Se gremo igrat?

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

12. apr 2007 19:54

Kozmeja je napisal/a:
Močen vonj ima zelena... Kozmeja

 

Vprašanje je bilo: Katera vrtnina je to?

Če bi bilo vprašanje, katera vrtnina ima močen vonj, bi bil pravilen odgovor njen.

Kozmeja je sicer pravilno razmišljala, vendar je samo opisovala zeleno. Poskušala sem ji pomagati tako,da sem za vse ostale predloge napisala, da niso pravilni. Tudi Noli.

Primer:

Hočeš eno vrtnino, ki močno diši ?

Zelena močno diši ...

 

A jo hoče, ali ne, to zeleno. Ja, sem se držala vprašanja kot pijanec plota, zato sem tudi pojsnila. 

 

 

Frina

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

12. apr 2007 21:02

KDO postavi naslednje vprašanje? titta

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

12. apr 2007 21:07

Nola, jasno. Blanchy

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

12. apr 2007 21:08

Zgoraj piše, da postavi novo vprašanje Nola . Frina

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

12. apr 2007 23:15

Kateri so bistveni sestavni deli samokuhalnika? nola

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

13. apr 2007 5:09

lesena skrinja (ali košara, obložena s časopisnim papirjem), obe dobro zaprti, izolacijsko sredstvo (volna, slama, žaganje, lesna volna), ustrezna posoda v kateri je hrana, katere pokrov mora dobro tesniti (železna emajlirana, prstena ali pločevinasta emajlirana ). 
Več najdete v:
Da samokuhalnik ustreza svojemu namenu, moramo posodo z razgretimi jedili obdati samo s slabimi prevodniki toplote, ker jim le na ta način ohranimo za kuhanje potrebno toploto. Pri tem kuhanju pa ne izgube jedila svojega prijetnega okusa in redilnih snovi, ker iz zaprte posode para ne more uhajati. Samokuhalnik si lahko naredi vsakdo sam. Sestoji iz skrinje, ki naj je zbita iz desk. Pokrov mora skrinjo dobro zapirati. V ta namen je dobro, če se pritrdijo na pokrov in skrinjo zapiralne kljuke. Tudi na konceh skrinje naj se pritrdijo držaji, da se skrinja lažje prenaša. Dno skrinje naj se dobro natlači 5 do 7 cm na debelo s slabimi prevodniki toplote, n. pr. s slamo, žaganjem ali z leseno volno. Najbolj se priporoča fina lesna volna, ki se da dobro natlačiti in ker ne prhni teko hitro kakor slama ali žaganje.
Potem se postavita v zaboj dva lonca 6-8 cm vsak-sebi, ali se pa postavijo 4 lonci naprej dva eden vrh drugega in potem še druga dva prav tako v enaki razdalji, kakor je povedano za prva dva lonca. Zdaj se zatlačijo še okrog loncev vsi prazni prostori z volno kolikor mogoče tesno prav do pokrova loncev. Tako zatlačeni lonci se parkrat zasučejo, da dobe pravo lego, v kateri bomo pozneje pri kuhanju postavljali lonce z vrelimi jedili. Nato se prazni lonci odstranijo. Da pokrijemo lonce tudi povrh, naredimo pod pokrovom skrinje blazinico, nekoliko večjo od votline skrinjinega pokrova. Napolni naj se z leseno volno, da se z njo lahko dobro izpolni prostor med pokrovi loncev in skrinje.
Namesto skrinje se lahko pripravi primerna košara, ki pa jo je poprej treba dobro obložiti s kakim starim časopisnim papirjem in šele potem natlačiti s slabimi prevodniki toplote, kakor že povedano. Votline za lonce in površje med votlinami lahko prevlečeš s kako močno tkanino, ki jo pritrdi ob stenah z majhnimi žebljički.
Posoda, v kateri kuhamo jedila, je lahko železna emajlirana, prstena ali pločevinasta emajlirana ali drugače; vendar se priporoča uporaba emajliranih posod, ker se hitreje segrejejo in nevplivajo nanje različne kisline. Tudi se priporočajo lonci z gibljivimi ročaji, ki se zapognejo tesno čez pokrove, da ne more uhajati para iz loncev.
Dobesedni prepis iz kuharske knjige Slovenska kuharica (Kališnik 1935, str. 652)
rimljanka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

13. apr 2007 6:35

Pravilen odgovor. Zanima me ( to ni vprašanje za igro, tega bo zastavila rimljanka), če je katera mogoče že poskusila napraviti samokuhalnik in kaj skuhati v njem in kako se obnese. Se mi zdi, da bi znal biti praktična naprava za kakšen piknik ali izlet. nola Sporočilo je spremenil(a) nola dne 13. apr 2007 06:40:43

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

13. apr 2007 7:35

No ja, v bistvu bi morala mojemu odgovoru dodati še nekaj besed. Po tem, kar je napisala Frina, bi se moral moj odgovor glasiti: Zelena zelo diši, torej je vrtnina, ki jo iščemo zelena. Kakorkoli že... vesela sem, da smo našli pravilen odgovor. Kozmeja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

13. apr 2007 13:28

Al se Rimljanki mudi z odgovorom!!! Na, sred noči vstane in že tipka!  Me zanima, če se bo tako potrucala tudi pri vprašanju - seveda ne! Tle se bo pa obirala in mečkala, da bo joj, saj jo že poznate!!

LP

P.s. HEEEECAM SE! Pa se mi zdi, da Rim to ve!

P.s.s. Tale samokuhalnik ima pa Kališnikova tudi narisanega, če se ne motim. je pa vic v tem, da se vsa zadeva precej dolgo cmari. Včasih se je to obneslo, ko so ženske bile doma, zavrele, stlačile v ta samokuhač in oddrvele na njivo ali kamorkoli že. Se mi pa zdi, da moraš imeti kar "grif" za različna živila, da ne ostanejo na pol surova. Pa med kuhanjem se naj ne bi nič odpiralo, gledalo, poskušalo - ne vem, no. za na piknik ali izlet se mi zdi bolj primerna sončna pečica - o tem je članek tudi na Kulinariki.

http://www.kulinarika.net/clanki/intervjuji.asp?ID=32 cervus Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 13. apr 2007 14:10:12

vilca_  

član od: 29.11.2006

sporočila: 9

13. apr 2007 18:57

Felicita Kalinšek in ne Kališnik. Vsem želim lep pozdrav! Magda vilca_

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti