Se gremo igrat?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

23. maj 2007 19:13

Misliš na sestavine karvon, limonen, najbrž še kakšno, delovanje je zanesljivo protimikrobno, proti vetrovom (pa še kakšno), načeloma se vsa eterična olja (vsaj tu omenjena) pridobivajo z destilacijo vodno paro.

Bo dovolj?

To in monoooooooooogo več na zelo zanimivi in uporabni strani:

http://www.ntfkii.uni-lj.si/etolja/naslov.htm 

rimljanka

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

23. maj 2007 19:37

ja ja...je karvon ali karvol, pridobitev torej sintetična, me pa zanima kje se to uporablja - industrija - kot pomoč?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

23. maj 2007 19:43

karvon je: CŽS stimulant, karminativno sredstvo, insekticid, je seskviterpenski keton, sestavina eteričnih olj kopra, kumine in mete. Pridobivajo ga tudi sintetično, uporabljajo pa ga v živilski, farmacevtski in kozmetični industriji.

Pridobivanje ni SAMO, ampak TUDI sintetično.

Vir: http://www.************.si/leksikon.php?S (ampak je bil prvi odgovor boljši in informacvije pobrane z bolj relevantnega vira).

Sicer pa osnovno vprašanje ni spraševalo, v kateri industriji se uporablja.

rimljanka

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

23. maj 2007 19:47

eto si zadela moj vir vprašanja... vprašala sem kje se uporablja - to je bilo mišljeno v tej smeri...pač kot se da razbrati iz tega sestavka na sosednjem portalu... kar z vprašanjem naprej

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1711

28. maj 2007 19:32

 

Čakamo, čakamo...na novo vprašanje....

 

Lp Saša

Mir in dobro!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

28. maj 2007 19:42

majamarko, ne vem, če sem zadela, morda sem pa našla.......(pa nisem iskala vira, ampak odgovor)............sem pa zato spregledala, da sem na vrsti, se oproščam.

Pa tako se mi je čudno zdelo, da se nič ne dogaja............kaj čmo, konec šolskega leta se bliža in je dela (pre)veliiko.

Za malce potrpljenja prosim. Že iščem in razmišljam, si belim glavo, mozgam, ...............ali kako naj rečem.................. 

rimljanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

29. maj 2007 5:40

Svoje čase so bili dosti bolj pesniški in raznoteri v uporabi v kulinariki sicer običajnih in nepogrešljivih "surovin".

Tako je William Salmon v svojem delu o rastlinah zapisal:

"Tako seme kot korenika sta........dobra proti ugrizom strupenih živali, vetru in materini jezi............."

Bi bilo dobro izkorititi to vedenje tudi v zdajšnjih vetrovnih dneh, ko srečamo kako strupeno žival in, bognedaj, se srečamo z materino (pa čeprav upravičeno) jezo.

Katero, tudi nam vsakdanjo rastlino, je imel gospod v mislih?

Če vas zanima, kako je gospod zgledal:

Portrait of William Salmon

rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 29. maj 2007 05:43:07

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. maj 2007 6:19

madona,

tole vprašanje dobesedno diši po naftalinu. Če priložena slika ima kakšne zveze, pol je to lubenica. 

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

30. maj 2007 14:20

Naj vas firbec kar matra, jaz zanalašč ne bom nič vprašal a sem prav odgovoril. ežoj

trenta  

član od: 9.5.2007

sporočila: 20

30. maj 2007 16:24

Na sliki je preveč jasno zapisano, da gre za lubenico, tako da mislim, da ta odgovor res ne bo pravi. kolikor sem jaz našla podatkov po internetu, je gospod strašno hvalil krompir, paradižnik, muškatni orešček in marihuano. Karkoli od tega?? lp trenta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti