Vegetarijanska kosila

Titikaka  

član od: 13.9.2008

sporočila: 128

4. maj 2011 18:56

Dragi vegetarijanci, prosim za pomoč.

Prosim ne me takoj "napasti", če sem zgrešila forum za to vprašanje; na prvi pogled se mi je zdelo najbolj primerno.

Vegetarijanka sem že 13 let, označila bi se kot lakto-vegetarijanka. Kuhati sem se naučila kot vegetarijanka pred približno petimi leti, kar pomeni, da še nikoli v življenju nisem ne kupila ne skuhala ničesar mesjega ali ribjega. Od vedno se mi je to nekako upiralo, čeprav sem vedela, da bom enkrat morala tudi to preseči.

No, problem se pojavi, ker moj partner pač ni vegetarijanec. Pravi, da mu je moja kuhinja zelo všeč in večinoma poje vse, kar mu skuham, vendar pogrešam ribe in/ali meso. Sedaj imam problem, ker se mi kuhanje mesa in rib upira in ker tega tudi ne znam. Pa tudi veselja nimam se tega naučiti. Hkrati pa vem, da pač nekako to moram preseči, ne vem pa kako. Zelo bi bila vesela kakšnega vašega nasveta, izkušnje ipd., kako ste se tega lotili - tako miselno kot praktično

Hvala že vnaprej!

Titikaka

Titikaka  

član od: 13.9.2008

sporočila: 128

4. maj 2011 19:08

Dragi vegetarijanci, prosim za pomoč.

Prosim ne me takoj "napasti", če sem zgrešila forum za to vprašanje; na prvi pogled se mi je zdelo najbolj primerno.

Vegetarijanka sem že 13 let, označila bi se kot lakto-vegetarijanka. Kuhati sem se naučila kot vegetarijanka pred približno petimi leti, kar pomeni, da še nikoli v življenju nisem ne kupila ne skuhala ničesar mesjega ali ribjega. Od vedno se mi je to nekako upiralo, čeprav sem vedela, da bom enkrat morala tudi to preseči.

No, problem se pojavi, ker moj partner pač ni vegetarijanec. Pravi, da mu je moja kuhinja zelo všeč in večinoma poje vse, kar mu skuham, vendar pogrešam ribe in/ali meso. Sedaj imam problem, ker se mi kuhanje mesa in rib upira in ker tega tudi ne znam. Pa tudi veselja nimam se tega naučiti. Hkrati pa vem, da pač nekako to moram preseči, ne vem pa kako. Zelo bi bila vesela kakšnega vašega nasveta, izkušnje ipd., kako ste se tega lotili - tako miselno kot praktično

Hvala že vnaprej!

Titikaka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15830

4. maj 2011 19:21

Zdi se mi, da imaš nek hudo močan razlog, da se ti celo priprava mesa in rib upira, ne glede na to, da tvoj partner to je. Kar nekaj vegetarijancev poznam in vsi svojim partnerjem in otrokom prirpavljajo mesne obroke, sami jih pa ne jedo.

Kaj vem, kaj ti svetovati. Enkrat pač "skoči v vodo". Prosi partnerja, naj on pripravi meso - ga nareže, marinira, ti ga pa potem le z vilico daj v ponev in obračaj in cmari in kuhaj, dokler ni gotovo.

 In pomisli: kaj pa če on tebi ne bi zmogel pripraviti zgolj zelenjavnega obroka? Zakaj bi ti ga tudi prirpavil, če ti njemu ne moreš mesnega? Kar pričakujemo od drugih, da storijo za nas, storimo tudi mi za njih, in ne počnimo drugim tega, kar ne želimo, da bi oni storili nam.  Mogoče ti bo ta razmislek pomagal, začinjen z ljubeznijo do partnerja.

 

Mamamia

mamamia

saskia02  

član od: 17.5.2010

sporočila: 53

5. maj 2011 19:10

najprej povej ali si se pripravljena mesa tudi fizično dotakniti, ga rezati? 

če je odgovor NE, potem boš zelo težko kuhala. za začetek bo šlo (meso na žaru npr), potem pa se boš morala psihično pripravit in naredit nov korak v življenju (in zarezati v tisti kos mesa) ali pa opustiti misel, da boš kuhala mesne jedi. 

če je odgovor DA pa sploh ni problem. tudi kuharji ne probajo zrezka, ki ga pripravijo gostu. s časoma boš tudi žlico od mesne omake polizala, da boš videla, če je dobolj slana. ves čas ti ne more nekdo mesa rezat in obdelovat. mesarja itak navadi, da ti da zrezek za eno osebo, piščanca brez kože ipd. za eno osebo je običajno 12-15 dkg mesa, 10 čevapov,.... upam, da ima tvoj partner dovolj potrpljenja.

jaz glede jedi ne kompliciram. meso je vedno na isto foro, priloge so pa pri nas bogate.... zato so jedilniki bolj pestri, kot če bi vsi jedli meso in bi se zmrdovali nad zelenjavo. golažev, segedinov, pečenk in podobnega jaz ne kuham, to se je v gostilni. 

poglej še ZS, da ne bom tu smetila z recepti, ki ne pašejo v temo o vegetarijanstvu. 

ps: vpiši se v kakšen kuharski tečaj

Titikaka  

član od: 13.9.2008

sporočila: 128

6. maj 2011 16:25

Do sedaj sem zmogla samo dati lososa iz ovoja na solato.... sem pa to storila z rokavicami:)

Načeloma mi ni do tega, da bi se dotikala mesa... mogoče bom poskusila, kot ste mi svetovali, s kakšnimi preprostimi recepti in z rokavicami...

Hvala za mnenje in spodbudo.

Titikaka

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

3. jun 2011 17:23

Včeraj: Pečena zelena in krompir ( v pečici).

Danes: Grahova kremna juha s korenčkovimi žličniki ( Naturetin recept). 

Vesnuska

cobiss  

član od: 4.6.2011

sporočila: 32

4. jun 2011 17:35

Zakaj bi sploh to počela, če je očitno proti tvojim načelom (popravi me, če ni tako). In kdo pravi, da morajo samo ženske kuhati? Eh.

cobiss

neznan uporabnik

4. jun 2011 18:40

Res je. Če ima ostalo rad kar narediš, se bo pa ja krucifiks sam naučil ribo spečt in zrezek. Jaz sem vsejed, ampak jaz osebno bi si sam spekel ribo al zrezek, če bi videl,da meni ljubljena oseba tega iz onega al drugačnega razloga ni sposobna narediti. Če ne bi znal, bi pa vprašal koga. Naj se nauči. To je zgolj moj droben nasvet, če se imata rada in tralala...

 

Multivitamin

multivitamin

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

5. jun 2011 8:08

cobiss je napisal/a:

Zakaj bi sploh to počela, če je očitno proti tvojim načelom (popravi me, če ni tako). In kdo pravi, da morajo samo ženske kuhati? Eh.



cobiss

 

JJ

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

8. jun 2011 8:27

Včeraj: Solata (rukola, koruza, olive, češnjev paradižnik, kocke popečenega tofuja).

 

Vesnuska

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti