18. maj 2005 9:58
S koriandrom je pač tako, da sta vonj in okus tako specifična, da vsakomur nista všeč. Korenino uporabljam pri določenihtajskih jedeh in se kuha, vedno je dodam čisto malo, da okus ne prevlada nad drugimi. Listje pa uporabljam pretežno samo za okras oziroma jed potresem, tik preden jo postrežem. Aroma se sprosti in jed ima prijeten vonj; piščančja kokosova juha brez koriandra ni tisto ta pravo, pa še kakšna druga jed. Je pa to seveda stvar okusa.
Pre kuhanjem je jasminov riž potrebno spirati, tako so mi povedali na Tajskem, zakaj pravzaprav pa sem pozabila. Lahko pa pogledam v kakšno knjigo, gotovo mora biti kak razlog.
Pečen riž pa pripravljam tako, da riž skuham dan prej in ga čez noč pustim v hladilniku. Če ga delam pečenega brez dodatkov, ga po obrokih dodajam na dobro razgreto maščobo in mešam, da se zrna ločijo, na koncu dodam sojimo omako. Praviloma pa ga pripravljam z zelenjavo ali z mesom ali z obojim, pa z dodatkom jajca. Iz jajca spečem omleto in jo razrežem na trakove ter pustim na toplem. Na maščobi opražim česen in ingver, dodam meso in ga pražim, da je porjavi, potem dodajam na koščke zrezano zelenjavo. Potem pride na vrsto riž, po obrokih seveda, da vsako zrno vpije maščobo oziroma sokove, ki so jih pustili meso in zelenjava. Vmes dodam še sojino omako (za kitajsko varianto) ali ribjo omako (tajska varianta). Čisto na koncu dodam razrezano omleto in narezano mlado čebulo, če gre za kitajsko varianto pečenega riža lahko dodamo tudi na kocke narezano šunko, za tajsko pa sušene rakove repke.
Če delamo pečem riž zgolj z zelenjavo, prav tako začnemo s česnom in ingverjem, lahko dodamo tudi na polmesece zrezano čebulo, potem pa zelenjavo, kot si jo izberemo. V vsakem primeru pa naj bo v pečenem rižu mlada čebula.
Sicer pa je variant tooiko, kot je kuharic. Edino železno pravilo za pripravo pečenega riža je, da mora biti ta prej kuhan in ga hladnega dodajamo v razgreto maščobo.
Mamamia
mamamia