Neznano sadje

Anze_Svajger_SCRM  

član od: 2.12.2001

sporočila: 151

14. dec 2004 20:57

Kaj ima kdo idejo, kje se da dobiti sadike oziroma semena za zgoraj omenjene rastline? Jih je težko gojiti? BTW, spomnim se, da sem enkrat po TV videl rastlino, katere sadeži naj bi bili odličnega okusa, vendar zelo smrdijo (zaradi amonijaka, če se prav spomnim). Ima kdo idejo kako se reče temu?

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. dec 2004 21:01

Sadike kunqvata dobs v drevesnici na Brezovici. Lahko se pa zgodi da jih imajo tudi v Gardeniji na Nazorjevi. lp Vesna Vesna Milek Recko Sporočilo je spremenil(a) Reca dne 14. dec 2004 21:02:36

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

14. dec 2004 21:14

Najlepša hvala. Že pišem. Kakusova figa je plod Opuntia sp. Vrste kaktusa. Drugače pa lahko večino tropskih rastlin vzgojiš iz semen, ki so v sadežu. Navadno je dovolj, da jih dobro opereš, odstraniš mesnato osemenje, vtakneš v vlažno zemljo in pokriješ s prozorno pvc vrečko ter postaviš na okensko polico najbolje nad radiatorjem. Sama sem tako vzgojila liči, karambolo, mango in avokado. Seme se navadno ne sme izsušiti. Tako da sadež poješ in seme takoj v zemljo. Težava nastane, ko stvar začne rasti. To pa je že čisto drugo poglavje. Pa veliko uspeha lp ps. Smrdeč je pa mangostan ali pa durian. Eden od teh dveh, spomnim se pa ne kateri. Tega pa pri nas ni mogoče dobiti svežega, ker.... ga nihče noče dostavljati...hehehe juhica Sporočilo je spremenil(a) juhica101 dne 14. dec 2004 21:16:08

Zara-Marisa  

član od: 12.6.2003

sporočila: 351

14. dec 2004 22:42

Mmm, opuncija je super in vsebuje veliko C-vitamina (no, ja - vsaj tista v Afriki). Moraš pa biti pazljiv pri lupljenju, ker ima zahrbtne bodice (jih ne vidiš ampak čutiš). Pečke pa ... v opuncijah, ki se jih kupi pri nas, so bolj izrazite kot pa če bi isti sadež jedel v "naravnem okolju".

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

14. dec 2004 23:15

Kumkvat se ponavadi dobi tudi v kalia centrih in raznih cvetličarnah (nazadnje sem ga videla v sparu na vicu). Jaz ga ponavadi narezem na kolesca in pocasi ga zauzijem. Pri kaktus figah pri nas imam izkusnjo, da nimajo skoraj nic bodic ampak res previdno pri lupljenju, ker so nekatere tako majhne in zelo boli!!

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

15. dec 2004 6:02

Vse, ki uživate te vrste sadja (tudi pomaranče, madarine, limone..) bi opozorila, da jih pred uporabo, oziroma ob prihodu domov (iz trgovine) takoj operete. Sama sem se prepričala, da je to zelo važno. Higiena v teh deželah, kjer raste to sadje, ni na visokem nivoju. Pazite! Lp Sporočilo je spremenil(a) Migla dne 15. dec 2004 06:03:27

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

15. dec 2004 8:02

juhica, smrdeč sadež je durian. V Tanzaniji na primer ga je prepovedano nesti v avtobus ali vlak, pa tudi v kino, cerkev, zdravstveni dom. Iz tržnice moraš iti peš domov:) Zaradi smradu ga nisem mogla jesti, moj fant pa ga je imel zelo rad, ker je sladkega in prijetnega okusa. Če lahko odmisliš vonj. Strinjam se z tistimi, ki pravijo, da je pri nas kupljeno eksotično sadje samo senca pravega. Najbolj pogrešam banane in ananas. Prvič vidim, da pri nas prodajajo chirimoyo? Čirimoja velja za najslajši sadež na svetu. Izvira iz andskih dolin na amazonski strani južne Amerike. Velikost: debela pomaranča, rahlo podolgovate oblike, zelene barve, koža je mrežasta. Za debelo lupino se skrivajo kratki in debeli krhlji, ki so nepravilno razporejeni. Sadež je tako sladek, da ne moreš pojesti niti enega. Pri nas je še nisem videla, pa tudi drugje po Evropi ne. Mogoče ga bom sedaj kupila in obujala spomine na Peru... Anže, na netu je cel kup spletnih trgovin, kjer naročiš semena. Pred nedavnim sem iz Nemčije naročila neke eksotične rastline, ki jih še nisem posadila, ker čakam, da bo pomlad. Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 15. dec 2004 08:03:45

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

15. dec 2004 9:05

Mi kaktuse figalindie, kot jim rečejo, jemo v J Italiji v neomenjenih količinah. Stric si vzame čas, jih olupi in očisti cele pladnje, kar postavimo v hladilnik, potem pa po potrebi in želji, kolikor komu poželi srce... lp, lidka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

15. dec 2004 9:39

Iz kumkvata je dobra marmelada, je sicer sama še nisem delala, samo degustirala. Jih je pa na Krfu kolikor hočeš. Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti