Omaka?

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

tema odprta - 2. mar 2006 7:56 | ogledi: 5.627 | odgovori: 9

Pozdravljeni!

Rada bi pripravila purana v omaki, pa me zanima kako bi naredila omako brez čeule.Včasih ko gremo ven jest, dobimo lepo rjavo, okusno, gostljato omako, ta mi je zelo dobra,jo pa ne znam pripravit.

Prosila bi za recept.

Hvala in lep dan

Teka

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. mar 2006 8:04

Teka, moja mama si je za tako omako pomagala z kocko za temno omako od pečenke in malo vina (jaz bi ga seveda zamenjala z limoninim sokom). Lp, tjas

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8852

2. mar 2006 8:48

Purana v omaki bi naredila tako: kose purana dobro nasolim in vegetam ter pustim, da odstoji (mogoče bi nocoj solila, pekla bom pa jutri). V širšo posodo dam malo maščobe, močno segrejem in vsak kos purana na hitro popečem z ene in druge strani, da dobi lepo rumeno barvo. Sedaj med meso dam eno celo čebulo in podlijem s tekočino, ki sem si jo prej pripravila (eno jušno kocko stopim v 3 dl vroče vode). Posodo s puranjim mesom pokrijem, da se duši. Vsakih toliko časa odkrijem in če je potrebno spet podlijem z malo tekočine. Ko je meso mehko, ga poberem na krožnik, čebulo v omaki dobro zmečkam (če ne želiš, jo kar odvrži), omakico malo popram, dodam žličko juhe iz vrečke, ki sem jo zmešala z malo vode (lahko je gobova) in nekaj žlic vina. Pustim da še malo prevre ter meso vrnem v omako. Po želji lahko daš zraven čebule še korenček, zeleno... in to potem zmečkaš. Če te moti vino, ga enostavno izpusti. Za podlivanje namesto jušne kocke, lahko raztopiš kocko za omake (tako kot pravi Tjas). Pozdravček!

majdka  

član od: 24.9.2003

sporočila: 126

2. mar 2006 11:29

Teka! Probaj popeči puranove zrezke na maslu (putru). Ko so vsi pečeni, zalijem s smetano za kuhanje ali sladko smetano, , zdevam zrezke, ki sem jih že pečene potrosla s soljo in popprom v omako, malo pokuham in to je to. Ne pozabi tiste omake, kki se ti nacedi iz zrezkov, ko čakajo na ponovno vrnitev v ponev. Enostavno jo zlijem k zrezkom. A sem bla sploh jasna, kaj hočem napisat. se mi ful mudi, mam kulinariko za relaksacijo.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15830

2. mar 2006 11:52

Tudi mi imamo najraje čisto naravno omako od zrezkov. Na maščobi opečem začinjene zrezke, ko so opečeni na obeh straneh, jih začnem po malem zalivat z vodo (in s kakšno žličko vina ali limoninega soka, če ne uporabljam vina) in jih na čisto majhnem ognju pokrite dušim. Občasno jih obrnem in po malem zalivam z mlačno vodo. Vmes jih po potrebi potresem s kakšno začimbno mešanico, da je omaka bolj polnega okusa. Zrezke dam potem na toplo, omako pa včasih dodelam z malo sladke smetane ali pa v njej samo raztopim kocko masla. Čeprav kar precej uporablajm kakšne dodatke iz vrečk ali kocke za juho in pečenke ter vegeto, se pri pripravi take naravne omake temu izognem. Za dobro naravno omako zadostuje res počasno dušenje in zmerno zalivanje z mlačno vodo. Če pa je omake treba več ali si kdo začeli kaj bolj konkretnega, potem pa omako dodelam z žlico ali dvema svetlega ali temnega gostila za omako. Razmešam v nekaj mlačne vode, včasih dodam tudi žličko kakšnega umetnega pripravka iz vrečke ter smetano, zlijem čez osnovo, malo pokuham in to je to. Mamamia mamamia

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

2. mar 2006 12:09

Jaz začinjene zrezke (začimbe po želji) popečem, da so lepo rjavi, malo zalijem z vodo ali juho in jih kratek čas dušim. Puran je zelo hitro gotov in dolgo dušenje ni potrebno. Nato zrezke poberem ven na krožnik in jih dam na toplo. Pokrijem s folijo. V preostnek v ponvi, dolijem smetano za kuhanje (nikoli sladke) in zdrobim kar precej gorgonzole ali kake podobnega sira. Zelo dobro je tudi s kakim drugim sirom, ki ima močan okus. Omako malce prevrem in vanjo vrnem zrezke z vso tekočino, ki se je natekla. Pustim na ognju, da nazaj zavre, nato pa elektriko ugasnem in pustim kakih 10 minut, da se okusi prepojijo. Kadar pa želim povsem naravno omako, zrezki poberem ven, tako kot zgoraj. Omako dodelam z malo moke, razmešane v vodi ali juhi, prevrem, da se moka skuha in dodam še kakšno začimbo po okusu. Nato vrnem zrezke v omako in postopam kot zgoraj. Dober tek. Julija

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

2. mar 2006 13:35

Ali pa zrezke, kakršnekoli že, popečemo, nato dodamo zelenjavo in malo zalijemo z vodo, začinimo. Ko se zelenjava zmehča, zrezke vzamemo ven, zelenjavo odlijemo v malo višjo posodo in jo s paličnjakom zdrobimo. Spasirano zelenjavo in zrezke nato vrnemo v ponev in skupaj še malo pokuhamo, da se okusi prepojijo. Če je omaka pregosta, zalijemo z vodo. In na ta način se izognemo uporabi moke ali kakšnih drugih zagatnih gostil. Zelenjava je lahko poljubna, po okusu pač. Lp Dolores

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

2. mar 2006 14:24

Dolores, ko si omenila zelenjavo, sem se spomnila še na en moj recept. Med popečene in zalite zrezke dodam naribano bučko, ki se potem med dušenjem razpusti. Na koncu dodam samo še malo smetane in omaka je tu. Odlična kombinacija za purana in piščančje fileje. Bučke ne dajo nobenega posebnega okusa, ker so zelo nevtralne, zgostijo pa omako. Julija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15830

2. mar 2006 14:39

Julya, to je edini način prpravljanja bučk, da jih kuhane ali dušene spravim po grlu dol. Drobno naribane in kot gostilo za omake so super varianta. Jih pa obožujem sveže. Na grobo jih naribam, dodam jogurt iz posneteka mleka (žal kisle smetane ne smem), nekaj začimb in solata je tu. Mamamia mamamia

VesnaG  

član od: 30.8.2003

sporočila: 65

2. mar 2006 22:25

Se en podoben recept kot je Julyijin, za hitro kosilo - zrezke (puranje ali piščančje) solimin začinim s poprom in koriandrom (ali pa s čem drugim, odvisno od navdiha), popečem na maščobi (jaz uporabljam olivno olje), ko dobijo skorjico jih zalijem z malo juhe in kratek čas dušim. Potem naredim malo podmeta z žličko moke, da se zgosti, potem pa dodam narezan topljeni sir in malo naribanega sira (katerega koli). Okus je bolj blag, kot če uporabimo gorgonzolo. Zraven pa riž ali ajdovo kašo (ali piro ali pa testenine). Običajno pripravim to, ko se zelo mudi (kosilo v 15 minutah) in ko v hladilniku ne najdem nič pametnega. Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti