5. jul 2005 12:36
Glede nosečnosti in Montignaca lahko povem, da sva se oba z ženo v drugi polovici njene nosečnosti pričela prehranjevati v skladu z Montignacovo metodo. Nisva ravo pretiravala s kako ekstremno 1. stopnjo, ampak sva se v bistvu le izogibala krompirju, sladkorju ter beli moki in izdelkom iz nje (navadne testenine). Namesto krompirja jeva v glavnem zelenjavne priloge (itak sva oba tudi velika solatarja), polnozrnat riž in graham ali sojine testenine. Kruh pečem sam iz 100% polnozrnate moke. Zjutraj je obvezno na sporedu sadje; najprej sok ene grenivke in še nekaj za čez (jabolko, melona, hruške, kivi) in po 20 minutah še običajen zajtrk s polnozrnatim kruhom, polnozrnati müsli brez sladkorja, jogurti, itd... Odkar jeva na ta način, je imela žena odlične krvne izvide in ji ves čas ni bilo treba jemati nobenih tabletk, s katerimi si nosečnice običajno "bogatijo" prehrano. Uredila se ji je tudi prebava, s katero je prej občasno imela težave. Seveda jeva tudi meso in mleko (predvsem jogurte), a se izogibava mastnemu (predvsem svinjskemu) mesu. Ampak tudi ajdovi žganci zabeljeni z ocvirki so se občasno znašli na najinem jedilniku. :)
Pravzaprav nama je samo žal, da se nisva metode poslužila že prej, kajti v začetku nosečnosti je žena jedla tablete tifol, a sem prepričan, da bi vse te "vitamine" in folno kislino lahko dobila z uživanjem bolj naravnih živil (npr. pivski kvas).
Skratka, nosečnicam bi Montignacovo metodo samo toplo priporočil in ne odsvetoval; koneckoncev vsebuje kup vitaminov, mineralov, prehranskih vlaknin, itd...
Je pa res, da se je zaradi zamenjane prehrane povečal družinski proračun za hrano. Ampak razlika je kvečjemu taka, kot mariskdo zapravi za cigarete. Po drugi strani pa je dobro počutje, zavest, da zdravo živiš in nenazadanje manj obiskov pri zdravniku, manj zdravil in bolnišk tudi nekaj vredno - se vam ne zdi.
Pek
Sporočilo je spremenil(a) Pek dne 05. jul 2005 12:36:39