Spoštovani uporabniki foruma. Z dovoljenjem uredništva objavljam svojo prošnjo za pomoč pri raziskavi.
Kot se vsi verjetno dobro zavedamo, ima okolje v katerem živimo zelo velik vpliv naše zdravje in počutje. V duhu dandanašnjega tempa in razvoja ali zaradi (pol)preteklih spornih praks, pa se (je) kvaliteta okolja ponekod bistveno poslabšala. Predvidevam, da večino ljudi zelo zanima v kakšnem okolju živi, vendar pogosto nimajo dostopa do takšnih informacij.
Jaz pa od oktobra dalje na Geološkem zavodu Slovenije kot mladi raziskovalec (pod mentorstvom dr. Gorazda Žibreta) raziskujem težke kovine v našem okolju, natančneje v naši atmosferi. Moja doktorska raziskava bo obravnavala težke kovine v hišnem in cestnem prahu ter tleh po celotni Sloveniji. V vseh treh snoveh se namreč kopičijo atmosferski delci, moj namen pa je ugotoviti količino težkih kovin, njihove vire in stanje zraka (ki ga dihamo).
Raziskavo bom izvedel tako, da bom po Sloveniji zbiral polne vrečke iz hišnih sesalcev, nato pa bom v bližini zgradbe, katere prebivalci bodo prispevali hišni prah, vzorčil še cestni prah in odvzel vzorec tal. Vsi vzorci bodo s posebnimi sejalnimi postopki presejani v laboratorijih Geološkega zavoda Slovenije (da se loči atmosferske delce od primesi kot so lasje, vlakna, ostanki hrane ipd). Droben atmosferski prah, ki ga vsebujejo vrečke od sesalcev, bo nadalje kemijsko analiziran na prisotnost 45 kemijskih prvin v laboratorijih v Kanadi. Posebej zanimivi vzorci bodo preiskani pod elektronskim mikroskopom. Rezultati kemijskih analiz vseh teh vzorcev bodo (geo)statistično obdelani, iz česar bom lahko ocenil količino težkih kovin, ocenil njihove vire v okolju (promet, industrija, kontinentalni transport, kurišča, naravni procesi ipd.) in izrisal karte onesnaženja zraka.
Moja mreža vzorčnih mest obsega kar 240 točk po Sloveniji, kar predstavlja velik logističen zalogaj, zato bi vas prosil za pomoč in sodelovanje.
Spodaj se nahajata povezavi do zemljevida in tabele vzorčnih točk, od koder še nisem uspel pridobiti prostovoljcev, ki bi prispevali svojo vrečko od sesalca. Prosil bi vas, da si ju ogledate in mi poveste, če slučajno živite v bližini kakšne od navedenih točk (in ste pripravljeni sodelovati) ali pa poznate koga od tam. Vse kar rabim je vsaj ena polna vrečka od hišnega sesalca ter izpolnjena zelo kratka anketa (1 A4 stran) o lastnostih objekta iz katerega bo vrečka.
Izjemnega pomena je, da zaradi zagotavljanja čim boljših rezultatov raziskave vrečka od sesalca vsebuje malo oz. nič neželenih primesi, kot so ostanki gradbenih materialov (belež, prah od vrtanja ...), kovinskih opilkov, žagovine ali večjih količin zemlje. Prav tako je pomembno da se sesalec ne uporablja za sesanje avtomobila, garaže, kleti, delavnic in ostalih nebivanjskih predelov stanovanja. V poštev pridejo samo gospodinjstva, ki uporabljajo sesalec na papirnato vrečko, ki se po zapolnitvi zamenja. Vodni sesalci, sesalci s posodo ipd. za to raziskavo niso primerni.
Vsi, ki ste iz krajev (ali iz bližine), ki so navedeni na zemljevidu in v tabeli in/ali poznate ljudi, ki so od tam in ste/so pripravljeni sodelovati v tej raziskavi, me prosim kontaktirajte na e-naslov: klemen(pika)teran(afna)geo-zs(pika)si. Na tem naslovu sem dostopen tudi za vsa dodatna pojasnila.
Če boste zainteresirani za sodelovanje v raziskavi, bi vas vljudno poprosil, da ob zapolnitvi vrečke v sesalcu le-to zavijete v PVC vrečko in jo shranite do mojega prihoda, ter mi to sporočite po elektronski pošti. Vrečke bom osebno prevzemal spomladi in poleti, ko bom tudi vzorčil cesto in tla, tako da je še dovolj časa za sesanje tudi, če ste ravno zamenjali vrečko.
V zameno boste prejeli (seveda, ko bodo na voljo) rezultate kemijske analize treh snovi v vašem okolju - hišnega prahu, cestnega prahu in tal, ki bo zajemala 45 kemijskih prvin. Na ta način boste izvedeli v kakšnem okolju živite.
V upanju čim večjega odziva, vam želim prijeten dan še naprej!
Klemen Teran
Povezava do zemljevida: http://shrani.si/f/U/tm/11H5TDEx/karta-s-tocka
Povezava do tabele: https://www.dropbox.com/s/831qklwyrb9b6sn/Seznam%20ma
Temo je spremenil(a) geolog dne 1. feb 2016 12:59