22. jul 2004 4:51
Leča
Zdaj je čas stročnic in je leča poleg soje najbolj koristna organizmu in uporabna stročnica v kuhinji. Prehrambeno-fiziološko je najbolj ugodno, če stročnice, med katere spada leča kombiniramo v jedeh z žitaricami. Lečo po starodavnem načinu pridelave sejejo kot vmesno kulturo in tudi vzporedno z določeno vrsto žitaric. Ker lečo pridelujejo po vsem svetu, je razumljivo dostopna v najrazličnejših sortah.Take, ki pri kuhanju ostanejo čvrste ali take, ki se zmehčajo z drobnimi ali debelimi zrnci različnih barv. Manjša kot je leča več izvrstnega okusa razvije, kajti njena aroma je skrita v lupini. Naj vam predstavimo nekaj najbolj razširjenih in okusnih sort:
RDEČA LEČA
Je praviloma olupljena, razklana rdeče-rjava leča in velja za izredno okusno. V Indiji iz nje pripravljajo »dhl«, ki je osnovno živilo. Pri kuhi zelo rada postane kašasta, zato je posebej primerna za pripravo juh, enolončnic, pire in namaze.
RJAVA LEČA
To je prava leča za pripravo krepkih enolončnic, prilog k žitnim in krompirjevim jedem, polpetov, narastkov in namazov.
ZELENA LEČA Majhna leča ima vedno posebej izrazit okus. Tako tudi zelena leča. Pri kuhi obdrži svojo obliko in jo zaradi tega lahko dobro uporabimo za juhe, enolončnice, solate, žitne in krompirjeve jedi, kot kalčke, za polnjenja in polpete.
Čičerika
Čičerika raste kot stročnica v kratkih rahlo napihnjenih strokih z 1-3 svetlo rjavimi semeni. Izvira iz prednje Azije. Danes pa jo največ pridelajo v Turčiji,Mehiki in Indiji, kjer spada med osnovna živila. Zanimivo je, da čičerika ne potrebuje veliko vlage in, da ji jutranja rosa in redke padavine popolnoma zadostujejo. Pri pridelavi na ekološki kmetijah, se ne uporablja kemičnih škropiv in gnojil.Čičerika tako izdatno prispeva tudi k izboljšanju kakavosti tal. Žetev se prične avgusta. Stročnice spadajo med osnovna hranila pravilne in zdrave prehrane. Vsebujejo veliko beljakovin, ogljikovih hidratov,mineralov in balastnih snovi., zato jih moramo uživati čimbolj redno. Čičerika vsebuje veliko železa in fosforja, zato jo priporočajo tudi doječim materam.Priprava čičerike je zelo enostavna in je podobna pripravi fižola.Namakamo jo preko noči ter kuhamo cc 70 minut brez namakanja pa se čas kuhanja podaljša za 40 minut.
Možnosti uporabe so zelo raznolike in pisane. Čičerika v juhi, pražena ali osoljena, kot dodatek v solati ali zelenjavna priloga, predelana v namaz in ponujena s kruhom – čičerika je dobrodošla obogatitev vsake kuhinje.
Nada