12. mar 2006 11:05
Včeraj sem se pogovarjala z absolventko Faklutete za mednarodne odnose. V vseh štirih letih niti enega predmeta, ki bi izboljšal znanje jezikov.
Mamamia, dotaknila si se problema, ki po mojem zelo vpliva na znanje slovenskega jezika. V časih juge so se lahko na naše fakultete vpisovali tudi maturanti iz cele Jugoslavije. In tako se je zgodlo, da se je na pravo v MB vpisal nekdo z druge strani meje, ki praviloma ni obvladal jezika. Pri ocenah ni bilo nobene razlike,čeprav je momljal in ni znal jezika.Takrat pač ni bilo razen predmeta normativna dejavnost ničesar, kar bi lahko znanje popravilo, nadaljevanje študija, takrat še v Ljubljani, pa ni imelo nobenega predmeta, ki bi bil povezan z jezikom. In tak pravnik je seveda ostal pravnik, ki nikoli ni znal niti vejice pravilno postaviti.
Na drugi strani vidim problem pri strukturi študentov. Nekoč so se v gimazijo vpisali najboljši učenci, praviloma so dobro znali tudi slovenščino. Ko so končali gimanzijo, so seveda imeli različno znanje jezika, vendar je znano, da je takrat gimanzija dala najboljšo podlago. Praviloma so šli študirat gimnazijski maturanti in najboljši iz poklicnih srednjih šol, za katere domnavam, da so tudi sloveščino obvladali bolje kot vrstniki.
Potem je prišel čas, ko so se na fakultete množično vpisovali maturanti srednjih šol, ki pa tega predznanja niso imeli, pa tudi v osnovnih šolah niso (praviloma) blesteli pri slovenskem jeziku. Iz njih je nastalo to, kar imamo danes med tehničnim kadrom.
Posebej se mi zdi zanimivo, da je po neki anketi najmanj priljubljen predmet prav slovenski jezik. Zagotovo je problem v predmetniku in zoprnih slavistkah. Ne samo da 80% otrok v Sloveniji ne mara šole, zlasti ne marajo učenja slovenščine.V mojem okolju je 60% ljudi iz drugih republik, zato doma ne negujejo jezika, bere se tako skoraj nič, rezultat pa je na dlani.
Moj predlog, ki ga zverinski minister nikoli ne bo slišal je predvsem v odnosu učiteljic do jezika in predmetnika.Mislim, da bi moral biti poudarek na pisnem izražanju, podatki o letnicah, ko so izšla posamezna dela in njihovo naštevanje pa je za nivo osnovne šole odveč.
Pa še nekaj- dokler bo v tej družbi vseeno, kako se izražajo tisti, ki so na vidnih položajih, ko za zaposlitev ne bo pomembno, koliko je kdo sposben pisnega izražanja brez napak in bodo delovale predvsem zveze, te spremembe ni pričakovati.
Slabšanje stanja pomeni tudi internet in klepetalnici, po mojem zelo močan prodor angleščine, kultura branja in dotok "kadrov" iz drugih držav ES.
Danes posamezna podjetja zahtevajo brezhibno znanje tudjega jezika, v katerm poteka poslovna komunikacija , izobraževanje, ob tem pa niti ene ure ne namenijo dodatnemu izobraževanju slovenskega jezika.O tem bi gospod Dular moral razmisliti.
PS Najbrž se še spomnite poslanca Pukšiča, ki je s težavo celo bral in s težavo govoril v razumljivem jeziku, konačal pa je fakulteto.
frina