Rada bi naredila čim bolj naravni sok iz grozdja - torej brez sladkorja in drugih dodatkov - skuhala bi ga v sokovniku.
Zanimajo me vaše izkušnje: ali in kako dolgo se tak naravni sok sploh obdrži?
Hvala za odgovore!
burbonka
Rada bi naredila čim bolj naravni sok iz grozdja - torej brez sladkorja in drugih dodatkov - skuhala bi ga v sokovniku.
Zanimajo me vaše izkušnje: ali in kako dolgo se tak naravni sok sploh obdrži?
Hvala za odgovore!
burbonka
4. okt 2005 13:28
Do naslednje sezone sigurno, če ga prej ne zmanjka. LP
5. okt 2005 9:33
Če imaš sokovnik*, je postopek enostaven: Naberi grozdje in odstrani gnile, plesnive in močno prizatete jagode. Peclje lahko odstraniš ali pa tudi ne, če grozdja ne boš razpevcljala, bo sok nekoliko bolj grenkega okusa ampak nič zato. Nabrano grozdje operi z mrzlo vodo, le toliko, da odstraniš morebitno umazanijo. V sokovniku s prostornino 10 litrov lahko obdelaš pribl. 20 kg grozdja, morda še več, če je že zelo zrelo. Ne dodajaj nič, le če je grozdje zelo siho, laho posuješ nekaj slčadkorja, ne preveč, kak kg za 20 kg rozdja bo čisto dovolj. nekateri dodajajo tui citronsko kislino in C-vitamin (askorbinska kislina), sam tega ne delam. Med postopkom pazi, da bo v osnovni posodi vedno dovolj vode, ogenj naj bo zmeren. Oprane steklenice steriliziraj v pečici pri pribl. 120-150 st. C, kakšno slabo uro, čepe, pokrovčke ali zamašče prekuhaj v vodi. Ko jih natikaš, uporablaj krpo, če steklenica med nakakanjem poči, se lahko opečeš in porežeš! Najboljše so šampanjske steklenice z gumijastimi kapicami, zelon praktične pa so tudi običajne vinske steklenice, zapiraš jih s plastičnimi kronskimi zaporkami, ki jih dobiš v samopostrežbah, vroče se lepo natikajo. Steklenice, napolnjene s sokom iz sokovnika, hrani v temnem prosstoui. Sok je najbolje porabiti v nekaj mesecih, s časom izgubi precej arome. V sokovnik lahko poleg grozdja dodaš še drugo razpoložljivo sadje, npr. jabolka, hruške itd. Popolnoma ničesar ni treba dodajat!. Izplen je manjši, kot se zd, približno 40% od celotne mase grozdja, pa še izparjeno vodo je treba upoštevati. Meni se sok še nikoli ni pokvaril (ni zavrel). Jeseni občasno preglej steklenice, če v kakšni ne vre! Odstrani jo, sicer jo lahko raznese in bo vse umazano. * Mišljen je klasičen sokovnik na paro, ne mašinca na centrifugirano sito! Pozdrav, Pavle pavlesvn Sporočilo je spremenil(a) pavlesvn dne 06. okt 2005 16:13:34
7. okt 2005 9:25
Pavle, Lijana, najlepša hvala za odgovore burbonkaKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Bovla z metuljčki
Špageti z brokolijem in prepraženimi drobtinami z inčuni