Testo v multipraktiku

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

15. sep 2005 8:31

Veri, tale MUM imam že preko petnajst let, ker sem ga kupila še iz konsignacije. Ga ne dam za nič na svetu in tudi hčerka si je nabavila sličnega. Tako, da ni problem v starosti aparata. Moj ima še kakšnih 100W manj kot ti, ki jih zdaj prodajajo. Meni se zdi sploh odličen za stepanje smetane, beljakov, biskvitnega testa ipd. V kompletu je blender, mašinca za mletje mesa, kateri sem dokupila še nastavek za mletje orehov. Da se dokupit tudi posoda za izdelavo sladoleda, pa se mi zdi nekam majhna. Vlečeno testo in testo za rezance pa delam v multipraktiku, ker ima več obratov in je hitreje narejeno. LP

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

15. sep 2005 10:06

Hja, imamo vsak svoje mnenje in vsak svoje potrebe. Dolgo sem iskala zase primeren multipraktik, predvsem za mesenje testa. Sekljalnika niti toliko ne potrebujem, za vsakodnevno rabo rajši manjšega poleg paličnega, za kaj večjega tako imam stari multipraktik. Pri vseh me je motila tista luknja v skledi, brez katere običajno ne gre - dokler nisem zagledala tega Boschevega MUM4 (konkretno imam ravno tega iz sedanje akcije, tj. MUM4625, kupila sem ga pred kakšnim letom). Dobro sem preštudirala MUM4 in MUM7. Sedmica je močnejša, večja, bistveno dražja. Odločila sem se, da je za moje povprečno gospodinjstvo štirica dovolj, tudi 550 W je kar v redu. Izkušnje po enem letu: - smetano res dolgo stepa in nekako na mehko, poleg tega se jaz osebno vedno bojim, da bom zgrešila pravi trenutek pred maslom, zato jo še vedno raje stepam z ročnim mikserjem, tudi za manjše količine je boljše - sneg stepa dalj časa kot ročni mikser, razlog je verjetno podoben kot smetana; glede na to, da ni treba stati zraven, medtem pač počnem druge stvari, stepe pa v vsakem primeru - za biskvitno testo je MUM4 idealen, biskviti so opazno bolj rahli in boljši, samo dolgo moraš pustiti stepati, da nastane res fina krema in se sladkor stopi - za mafine, marmorni kolač in podobno je super - za vlečeno testo super (nazadnje sem delala z 80 dag moke, brez težav) - za kvašeno testo super (zaenkrat sem delala s 1/2 kg moke, ker več ne potrebujemo; sicer posoda nekaj opleta in škriplje, vendar ni nobenih težav; prijateljica dela tudi z 1 kg moke) - delam tudi maso za palačinke in šmorn - super za medenjake, piškote iz ovsenih kosmičev in podobno, kar se mora dobro premešati in prepojiti - z drugimi nastavki meljem drobtine, ribam jabolka, korenček ipd. Moje mnenje: za nič ga ne dam od hiše, še druge nastavke bom dokupila, predvsem še eno posodo za mešanje, mesoreznico, nastavek za piškote in blender. Največ mi odnese, da dam mešat in lahko naprej pripravljam, tehtam druge stvari. V isti skledi lahko potem dodam še druge sestavine in delam naprej, v tisti z luknjo se ne da normalno delati. Sam stroj zavzame malo prostora (brez sklede), kar je pri meni tudi pomembno, saj ga hočem imeti stalno na pultu. No, tako, pa sem že napisala eno oceno gospodinjskega aparata, samo copy-paste prenesemo v novo rubriko, ali ne? ) LP Fani

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

15. sep 2005 10:13

Lijana, to mi nikoli ni bilo zares jasno. Ali vlečeno testo dejansko delaš v običajnem multipraktiku z rezilom, s katerim običajno sekljamo zelenjavo? Nekako mi ne gre v glavo, da nož "reže" testo. Tudi to je bil eden od razlogov, da sem iskala multipraktik, ki testo mesi. LP Fani

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. sep 2005 10:52

Hmmm... Ampak vse to zna naredit moj navadni mikser na stojalu! Tak kot ga ima tjas. In to zelo hitro. Jaz sem totalno srečna, ker se je prejšnji pred nekaj leti pokvaril in imam zdaj dve posodi, ki obe pašeta na tega - to je super praktično, sploh za biskvite! Lepo ločim jajca, beljake v eno posodo, dam, da se stepa, medtem natehtam sladkor, ki ga dam k rumenjakom v drugi posodi. Ko je sneg stepen, zamenjam posodi, da stepa rumenjake s sladkorjem, včasih dodam še žlico vode, če so jajca manjša, med tem natehtam še ostale sestavine, kar na tehtnici zmešam moko, pecilni prašek in kakav in namažem tortni model - medtem ravno stepe še rumenjake s sladkorjem v res lepo peno! Zdaj samo fliknem k rumenjakovi peni sneg iz beljakov in moko s pecilnim, zmešam čisto na hitro in vlijem v pekač. nimam več kot 15 min. dela! zakaj dajem sneg k rumenjakom in ne obratno? Zato ker se posodo od snega samo malo splahne, pa je čista! če bi delala obratno, bi mela obe posodi umazani od rumenjakov in sladkorja in bi obe morala pomivat... Ta mikser na stojalu ima tudi nastavke za gnetenje testa, ki delujejo, samo jih skoraj nikoli ne uporabljam, ker rada mesim in sem navadno hitreje gotova, če sama zamesim kot če to naredi strojček, ki ga moram potem jaz pomit... pravtako delam tudi vlečeno in testo az testenine kar sama, ker mi je lažje zamesit 1-2-3 in obrisat pult, ki ga moraš itak na koncu vedno umit, kot pa pomivat cel multipraktik, ki ima 3 dele (posoda, rezilo, pokrov), pa še lopatko, s katero postrgaš testo iz posode! Hehe, kot ste verjetno že opazile, ne maram pomivat posode Rada delam tako, da je čim manj umazanega, pa tudi testo naredit se mi zdi še najmanjši problem, zato me verjetno ni navdušil... Ker smetana je bila res bolj mehka, Fani imaš prav, pa sneg tudi, meni pa je všeč, da je hitro stepeno in do katerekoli trdote želim:) Zato se mi zdi mikser s stojalom super, prav tako daš stepat in greš stran, pa sam naredi, tudi marmorni kolač in podobno... Pa seveda palačinke,... za kvašeno testo je itak najboljši kruhomat, ker še vzhaja, pa še tega nikoli ne uporabljam za testo, ker je hitreje, če ga kar sama zamesim in dam vzhajat. Tak da nekak ne vidim nekih hudih prednosti tega muma... Saj vse to znajta moja strojčka - mikser in multipraktik... (pa sem sicer velik navdušenec nad kuhinjskimi igračkami, kot ste verjetno že opazili/e) A sem kaj spregledala, zna še kaj, za kar jaz ne vem? Ali je fora samo v tem, da ga imaš namesto mikseja in multipraktika, ki sta pač sicer ločena strojčka? Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. sep 2005 10:54

Fani, vlečeno, sploh pa krhko testo se res da naredit lepo v multipraktiku z reziom, res, nož reže testo, ampak verjemi, da rata - ali pa probaj:) Jaz ga sicer za testo razen izjemoma ne uporabljam, ker se mi ga ne da čistit, v bistvu ga uporabljam samo za čebulo, oreške in čokolado nasekljat, zelenjavo rajši sama zrežem na poljubne oblike in velikosti, testo prav tako. Veri

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

15. sep 2005 14:52

Ja Fani, vlečeno testo ali testo za rezance vedno delam v multipraktiku. V mumu se ne spomnim, da bi ga kdaj delala. Lepo se v multipraktiku naredi kaša za jušno zakuho. Notri daš eno jajce in caa 5 žlic moke in daš mešat. Če se kaša ne naredi, dodajaš moko toliko časa, da dobiš pravo velikost kaše. Več je moke, drobnejša je. LP

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

15. sep 2005 23:25

Hja, ampak pri mojem mikserju s stojalom me moti moč, oz. to, da moči nima. Primerjajte 200W ali pa 550W!!! Moj trenutni se matra že kadar več kot dve minuti stepam jajca za biskvit - je že vrel in tule... Prav zato me ta MUM mika, poleg tega, da lahko dokupiš vse ostale nastavke, kot je mlinček, blender in še kaka dodatna posoda. No, vsak od nas ima svoje preference, tudi v kuhinji! Mislim, da je Fani s svojo oceno MUMa vsaj mene prepričala. Ko dam prenovo kuhinje skozi, grem v nabavo! (...še 4 dni, še 4 dni moram zdržati z razdejanjem v stanovanju, pol življenja po škatlah in brez kuhinje.... pol pa končno spet normalno življenje - vsaj upam, da ga ne bodo v Sponi še kaj zabiksali s kuhinjo!) tjas

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

19. sep 2005 10:26

Res je, da ima vsak svoje potrebe in želje, saj zato pa je hvalabogu več reči na voljo. No, če jaz še malo nadaljujem. Mene je prepričalo tudi to, da sem približno takrat obupala nad svojo mesoreznico, paličnega pa imam žal brez majhne posode za sekljanje (in nikakor noče crknit, da bi imela izgovor za nakup drugega ) Na tale MUM je možno dokupiti mesoreznico, nastavek za piškote, mletje, manjši blender. TAkrat sem mislila še posodo za sladoled, pa vsi pravijo, da je premajhna, domači pa imajo tako raje kupljen sladoled . In tako bi/bom imela namesto več strojev samo enega. Pomislek je sicer, da multi-variante niso tako dobre, kot namenski stroji za točno določeno reč. Vendar mesoreznico potrebujem samo nekajkrat letno, tako se mi niti ne gre za to, da bi bila res dobra. Se mi pa pozna pri prostoru v kuhinji, ki ga ni nič preveč. Če imam nek stroj v kleti v shrambi, se bo tistih nekajkrat na leto zmanjšalo enkrat na dve leti , pa če je stroj še tako dober. Opozarjam pa tiste, ki so navajeni multipraktika z rezilom (glavna uporaba sekljalnik), da je to bolj mutipraktik z glavno uporabo priprava testa. Hecno, tudi jaz zelenjavo (in tudi čebulo in česen) na koncu ročno sekljam, pa če se še tako pridušam, da imam/nimam stroja. Tako je vseeno najbolje, ravno prav narezano, na koncu koncev tudi dovolj hitro. Ja, Veri, mikser s stojalom dela vse to in je čisto v redu, kar veselo ga uporabljaj, sem ga imela in poznam. Razlika z MUM je moč in možnost dokupa drugih strojev. Sama nimam kruhomata, tako sem pogrešala kvašeno testo. Vsa testa rada delam s strojem zato, ker se mi vedno mudi, tako med mesenjem lahko nosim na pult druge sestavine in predvsem - imam čiste roke. Z rokami od testa ne moreš vmes delati nič drugega. Vsak ima pač svoj sistem... In pri tem MUM se mi zdi še najmanj pomivanja, namreč v isti skledi lahko delaš naprej, ker nima luknje, neko skledo pa je tako treba pomiti. V pomivalni stroj dam samo metlico (ali kavelj) za mešanje, to je vse. Pokrova ne uporabljam, saj testo običajno ne šprica naokoli. Ja, točno, multipraktik sekljalnik brez pokrova sploh ne dela . No, pa imamo res kompletno oceno aparata. Tjaš, upam, da boš tudi ti tako zadovoljna kot jaz. Preberi si še razprave na med.over.net, iskalec nastavi za dobro leto nazaj (multipraktik, MUM ipd.), pa boš dobila kar nekaj gradiva. LP Fani

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

19. sep 2005 10:27

Veri in Lijana, hvala za odgovor za testo z rezilom. Sedaj res verjamem. LP Fani

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

19. sep 2005 12:19

Mene pa zanima še cena tegale MUM. LP riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti