9. avg 2016 8:42
S podobnimi temami smo se že ukvarjali, morda palahko s tvojim predlogom nadaljujemo.
http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4738
Imam kar nekaj izkušenj s pripravo jedi za več gostov, običajno 10 d 12, nekajkrat na leto nas je pri mizi sedelo 14, rekord pa imam 27 v domači dnevni sobi ...
A bi težko napisala, kako se lotim priprave, sem namreč izrazit improvizator.
Vsekakor pa najprej pripravim tisto, kar lahko stoji, ali jed, ki terja nekaj predpriprave, da se potem tik pred zdajci konča. ZA večje ružbe izberem glavno jed, ki se lahko pripravlja v pečici (na primer tole: http://www.kulinarika.net/recepti/12778/mesne-jedi/poca), ali v pečici čaka, da jo postrežem, tako da je dovolj časa za priloge (tudi te zbiram takšne, da lahko brez škode čakajo, da jih postrežem - ajdova kaša, kuskus, krompirjeva rulada z jajčno omleto, rolada iz palačink ...).
Na dan svečanega obeda ali ko pride drućba najprej naredim hladno prejed. Ker lahko čaka, in je takoj na mizi, ko gostje sedejo. Vmes tudi topla predjed ali juha čaka na toplem, da mi kot gostiteljici ni treba stat ob štedilniku ampak sem lahko z gosti. Potem pa je itak pavza pri mizi in v času, ko mi nekdo pomaga znosti z mize ostanke predjedi in krožnike, v miru naložim na pladnje glavno jed in priloge.
Sladico vedno pripravim dan prej. Torta in rolade so le za rojstne dneve, tako da za obiske pripravim kakšno pana coto, ali hruške v rdečem vinu, kaj kremastega ... Da se po dobrem glavnem obroku ne nasitimo še s težkii sladicami.
Glede žara pa: če nas je več, meso vedno mariniram dan prej, potem ga vsaj tri ure pred začetkom pečenja dam iz hladilnika. Vedno nekaj spečem v naprej, kose, ki pač lahko malo čakajo v posodi (vratovina, kotleti, na rezine narezana govedina, piščačji file - na dno posode dam vedno na tanko zrezano čebulo in papriko, malo česna, nekaj sesekljanih zelišč, posolim in popram, dodam malo olja. Meso potem na to spusti malo soka in je čebula z dodatki super dodatek pečenmu mesu). Sproti peemo tisto, kar naj ne čaka - steaki, perutničke, sv. ribica v pršutu ali slanini ...).
Tole za začete. Sem pa nevešča pri otroških jedilnikih, mi smo te slavnosti opravili s doma narejenimi hamburgerji, ocvrtini trakci piščačjega fileja, saj se lahko jedo tudi hladni, s "čiken nugtsi", mini picami, čipsi in smokiji, kar pač manjša in večja mularija rada grizlja na otroških rojstnih dnevih. VSaj na teh res nismo pretiravali z neko kao zdravo hrano. Tam je bolj pomembna igra in druženje, ne pa kaj bodo jedli.
mamamia