14. nov 2005 12:36
to so ličinke, ki zlezejo iz zapredka-tega pa naredi molovka ravno tam kjer ji paše-verjemi sem jih naštudirala kot za diplomsko nalogo...skratka ti črvički/ličinke, potem, ko se izležejo najdejo pot do hrane- spodnji tekst sem našla na spletni strani
http://www.unichem.si
Tekstilni molji
Zaradi hitrega tempa življenja ljudje nimamo več časa znositi in prezračiti garderobo na balkon, tako kot so to včasih delale naše mame in babice. Pri novogradnjah ne načrtujejo več drogov za stepanje preprog. Vsi pa opažamo, da se okoli nas nahajajo nadležni molji.
Tekstilni molj
Molji so pravzaprav metulji med katere spada tudi tekstilni molj. Molji spadajo med tiste škodljivce, ki so številčno vsako leto vse bolj prisotni v naših stanovanjih. Molji so se odlično prilagodili na nove razmere, saj poleg volne uživajo njihove ličinke tudi sintetiko in stiropor, s katerimi so izolirane hiše. Poleg tega ličinke nekaterih moljev jedo tudi preproge, suhe rastlinske in živalske ostanke.
Molji uspevajo v okolju, kjer je temperatura višja kot 18°C. Lahko bi rekli, da so bili molji hvaležni prav toliko kot ljudje, ko so izumili centralno gretje. Stanovanja s centralnim gretjem so idealna mesta za bivanje tekstilnih moljev, saj je temperatura približno enakomerna in višja kot 18°C.
Škodo na tekstilnih izdelkih (garderoba, preproge, divani, ipd) delajo ličinke, medtem ko se pa odrasli molji hranijo predvsem s tekočo hrano ali vodo. Vendar kljub temu dejstvu se moramo z molji spopasti še preden nam začnejo ličinke delati škodo, ker se je le-teh veliko težje znebiti. Pa še zanimiva ugotovitev: če pustimo samo en par moljev za razmnoževanje v omari celo leto, pojedo molji, ki se razmnožijo v tem času, 42 kg volne, kar pomeni da bi nam izpraznili omaro (približno 40 puloverjev!).
ZA ZATIRANJE TEKSTILNIH MOLJEV PRIPOROČAMO:
Sredstva za zatiranje moljev obstajajo v različnih oblikah. Najpogostejši obliki za zatiranje te vrste mrgolazni so tekoči mikrokapsulirani insekticidi in insekticidni trakovi proti moljem.
BIOTOLL INSEKTICID PROTI MOLJEM je kontaktni insekticid, ki ga napršimo po stenah omare, lahko pa tudi po oblačilih, saj ne pušča sledi. Biotoll insekticid proti moljem vsebuje tudi sivko, ki je znana kot naravni odganjalec moljev. Mikrokapsule omogočajo dolgotrajno delovanje, kar pomeni, da so oblačila po naprševanju varna pred molji več kot 1 mesec.
BIOTOLL TRAK PROTI MOLJEM je druga oblika zaščite pred tekstilnimi molji. Rumeni trak prepojen z insekticidom za zatiranje moljev enostavno obesimo preko garderobne police ali obešalnika, lahko ga tudi prilepimo na notranjo stran vrat ali zadnjo steno omare ali pa ga razrežemo in ga nastavimo med oblačila v predalih, skrinjah, kovčkih, ipd.
Kuhinjski molji
Pri zatiranju škodljivcev v kuhinjah in shrambah je uporaba klasičnih insekticidov zelo omejena, saj ti ne smejo priti v stik s hrano, ne smemo pa jih naprševati niti na površine, na katerih pripravljamo hrano ali na posodo.
Kuhinjski molj
Larve moljev lahko povzročijo precejšnjo škodo v kuhinjskih shrambah ali drugih skladiščenih proizvodih, ko se hranijo ali s sproščanjem svojih produktov. Zapredki lahko popolnoma pokrijejo shranjene oziroma skladiščene proizvode. Odrasli insekti ne delajo škode, saj se hranijo s tekočo hrano ali vodo ali sploh ne jedo. Tako imenovan skladiščni molj inficira žitarice, sadje, orehe, lešnike, ribe, začimbe in tobak.
ZA ZATIRANJE MOLJEV PRIPOROČAMO:
BIOTOLL FEROMONSKO VABO PROTI KUHINJSKIM MOLJEM lahko brez skrbi uporabljamo tudi v tako zahtevnih pogojih kot so kuhinjske omare ali shrambe, saj ne vsebuje strupenih snovi in je brez nam zaznavnega vonja.
Feromoni so kemične snovi, ki služijo sporazumevanju med osebki iste vrste. Izločajo jih lahko samci ali samice. Vplivajo na vedenje ali razvoj posameznika nasprotnega spola iz iste vrste. Sintetično pridobljene feromone izkoriščamo za zatiranje različnih škodljivih žuželk. V ta namen se največkrat uporabljajo spolni feromoni. Njihova primarna funkcija je zbliževati samice in samce iste vrste. S feromonskimi vabami privabljamo samce ali samice v lepljivo past, kjer poginejo. Ker tako preprečujemo parjenje, se populacija škodljivcev postopno zmanjšuje dokler škodljivci ne izginejo.
Feromoni, s katerim je prepojena feromonska kapsula, privabljajo samce moljev, ki letijo v smeri pasti, prepričani, da letijo proti za parjenje pripravljeni samici. Prilepijo se na površino papirnate hišice, v katero nastavimo feromonsko kapsulo in propadejo
Taja