15. nov 2014 13:56
Babka,
mopsika
15. nov 2014 13:56
Babka,
mopsika
15. nov 2014 16:14
Oh mejdun...v porciji pri meni jih je bilo samo toliko, mislim da samo enih 6, mogoče sedem. In so bili ravno tako majhni. aja, ni mi treba omenjat, da ni nihče ravno sestradane sorte. :)
Vanja
15. nov 2014 20:40
Žlikrofov navadno z bolonjsko omako ne postrežemo. V Idriji takrat ko ne jemo zraven mesa, jemo polite, z omako od pečenke. Ali pa z bakalco, ocvirki...
Tu je imaš tudi par idej:
Loni Makaroni
16. nov 2014 13:52
Loni hvala za nasvet. Mogoče se bom odločila raje za kakšno pečenko, saj se mi zdi, da moji gostje (vsaj v večini so zelo klasični) nad predlaganimi omakami ne bi bili preveč navdušeni. Me pa malo skrbi izvedba, saj bom imela 50-60 ljudi. Zato sem tudi razmišljala o bolonjski, saj mi je cenovno in pa tudi v smislu priprave enostavnejša. A misliš, da k žlikrofom ne bi pasala? Sama sem namreč žlikrofe jedla pred skoraj 30 leti, ko še nisem imela celijakije, potem pa ne več in nimam ravno občutka kako bi to izpadlo.
Hvala.
patka
16. nov 2014 14:01
glasujem za pečenko in pečenkin sok preko žlikrofov ...
16. nov 2014 19:05
Bolonjska omaka se dobro ujema s testeninami, pa pretlačenim krompirjem tudi - torej ni razloga, da se ne bi tudi z žlikrofi, le v navadi ni, da bi se tako postregli. Ampak čez bakalco k žlikrofom ga pač ni.
Sonja
16. nov 2014 19:34
No, verjetno bodo pojedli, kar boš naredila. Sama sem imela obdobje, ko sem jih jedla z gorgonzolino omako, njami. Še danes bi jih večkrat, pa navadno pozabim nabaviti sir.
Glede omak res ni potrebno komplicirati, sirova bo zagotovo šla v promet. Bolonjska nam Idrcem res ne povleče, se pa strinjam z limnol, čez bakalco ga ni.
Je pa res, da če sama kuham, nikoli ne delam žlikrofov, če povabim več kot 12 ljudi, če še kdo pomaga, potem gre skozi, drugače je pa preveč skakanja med lonci. Takrat raje postrežem s štruklji, teh ni problem skuhati vnaprej in jih imeti na toplem.
Loni Makaroni
11. jan 2015 18:58
Da ne odpiram nove teme vas bi kar tukaj vprašala,ali lahko naredim žlinkrofe prvi dan in naslednji dan jih samo skuham. Mogoče to prakticirate.
Hvala za nasvete
miki miška
11. jan 2015 21:31
Po moje brez težav, na hladnem, seveda. Saj jih lahko tudi zamrznemo.
rimljanka
14. jan 2015 19:35
Moja mama je stara 82 let in vsako toliko naredi idrijske žlikrofe, ki jih je oče oboževal (bil je iz Cerkna pri Idriji), da nas "pocarta"in morda kot nostalgijo. Mama naredi testo kot za rezance le nekoliko mehkejše, ga razvalja nanj pa v ravni vrsti polaga kroglice od polnila tako, da na vsaki strani kroglice ostane prostor, ko potem skupaj stisne testo. Ko položi kroglice, čez prevrne testo, a jih pokrije. Nato pa to prazen prosto med kroglicami, pritisne s prstom in nato še skupja s palcem in kazalcem. Tako je testo zaprto.
Kot polnilo pa skuha krompir (lahko neolupljen), ki ga zmučka in doda prepraženo čebulo (seveda z malo masti), lahko tudi od pečenke. Čebula da ta pravi okus, četudi ne kuhaš olupljen krompir. Ne pozabit na sol! Krompir v nulo zmučka. Da jih v vrelo vodo in ko pripavajo na površino, jih pobere. Tako kot je nekdo že prej rekel.
Mi jih imamo radi polite z ocvirki in mastjo od teh. Smo pa bili enkrat pred več kot 30 leti v gostišču v Idriji in so jih stregli z golažem. Eni dajo kot polnilo tudi malo mesa. Verjetno je stvar okusa in navade. Če pa pomislim, včasih niso imeli dosti mesa in je verjetno bolj temeljilo na krompirju. Je res veliko dela z njimi.
Tu njoke so naši starši primorci delali samo iz krompirja, danes pa jih delajo tudi iz skute. Kakor kdo!
bibaKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Piščančja juha s tortelini
Bruschette s paradižnikom in kumarami