Mikrovalovna pečica

neznan uporabnik

24. okt 2001 15:06

Torej črnogledeži. Najbolje,da se kar takoj fentam, ker je itak vse tako onesnaženo. Vi pa verjetno še naprej veselo zaganjate pomivalne stroje s kupom dodatkov v stilu "saj je itak že vse zastrupljeno, moji detergenti se sploh ne bodo poznali". Nihče ne trdi, da je "bio" hrana res bio ali zdrava. Verjetno pa je tista pšenica, na kateri je ene par certifikatov v stilu "aus controlierten biologisches anbau" boljša od ene poceni, iz Madžarske ali pa Zaloga, če že hočete. Svoj čas je v Sloveniji delovala neka organizacija, ki naj bi dajala uradne ozake za biološko proizvodnjo. Očitno se stvar ni bolj razvila, ker pač nismo dovolj premožni za te stvari, kot pa je Zahod. Osvinčen bencin naj se ne bi prodajal več. V Ljubljani in okolici ga že dolgo nisem videla. Namesto svinca sedaj dodajaš maziva v rezervoar. Stari avtomobili ostajajo sicer problem, ker nimajo katalizatorjev, najhujši pa so stari dizelaši. Spreminja se počasi (tudi kontejnerji za baterije olje ipd), ampak spreminja se. Naredimo tudi mi kaj za to.

neznan uporabnik

6. dec 2001 13:01

Vidim, da se vse prevec ljudi poloteva paranoja. A res mislite, da je se moznost, da ubegnes takim in drugacnim vplivom? Mikrovalovne pecice in sevanje: nobena mikrovalovna pecica ne oddaja radioaktivnega sevanja, torej sevanja, o katerem govori najvec ljudi in je dejansko najnevarnejse. Mikrovalovka dela tako, da v hrano ozko usmeri tok elektromagnetnega sevanja (EMS) (to je nekaj povsem drugega od radioaktivnega), torej generirane frekvence nekaj cez 4GHz. Ce je mikrovalovka narejena kolikor toliko spodobno (torej se vratca dobro zapirajo itd.), potem ven ne bo uslo nobeno sevanje, saj Faradayeva kletka, na principu katere je MV narejena, onemogoca izhajanje EMS. Poskusi - pojdi z radijskim sprejemnikom zraven mikrovalovke, ce ti bo zacel zvok prasketati, potem je MV zanic in seva (EMS, seveda). Tudi ce oko porines v vratca od MV, se ne bo zgodilo nic, saj se EMS ustavi na vratcih (ustavi ga pravzaprav kovinska mreza na njih). Poskusi to z radiem, ko telefoniras z GSM-om. Pa potem povej, kaj bolj seva. Pa GSM-e vsi uporabljamo... Mikrovalovke in uporabnost: super za pogrevanje, odtajevanje in podobno. Za kuhanje je ne maram, saj je (IMHO) hrana veliko bolj okusna, ce je "klasicno" kuhana. Vsak dan v njej pogrejem vodo za caj in podobno. Z veseljem not pogrejem kaksno hrano, ki se je ze malce pohladila. Kruh, ki ni vec najbolj svez, vtaknem za kratek cas v MV, pa zopet postane mehak, ravno tako pecivo (potice in podobno). Dokler je nimas, ti je vseeno/je ne maras. Ko enkrat dobis/kupis, se ne locis vec od nje. Aja, pa se okrog neosvincenega bencina: res je, svinca je notri precej manj (ne pa povsem nic, kot to marsikdo zmotno misli). A oktansko stevilo je treba zvisati in ce odstranis svinec, ki je opravljal to funkcijo, moras nadomestiti s cim drugim. To so naredili z benzenom, ki je pa dokazano kancerogen. Iz izpuha ga pusca vsak avto, ki nima vec 100% delujocega katalizatorja in seveda vsak avto, ki ga mora zaradi birokracije uporabljati (ker osvincenega ni vec). V nekaterih evropskih drzavah (GB, recimo) premisljujejo, da bi zopet dovolili uporabo osvincenega bencina, saj je neosvincen v avtu, ki ni povsem prilagojen zanj, veliko bolj skodljiv. Pa na splosno naj bi se izkazalo, da je neosvincen bencin veliko bolj sporen za okolje od osvincenega, tako da... Bolj se mi zdi pomembno, da bi iz prometa odstranili stare kripe, ki puscajo za sabo gosto dimno zaveso (predvsem smrdece modre - tisti ki kurijo olje - smraduhi so vecinoma stari tovornjaki in avtobusi). Torej, nazaj na mikrovalovke: hrana ni popolnoma nic bolj skodljiva, kot je bila trenutek, preden jo vtaknes v MV. Kvecjemu bolj zdrava je, saj mikrovalovi pobijejo marsikatero bakterijo. LP, A.

neznan uporabnik

6. dec 2001 23:22

Pozdravljeni! Na žalost nimam časa, da bi z argumenti (citati študij in drugih znanstvenih raziskav)odgovorila na izjave kuharčka Androja. Da pa ne bi kdo mislil, da so njegove "pomirjajoče" besede o mikrovalovki (pa tudi o neosvinčenem bencinu) resnične, se samo na kratko oglašam in pozivam vse nejeverne, da malo pobrskajo po internetu, ter se dajo prepričati od bolj kompetentnih ljudi. Tudi jaz imam mikrovalovno pečico (ki je integrirana v normalno pečico) in tudi jaz jo uporabim dvakrat na mesec. Se pa pri tem zavedam, da je hrana, ki jo vzamem iz mikrovalovne, dosti bolj škodljiva, kot še neobdelana hrana. Vsak se pa naj odloča po svoji vesti in prepričanju (če bi bila pa res zlobna, bi še dodala: in nosi posledice, ki se bodo pokazale čez nekaj let)! Pozdrav, Helena P.S. Temi "neosvinčeni bencin" sem se namerno izognila, ker se s prometom in njegovimi posledicami poklicno ukvarjam im bi se o temi sigurno preveč razpisala.

stella  

član od: 9.10.2002

sporočila: 380

17. jul 2003 14:10

Malan.. ti pa porabiš neizmerne količine vode, ko pereš na roke in s tem ZELOOOO privarčuješ! vsak ima pravico, da dela kar hoče in takšne opazke zadrži prosim zate. sploh pa, v tvoj avto sigurno nima klime, ker shrbiš bolj za okolje kot za svoje počutje !! morda pa si se spametoval v teh letih !!

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

18. jul 2003 20:45

Prav zabavno je tole branje, ni kaj, Vsem skeptikom bi priporočila vrnitev k osnovam fizike, da se razjasnijo osnovne zadeve. Vodnim molekulam je res čisto vseeno, s katero energijo jih žgečkamo, da hitreje plešejo (naj bo to infra sevanje-po domače segreta štedilnikova plošča ali pa mikrovalovi). Pečice so izdelane tako, da sevanje iz njih ne uhaja, pri odprtih vratcih pa vir sevanja ne dela (mimogrede-sevanje je tudi vidna svetloba). Ker pa nihče ni popoln, je bolje, da ne tiščimo nosa na vratca ozrimo na rob vratc pečice in se vsaj tistih nekaj minut zadržimo in ne buljimo vanjo. Na splošno gledano je hrana, ki je pripravljena v mikrovalovki, enake kvalitete kot tista, pripravljena v sopari. Zadrži večino vitaminov (razen izjemno termolabilnih, kot je npr.C vitamin), saj je hitro kuhana, izluževanja iz živil ni...Pogrevanje hrane pa je sploh bistveno boljše, saj valovi prodrejo v živilo in ga segrevajo "od znotraj", tako da je res pregreto (in ne tako, kot na štedilniku, ko je na dnu hrana prismojena, na vrhu pa še hladna...) Zato kar korajžno k uporabi tega, v pomanjkanju časa, tako potrebnega pripomočka. Sporočilo je spremenil(a) janca dne 18. jul 2003 20:48:32

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

16. okt 2003 12:42

stella, če naj čudne opazke zadržimo zase, si vtakni torej tudi svoje pripombe nekam. ne, nobena nova pamet me še ni v teh letih srečala, na kaj to leti? O bencinu sem izvedel nove (žalostne) stvari tu, fino, za to pa forum tudi je . Tudi odgovor na originalno vprašanje o mikrovalovki sem dobil - pol je za, pol pa proti in tako nobene potrebe po nakupu nečesa, kar mi je bilo že v osnovi sumljivo poraba vode v našem gospodinjstvu (dve odrasli osebi in en pes) je povprečno 4,7 m3, poleti, ko se na veliko zaliva tudi balkonski vrtiček 5,8 m3. Baje novi pomivalni stroji ciklirajo vodo in jo porabijo res malo, ampak ali manj od mene?. kaj je s klimo - jo moram imeti ali ne? Ali je okolju škodljiva (razen da troši energijo)? Ne, v teh letih je še nimam, ker denar raje vlagamo drugam (tudi v gurmanske užitke) kot v nov avto res pa je, da bi morale postati klima obveza, ampak ne zaradi "udobja" ampak zaradi dejstva, da povišana temperatura čez 30°C zmanjšuje odzivni čas refleksov. 35°C v avtu = 0,5 promila alkohola v krvi. Baje. Pa smo po nekem čudežu nazaj pri kulinariki, samo drugem poglavju foruma (vino....) Sporočilo je spremenil(a) malan dne 16. okt 2003 18:57:03

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

16. okt 2003 17:54

Jaz sem bila vedno proti mikrovalovni potem jo je pa mami dobila za rojstni dan. In zaradi premalo časa jo zdaj tudi jaz uporabljam. Saj veste kako je če pridete domov lačni kot volk kosilo je sicer kuhano ampak mrzlo -zmažeš pač kar mrzlega, zdaj pa jem vsaj toplega pa čeprav je pogret v mikrovalovni.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti