Pozdravljeni vsi skupaj!
Zanima me, če je kdo od vas že prebral knjigo Kruh na zagovoru, avtorja William Davis in kakšno je vaše mnenje o pisanju v njej?
helgula
Pozdravljeni vsi skupaj!
Zanima me, če je kdo od vas že prebral knjigo Kruh na zagovoru, avtorja William Davis in kakšno je vaše mnenje o pisanju v njej?
helgula
9. feb 2015 19:39
Kar se spomnim jo je MBrando prebral,mogoče bo on kaj o knjigi napisal...pri nas zaenkrat se kruh ne bo še zagovarjal (nikoli ne reci nikoli)..ga preveč rada pečem in vsi jemo ... .... .Mogoče bomo s časoma samo moko zamenjali,manj pšenice več drugih žit.
Vrtejbenka
9. feb 2015 19:49
Če verjameš, pomaga ..
Jaz bom kruh še vedno jedla, črnega in belega, bele žemlje prav tako, polnozrnate štručke tudi, kupljene in doma pečene ...
mamamia
9. feb 2015 20:34
Pre nekaj dnevi je v jutranji servis klicala gospa in povedala, da je pred letom dni nehala uživati kruh in se popolnoma znebila astme. Poudarila je, da nima več sluzi. Gluten je menda tisti krivec.
Jaz tudi obožujem kruh in bi šlo težko, a če bi vedela, da bi mi opustitev kruha pomagala pri zdravju, bi se pa potrudila. Zdaj imamo "stoletje" alergij, še nikoli ni bilo menda toliko alergij kot jih je zdaj. S celiakijo se otroci že tudi rodijo.
naor
9. feb 2015 22:20
Astma je stvar, ki se po povzročiteljih ("triggers") razlikuje od posameznika do posameznika. Nekdo bo dobil napad če bo v preprogi preveč prahu, drugi če bo tekel za avtobusom v mrzlem vremenu itd. Če imaš alergijo na gluten, potem mogoče da to vpliva na astmo, v splošnem pa ne velja. Če imaš astmo, potem te dajo čez alergijske teste kjer se vidi kaj je problem, tako da nekaj na pamet eksperimentirati se mi ne zdi smiselno.
V splošnem pa: razen če nimaš res nekih zdravstvenih zadržkov, potem se mi zdi najbolje držati zmernosti.
the tina
9. feb 2015 23:51
naor, za gluten vemo, kaj in kako, kako se mu izogniti itd. To je povsem druga zgodba od tega, kar propagira ta doktor.
O alergijah pa se tud kaže, po nekaterih novejsših raziskavah, kaj jih med drugim pozroča ali vzpodbuja. Tudi raznorazne preveike omejitve v otroški prehrani, in ko se otrok potem sreča z nečim, česar ni vajen, je alergija tu ... TUDI to se dogaja, ne mislim na alergije nasploh. Pa odpornost pada, kar ni nič čudega, če pa bi eni otroke pod steklenim zvonom imeli.
mamamia
10. feb 2015 7:40
V knjigi niso bistvo alergije, pač pa so na poljuden način opisana dogajanja v človeškem telesu po zaužitju pšenice in tudi drugih žit.
Res je, dokler je človek zdrav niti v sanjah ne pomisli na kakršno koli omejevanje v prehrani. Ko pa se z leti pojavi holesterol, povišan krvni sladkor, artritis...in še marsikaj, takrat pa se marsikdo zamisli.
In če se zamisli pravočasno si mogoče lahko tudi sam pomaga na najbolj preprost način.
helgula
10. feb 2015 7:57
Zdaj ste me"izzvale", da si bom prebrala knjigo. In si poskušala ustvariti mnenje. Sem velika kruholjubka in zame bi bilo grozno, da ga ne bi smela več uživati. A resnici na ljubo, sem že kdaj to poskušala za nekaj dni in počutje je bilo zelo dobro. Res ne vem, ali so se žita res tako spremenila. Naj kaj o tem pove še kaj Rimljanka npr.
naor
10. feb 2015 8:02
Najlaže je sedaj kar gluten okriviti za vse tegobe. Kaj pa vse ostalo, kar tlačijo v izdelke, da so bolj rahli, puhasti, obarvani, obstojni...
trac
10. feb 2015 8:09
Prej kot gluten je v kupljenem kruhu problem visoka vsebnost soli :o (in pa, kot omenja trac, razna sredstva za rahljanje, barvo, obstojnost...kar pa tako ali tako velja za vsa živila, ne zgolj kruh).
Res je ogromna sramota in velika škoda (za potrošnika, da se prav razumemo), da je EU pogrnila pri uveljavljanju t. i. 'semaforja' glede vsebnosti soli, sladkorja in maščob v živilih.................
Life is war against boredom~
Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 10. 2015 08:11
10. feb 2015 9:06
Par dni nazaj sem po radiu poslušala oddajo, v kateri so govorili o tem, da najnovejše raziskave že dvomijo, če je krivec res gluten. Bolj se nagibajo k temu, da težave povzročajo ostanki škropiv, ki jih uporabljajo pri masovni pridelavi žit. Pred časom sem gledala dokumentarno oddajo, kjer je bilo prikazano, kaj vse dodajajo žitnemu zrnju med shranjevanjem. Tam je bil zaključek, da je bolje jesti bel kruh, ker ti dodatki ostajajo večinoma na površini. Desetletja nazaj "proteini" v moki niso bili nobena redkost, danes bi takoj zagnali vik in krik zaradi enega živega črvička. Zanimivo bi bilo vedeti, za kaj bi se odločila večina: za črvičke in žužke v žitu, ali sledi dodatkov, ki jih onemogočajo? Neumno se mi zdi, za vse kriviti ravno kruh, ko pa pojemo en kup stvari, ki niso nič kaj boljše za naše zdravje in ni izključeno, da s časovnim odmikom povzročajo alergične reakcije celo super živila iz tujih logov, ki jih naše telo ni vajeno. To je moje čisto amatersko gledanje na problem.
CilaKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Rižota brez filtra
Pečeni ajdovi svaljki s skutino kremo in jagodami