovor, ker ime ne vsebuje nobenega veselega dogodka, ampak ne bom tiho, že zaradi morebitnega namiga ne, hehe.

 Ali so mogoče to Anine tortice? Imenovane po Ann Boleyn, drugi ženi Henrika Vlll., ki ji je dal odščipniti glavo zaradi tega, ker mu ni dala moškega potomca (če bi ubogi Henrik vedel, kako imenitna kraljica bo njegova hči Elizabeta, ki mu jo je poklonila Ann, bi mogoče vso zadevo še enkrat premislil).

LP

cervus

trenta  

član od: 9.5.2007

sporočila: 20

5. jun 2007 15:10

hehe, imaš prav, odgovor ni čisto točen res je govora o Anne Boleyn, zanima me pa še točno ime tortic (če bi bil zraven še recept, bi bilo pa že pretiravanje, ne ? trenta Sporočilo je spremenil(a) trenta dne 05. jun 2007 15:10:40

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

5. jun 2007 15:44

So to morda dvorne dame (maids of honour), imenovane tudi richmondski kolački? Če so, gre recept takole: 1/4 l skute dobro pregneti, da bo gladka kot maslo. Dodaj 1/2 l smetane, 4 rumenjake, 2 beljaka, 12 dag stopljenega masla, malo naribane limonine lupine, muškatnega oreška, 2 žlici drobno nasekljanih cedrinov, kozarec konjaka in žlico pomarančne vode. Po okusu osladi s sladkorjem v prahu in potresi z malo moke. Vse dobro zmešaj in z zmesjo nadevaj majhne modelčke (za magdalence). Pokrij s tenkim listom krhkega testa in speči na zmerni vročini. nola Sporočilo je spremenil(a) nola dne 05. jun 2007 15:46:10

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. jun 2007 16:16

lejo, punco, kako me je prehitela, hehe.

No, pa dajmo zapisat še zanimivo legendo o ubogi Ani: Anne Boleyn je bila dvorna dama Henrikove prve žene Katarine Aragonske in je Henriku padla v oči, seveda (ne dobesedno, hehe). Iz zaklenjene železne skrinje je izbrskal recept za tele tortice (zato jih jaz imenujem kar anine) in ga dal Anne, da mu jih je pripravila. Po drugi verziji naj bi jih spekla za Katarinco (čeprav se mi zdi prva verzija bolj verjetna, ne? Vam najbrž tudi )

Mimogrede, v moji verziji recepta so nadevane samo z marmelado, v testo gredo pa še mandlji. In sicer sta dve vrsti testa, krhko spodaj, nato marmelada, pokriješ z rahlim testom.

LP

cervus

trenta  

član od: 9.5.2007

sporočila: 20

5. jun 2007 16:49

točno, nola, na maids of honor sem mislila. Ampak recepti očitno močno variirajo, po eni varianti se uporabi krhko testo, po drugi listnato (recimo tale http://www.recipezaar.com/123462 ), nadevi so pa najbrž še bolj raznoliki. Verjetno skoraj 500 let prakse tudi prispeva k mutacijam in variacijam. Torej, predajam besedo in nestrpno čakam nadaljevanje. trenta

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

5. jun 2007 17:23

"Po dobri jedi lahko oprostimo vsem ljudem, celo lastnemu sorodniku." Kdo je avtor te izjave? nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti