13. maj 2004 12:39
Kefir delam že več let. Po vsem skupaj sem prišla do tega, da na to, kako se bo naredil kefir, vplivajo tudi stvari, ki jih jaz ne poznam. Temperatura zraka gotovo, mogoče luna, ne vem. Dogaja se mi namreč to, da ga delam iz enakega mleka (včasih celo iz istega tetrapaka, če počaka v hladilniku), v isti skodelici, na isti kuhinjski polici, enako dolgo, pa ni enak! Delala sem ga že iz vseh vrst mleka (no, iz kozjega ne, vendar ne vidim razloga, zakaj bi bilo drugače), kuhanega, surovega, pasteriziranega, (ne)homogeniziranega, (ne)posnetega... Včasih preprosto ni dober, se ne naredi, predolgo se paca, naredi se rumena skorja, izloči se voda in kar je še takšnega. Sedaj ga preprosto obrnem v lijak in pristavim novega, bo še drugič bolje, si rečem.
Ne vem, kakšen je tisti v trgovini, ga še nikoli nisem kupila. Meni je všeč tak kefir, ki je kot kislo mleko, da se zajema z žlico kot puding. Ponavadi mi rata tak v 24 urah, če ne operem gobice, ampak jo samo predenem iz ene skodelice v drugo. Enkrat tedensko operem gobico, takrat traja 48 ur. Če tak gost kefir malo premešaš z žlico, je tekoč kot tekoči jogurt, ker se notranje vezi podrejo.
Aja, po več letih so me prepričali, da ne uporabljam več kovinskega pribora in kovinskega cedila za ravnanje s kefirjevo gobico. Ne vem, ali kaj pomaga, saj tudi prej nisem imela težav. Toliko vem jaz, naj pove še kdo drug.
Pozdrav, Fani