25. apr 2014 2:58
Povedano je bilo pravzaprav že vse. Naša mnenja, simpatije, obsojanja preko ekrana problemov ne bodo rešili. Potrebno je ukrepati.
Vsak državljan naše države je zavezan spoštovanju zakonov. Odgovornosti ne moremo v nedogled prenašati na druge.
Dolžnosti skrbnika oz. lastnika hišne živali, ki bi jih moral poznati vsak, ki živali ima, je navedla že pucca:
pucca je napisal/a: |
Je hudič, ko se v okolici pojavijo posamezniki, ki se znašajo nad živalmi, vendar bi raje opozorila na dolžnosti nas lastnikov, ki jih imamo do naših živali. 4. člen (naloge skrbnika hišne živali) (1) Skrbnik hišnih živali mora storiti vse potrebno, da zagotovi dobro počutje živali, ki so v njegovi oskrbi, in preprečevati vzroke, ki lahko povzročijo bolečine, poškodbe, bolezni ali motnje v obnašanju živali. (2) Skrbnik hišnih živali mora zagotoviti ustrezno namestitev in skrb za živali z upoštevanjem etoloških normativov glede na vrsto živali in še posebej zagotoviti: 1. kakovostno in količinsko ustrezno hrano in vodo; 2. ustrezno gibanje živali glede na vrsto; 3. ukrepe, ki preprečijo pobeg živali; 4. ustrezne bivalne pogoje in oskrbo v skladu s tem pravilnikom in predpisom, ki ureja bivalne razmere in oskrbo živali prosto živečih vrst živali. vir: Pravilnik o zaščiti hišnih živali pucca |
(ko naredimo vozniški izpit in sedemo v avto je jasno, da cestnoprometne zakone poznamo in se jih držimo. Ignorance, nepoznavanja predpisov in zakonov nam ne bo toleriral nihče. Zakaj bi bilo drugače na drugih področjih?)
Iz Zakona o zaščiti živali:
"2. člen
Zaščita živali po tem zakonu je dolžnost vseh pravnih in fizičnih oseb, ki so v kakršnemkoli odnosu do živali, zlasti pa skrbnikov živali; lokalnih skupnosti in države; veterinarskih, živinorejskih, znanstveno-raziskovalnih in pedagoških zavodov; lovskih, kinoloških in drugih organizacij, ki združujejo rejce živali; društev proti mučenju živali in drugih društev, ki so se ustanovila za uveljavljanje in izvajanje deklaracije o pravicah in zaščiti živali.
3. člen
Nihče ne sme brez utemeljenega razloga povzročiti živali trpljenja, bolezni ali smrti.
4. člen
Mučenje živali je:
– vsako ravnanje ali opustitev ravnanja, storjeno naklepno, ki živali povzroči hujšo poškodbo ali dalj časa trajajoče ali ponavljajoče trpljenje, ali škodi njenemu zdravju;
– nepotrebna ali neprimerna usmrtitev živali."
Ko pa smo soočeni z mučenjem živali, je dolžnost vsakega, da to prijavi pristojnemu organu, to pa je veterinarska inšpekcija oziroma policija, če gre za dejanja, kjer je potrebno nemudoma posredovati. Lahko pokličete tudi policijo ali center za obveščanje na št. 112, kjer vas bodo ustrezno usmerili.
Zavetišča za živali nimajo pristojnosti inšpektorjev, ne morejo odločati o postopkih, ki se bi morali odvijati glede na ugotovitve inšpekcije. Edino inšpektor lahko odredi odvzem živali iz nemogočih razmer ali predlaga/odredi kazen za kršitelja Zakona o zaščiti živali, skratka - direktno pristojnost UKREPANJA proti kršitelju ima le inšpektor (in v dejanjih, ki ogrožajo življenje policija) in nihče drugi. Nobeno društvo, zavetišče, angažirani posamezniki ne morejo ukrepati na svojo pest, ker pač nismo pristojni za to.
Lahko pa vam lokalno društvo za pomoč živalim seveda pomaga z nasveti, usmerjanjem in vam pomaga "pritiskati" na inšpekcijo, če se ta ne odziva.
No, strnjemo je vse to opisano tudi TULE.
Kakšno zvezo ima pa s tem primerom zavetišče, mi ni jasno?
matisa je napisal/a: |
... zvečer z balkona mečeta polena ter bližnje zavetišče angažirala, da so jima pripeljali mačjelovke. Ker imamo smo tudi sami lastniki dveh muck (kar nekaj je bilo pokončanih z njuno pomočjo), seveda ne želimo, da bi končale v zavetišču ali še slabše v pasteh, kjer bi se onadva nad njimi izživljala in jih ubila. To je pač najlažji način, da se sosedovih muc znebiš... če že sosedov nikakor ne moreš pregnat. V zavetišču so s situacijo seznanjeni, vendar ne upajo posredovat. Prosim za nasvet kaj kot lastniki živali lahko naredimo. |
Iz pogodbenih zavetišč pridejo na neko lokacijo navadno z živolovkami odloviti prijavljene zapuščene živali, nikogaršnje, take, ki nimajo lastnikov. Če gre za kolonijo prostoživečih mačk, jih običajno vračajo v okolje, če je varno in če je zagotovljena oskrba s hrano s strani prostovoljcev. Če gre za nevarno okolje, se mačk praviloma tja ne vrača in se jim poskuša najti nove lastnike, mačke so nameščene v zavetišče. Mačke prej obvezno sterilizirajo oz. kastrirajo. Stroške teh zadev krije lokalna skupnost, s katero ima zavetišče sklenjeno pogodbo.
Na kratko - stroške odlova in oskrbe zapuščenih živali nosimo vsi davkoplačevalci.
Če se izkaže, da so mačke lastniške, je zanje dolžan poskrbeti in stroške vsega tega nositi lastnik.
Če torej lastniške mačke same šetajo po vasi, pa jih nekdo prijavi kot zapuščene, se seveda lahko zgodi tudi to, da jih odpeljejo v zavetišče. Lastništvo se da hitro razbrati iz čipa, če imate mačke čipirane.
Ali iz zavetišča "upajo" ali "ne upajo posredovat", kaj naj bi to pomenilo?
Kot pravim, zavetišča lahko posredujejo edino na ta način, da spravijo na varno, zdravstveno oskrbijo in do oddaje novim lastnikom zadržijo brezdomno žival.
Posredovati v primeru suma mučenja živali pa oni ne morejo namesto vas (razen, da podajo prijavo na podlagi vaših besed), ki ste priče, ki lahko stanje opišete, fotografirate in kot oškodovanci oz. priče prijavite zadeve policiji oz. inšpekciji.
Glede na to, da pišeš, da se stanje samo slabša in mučenje nadaljuje, groze brez prijave primera policiji oz. vet. inšpekciji ne boste mogli rešiti ... mačke pa bodo varne edino, če jih boste imeli pod nadzorom, torej v stanovanju.
Mojca