Vegetarijanska kosila

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

5. maj 2007 21:31

Midva z mozem sva na "tej strani oceana" ze dobri dve leti. Prvi teden, ko sva prisla sem, sva jedla zunaj. Pa ne v fast foodih, kjer je hrana res zanic ampak v eni druzinski restavraciji, kjer sva kar dobro jedla (dokaj kvalitetno meso in tudi zelenjavo) in ni bilo pretirano drago. Od takrat pa mislim, da sva zunaj jedla manj kot desetkrat, ker si raje sama kuhava. Glede hrane je res, da je bolj kvalitetna roba malo drazja. Kupujeva bio pridelano zelenjavo, ki je malo manjsa in bolj okusna. Za to, da so v ZDA debeli niso krive le vse tiste njihove omakice, ampak tudi to, da se narejena hrana (v fast foodih, ki jih je vec deset razlicnih) dobi na vsakem vogalu in za malo denarja (ceprav slabe kvalitete). Tudi porcije so ponavadi prevelike! Pa sigurno popijejo prevec pijac s sladkorjem, kot so Coca-cola ali Pepsi. Sedaj so tukaj kar bitke kako spremeniti njihov nacin zivljenja in prehranjevanja, da bi zmanjsali stevilo debelih. Na Univerzi je celo program za shujsevanje in ce vidijo, da napredujes, ti dajo neke tocke, ki se bodo na koncu leta "pretopile" v dolarje, ki jih bodo lahko posamezniki uporabili za nakupe na amazon.com. Pa se to: rizota z morskimi sadezi, za posladek pa cesnjev strudel. Lep pozdrav v Slovenijo in prezivite lepo nedeljo!!!! Jerneja USA

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

6. maj 2007 22:40

Trenutno se mi za jutrišnje kosilo peče musaka iz krompirja in zelenjave s sirom, zraven bo solata. Če bom imela kaj časa, bo nastal jutri še jabolčni zavitek, ker moram porabiti jabolka. Pesnica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

7. maj 2007 4:24

hihi, ann, jaz sem vedno veliko jedla - to je bila pobožna želja moje mami, ko me je nosila - namreč, moja ljuba starejša sestra ni marala jest nič razen keksov in banan in mam si je celo nosečnost z mano želela, da bi pa ta otrok rad jedel... no, ne vem, koliko je fora v tem, ampak želja se ji je vsekakor uresničila... Sem ji rekla, da to ni fer, ker za sestro si je pa želela velike prsi in za brata lepe zobe, jaz pa dobim to, da rada žrem, hehe No, pa pravi, da je to povezano z ljubeznijo do življenja itd... skratka ven se maže ampak naj ji bo, saj sem res srečno bitje... Koliko dava za hrano, hm, težko vse preračunat, približno toliko kot za položnice za stanovanje, tako na pamet, ampak takole približno: 1x na 14 dni greva v taveliko nabavko v hipermarket, zato ker se nama to nekak najbolj splača - nimava ne časa ne živcev, da bi vsako živilo hodila iskat na svoj konec in lažje je vse skup kupit na enem mestu... Tam dava vsakič okoli 100E ziher, zadnjič sva dala pa recimo 180... Res pa je, da so tu not še čistila in higiena... Res pa je tudi, da greva potem še skoraj vsako soboto na trg in tam tudi kar precej pustiva za sadje in zelenjavo v glavnem... Sem še v tolarjih, ampak recimo redko manj kot 7 jurjev, se pa zgodi, da precej več... Nisem samo jaz ješča, je tudi moj fant... (ja, gliha skup štriha:) Sladkarije mava pa res oba rada, res je! Nekak mora bit kaj sladkega vsak dan, magari sladoled ali kaj podobnega... ja, časa tudi precej porabim v kuhinji, to sigurno, včasih se na hitro znajdem, večinoma pa - sploh če sem doma - je pa kar kako ornk kosilo:) Rada sprobavam nove jedi in potem vedno nekak tako pride... Pa moj ljubi je tečen, če je lačen, jaz pa zagovornik preventive, hehe... kako uro, dve na dan, gre kar hitro za kuhanje... Je pa res, da ko imaš prakso, imaš tudi raviole zelo hitro narejene... Mafine pa sploh... Danes sem recimo se takole na hitrco odločila, da bom naredila domače raviole, mišljeno je bilo, da naredim nekaj na hitrco... Pa so mi padli na pamet in sem jih morala dat ven, hehe:) No, kljub vsem prigodam, so bili na koncu pa čisto super;) Polnjeni s 3 nadevi: skuta s pestom, brie in kraški zašinek. (zadnja dva zato, ker je zmanjkalo skutnega nadeva, ko sem sprobavala en nastavek za raviole, ki je plastičen, kar pomeni, da ne reže dobro, kar pomeni, da je vse skupaj spacal in mi je zato zmanjkalo nadeva, saj sem dobila več testa, ko sem vse skup vmesila...) Pa mi je bilo škoda naredit rezance, ker pride jutri oče in jih je vesel in sem hotela naredit malo več še zanj... Pa sem pogledala v hladilnik in je bil brie za porabit, pa zadnjič nama je oče kraški zašinek prinesel... in so se rodili novi ravioli:) Priporočam, da vedno (kadar se vam da, seveda) naredite raviole z več nadevi, ker je res boljše in bolj zanimivo, ko ješ:) Aja, preliti so bili pa z žajbljevim maslom, krasno paše, je še mami pohvalila:) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

7. maj 2007 4:34

Pesnica, hvala za recept! Veš, da sem ravno danes delala testo po zelo podobnem receptu - pol kile moke, 3 jajca, 100 ml vode, ščep soli in 2 žlici olivnega olja? Nasveti mamic s 4 otroki vedno zelo dobrodošli, kar na dan z njimi, hehe:) Nikoli ne veš, pri koliko se bo nama ustavilo, hehe:) Sicer pa smo bili tudi mi precej velika familija in nekak majo vsi radi domače testenine, tako da ta tvoj nasvet že zdaj na veliko uporabljam:) Jih pa nameravam naredit za v zmrzovalnik prav za tiste dni, ko bom prišla nazaj v dveh kosih, hehe:) Da se ne bo treba fantu preveč še s kuho ukvarjat, če bom jaz še švoh... Ker bo verjetno navdušen in zbegan od česa drugega;) Aja, včeraj pa sem naredila kremno cvetačno juho in domač kruh s skuto. Predvčerajšnjim sva se ravno vrnila in sva jedla pri fantovih, ni bilo vse vegi, ampak evo vegi del:krompirjevi svaljki, prepražena zelenjava in pečene postrvi. Aja, pa še današnja sladica: čokoladno-mandljeva potica. Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

7. maj 2007 4:42

Reca in ann, hehe, veš kak je hec s tem "za čez"... Ko smo bili mali, smo izumili takoimenovani "sladki kot", v naši družini imamo namreč dedno take želodce, da imajo poseben prostor, ki je sladki kot in tja not ne more nič drugega kot sladkarije... Ne glede na to, koliko si pojedel, sladki kot ni poln, če nisi pojedel nič sladkega... Ali z drugimi besedami - za sladko je vedno prostor:) No, pazi ta hec zdaj - seveda to razložim svojemu najljubšemu fantu in on me malo čukasto gleda - če se ornk naješ, pač ne moreš več nič več pojest... no, trajalo je par let, da se je še njemu izoblikoval tale sladki kot, torej stvar ni samo dedna, ampak celo nalezljiva! Tako zdaj mora bit vedno še nekaj sladkega na mizi po kosilu... Če se pa res mudi, pa vsaj za večerjo... Ali pa za zajtrk... Ampak res, zdaj ima tudi on sladki kot, ne moreš verjet! Sicer sva pa midva testirala libanonsko hitro prehrano na najinem izletu:) Ampak ne v libanonu, da ne bo kdo mislil... Veri

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

7. maj 2007 9:22

Hrana dol je v redu, če primerjam, kako je bilo 6 let nazaj... Bljak...

Zdaj dobiš čipse v majhnih pakiranjih!!!! In še veliko takih stvari... Pa se mi je zdelo MANJ debelih ljudi, kot 6 let nazaj. Zdaj vsi tečejo, laufajo, se ukvarjajo s prehrano, česar prej nisem zasledila v tolikšni meri. Saj veste, kaj naredi en film kot je bil oni o McDolnaldsih v Ameriki. Pa še izobražujejo jih o zdravi prehrani. Povsod zaslediš to!!!

In tam so znane zajtrkovalnice, kejr lahko naročiš recimo banana split z musliji in jogutrom. (kar zdravo, a?) Tko da ni vse tak bav bav... Ali kaj sadnega, smoothije... Pa kjerkoli sva naročila, sao se vsi zgražali, da bova lačna. Ker sva naročila small porcije. Pa so še vedno tok velike, kot pri nas največje. (pač ne morem spit 2 l pijače čez obrok... ne gre...). Poleg tega velikokrat dobiš eno porcijo, drugo za 1/2 cene. Kave sploh ne pijeva. Blazno dobri so 100% sokovi in 100% smoothiji, imaš na embalaži točno napisano, da je not 1 banana, 2 jabolki, 6 borovnic, 2 robidnici... Pa te organske trgovine; Whole foods. Meni so bile fascinantne.

Mislim, midva sva hodila ven jest, ko sva bila lačna. In se ne nažirat. In gleda na to, da sva veliko migala, hodila... se mi zdi da sem celo kako kilco dol dala. Moj mož pa sploh... Res je, da sem šla v kak fast food, ker mi je pač zanimivo, kaj se tam je. (Pri nas ne grem nikoli). In teh 14 dni me ne bo ugonobilo. Poleg tega sem še kuhala doma in pekla kruh... Pa hodila sva h kolegom in sorodnikom na obisk, kjer smo tudi jedli... In potem večinoma ješ zunaj...

Moja kolegica ne kuha nič. Pa ne jesta slabo, junk in to. Ampak je v trgovinah mogoče dobti vse kar ti pade na pamet. Zakaj bi potem zgubljal čas in to pripravljal doma? Saj sta bila vesela, da sem jaz kuhala, jasno... Ona strogo ločuje beljakovine z zelenjavo in maščobo in ogljikove hidrate z zelenjavo. Sadje je posebej. In to vse lahko kupiš... Ona je pač to vse odnesla v službo za cel teden... Midva sva se pa potepala in tudi jedla vmes. In ko greš na dopust, pač ne gledaš na to, kok boš prišparal, da boš jedel samo kruha ali ne vem kaj, no... Pač, po navdihu. Enkrat SubWay, drugič pizza, spet drugič kak blizzard, sladoled... Možnost imaš v ZDA nešteto... In tudi okusno.

In tokrat mi je bilo všeč. Vse. Ona ima zdaj lepo hišo, pospravljeno! (6 let nazaj smo bili kot v smetnjaku, da ne govorim o avtu...). V hladilniku so zdravi prigrizki.

Hrana je sicer malenkost dražja kot pri nas, je pa vse urejeno. Solata spucana v vrečkah, začimbe spucane. Ni tko kot pri nas, ko kupiš solato in jo vržeš pol proč, ko jo čistiš...

Da ne govorim o shoppingu. Kaj vse imajo, pa za kakšno ceno. Jaz grem čez 2 ali vsaj leto kasneje spet dol... (pa tudi če bi jedla junk food 14 dni, bi potrpela...) Pa močno upam, da drugo leto pridejo spet sem na obisk...

 

lidka

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

7. maj 2007 9:54

Aja, danes nimam pojma, kaj bomo jedli. (Imam totalka prazen hladilnik, sem brez sadja, zelenjave. Po službi prvo shopping, pol pa domov...)

Dons bi meni prišel prav kak fast food, doma... 

lidka

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

7. maj 2007 13:28

od včeraj mi je ostala še mešana solata iz pire, čičerike in špargljev. Bo verjetno samo kakšen šmorn zraven. Jutri pa špargljeva juha, pa borovničevi cmoki. klavdija

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

7. maj 2007 13:52

Veri, poznam to in če jaz ne dobim po kosilu nekaj v sladki kot se mi zdi, kot da nisem nič jedla, kot da nisem sita. Tega sem navadila tudi moža. Lidka, si že nazaj? Danes za kosilo pa ena dobra rižota z domačimi šparglji in paradižnikom. Špargljev je res skoaj toliko kot riža in to je to. Za čez, se mi pa še ne sanja. Bo že nekaj. lp Vesna

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

7. maj 2007 21:49

Zelenjavni polpeti, kuhan ješprenj in grahova omaka. Z mojim štiriletni sinom sem imela težave, ker ni hotel jesti zelanjave. Solate ima rad, druge zelenjave pa niti poskusiti ni hotel. Nekoč smo imeli na mizi grah, pa mu reče najstarejša hčerka, da kdor je grah, zna dobro brcati žogo. Seveda je mali takoj hotel poskusiti malo graha in zelo v kratkem času je postal ena od njegovih najljubših jedi. Metoda se je obnesla tudi pri drugih vrstah zelenjave: brokoli pomaga pri plezanju, zelje pri teku, stročji fižol pri plavanju in kisla repa pri kolesarjenju. Pesnica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti