22. nov 2015 13:02
Sladkorno imam že nekaj časa in jo z "dieto" držim v mejah normale. Najbolj pomembno je, da je res 5 obrokov dnevno. Količina JE pomembna.
Veliko je odvisno od posameznika, nekaterim eno bolj dviga sladkor drugim drugo, merim si ga 4x dnevno in tako vidim kaj je pri meni tisto kar ni dobro.
V diabetološki ambulanti bi morali dati primer kakšne diete oz.seznam živil.
Živila, ki imajo nizek glikemični indeks so primerna, tista z visokim pa čim manj. Razlika je ali bel kruh ali polnozrnat, črn, ržen...Razlika je v tem, da bel kruh naredi bum s sladkorjem, drugi pa sladkor sproščajo počasi. Kupljeni črn in podobni kruhi v kolikor so rahli niso pravi in bo enako kot z belim. Če je pa kupljen kruh nižji in bolj "zbit" bo najbrž pravi. Priporočam domačo peko kruha.
Količina kruha nenkrat pri zajtrku nekje 60-80g+recimo zdenka sirček+kos sadja in nesladkana pijača-->samo primer. Kasneje enkrat malica kjer je še vedno lahko sadje+navadni polmastni jogurt, kruh. Sadnega jogurta ne, ker vsebujejo veliko sladkorja, bolje si je doma narezati sadje v navadni jogurt. Kosilo, malica in večerja. Sadja se v popoldanskih urah naj ne bi jedlo in vedno zgolj ena enota oz.100g, priporočajo ne preveč zrelo sadje, ker ima manj sladkorja. Na internetu se najdejo tudi informacije katero sadje ima nižji GI in katero višji. Razlika je tudi, če se poje samo sadje ali pa se ga kombinira z jogurtom, v kombinaciji bo sladkor nižji.
Mesa naj bi bilo za dlan, odsvetujejo svinjino, čim manj mastno meso, pripravljeno s čim manjšo količino olja. Krompir je še najboljši cel skuhan in potem olupljen narezan in začinjen, krompirjeva solata je fajn, na osebo so dovolj trije krompirji srednje velikosti. Pečen ni najboljši, sploh pa ne ocvrt. Testenine polnozrnate, 100g na porcijo, kar je 80g nekuhanih. Pri vsem pa so važne kombinacije, če bomo jedli samo krompir in meso bo sladkor višji kot če dodamo zraven še solato-žlička olja na njej, ne več. Še bolj ga znižamo, če dodamo še kakšno juho k obroku, domačo seveda. Vse juhe iz vrečke, konzervirana hrana vsebujejo sladkor. Odpade zgoščevanje jedi z moko.
Sladkarije. Še vsaki kupljeni piškoti kao diabetični so mi sladkor dvignili bolj kot kakšni domači, občasno jem sredi dneva za malico te dobrote in zraven skodelica pijače. Pri pecivih dodam manj sladkorja kot piše v receptu, ponekod belo moko menjam za polnozrnato ali črno. Ker obožujem pudinge, jih skuham doma, namesto 4 žlice sladkorje dodam eno...veliko manj sladkorja kot v kakšnem kupljenem. Kos potice, kremšnita,... ne naredi škode...dokler ni to dan za dnem. Ravno danes spekla kekse na mašino s polnozrnato moko in so odlični :)
Pijače, najbolje voda, nesladkani čaji. Če se pije kava naj se je ne sladka.
Glavno pa je gibanje, že navaden sprehod naredi veliko po glavnem obroku.
nxyz